Światowa premiera filmu „Zrodzeni do szabli” w HISTORY

A+E Networks zakupiło od Stowarzyszenia Polska Sztuka Krzyżowa międzynarodowe prawa do fabularno-dokumentalnego filmu „Zrodzeni do szabli” o historii szabli i jej wpływie na dzieje Polski. Światowa premiera odbędzie się w telewizji HISTORY w Polsce we wtorek, 10 grudnia o godz. 21:00 i tydzień później w 34 krajach Europy i Azji m.in. Rumunii, Rosji, Norwegii, Bułgarii, Czechach, Serbii, Danii, Chorwacji, Kazachstanie, na Węgrzech, Białorusi, Ukrainie i Litwie.

Sprawdź ofertę kanału HISTORY w PROGRAMIE TV

Film został wyprodukowany przez Stowarzyszenie Polska Sztuka Krzyżowa z inicjatywy Janusza, Bartosza i Krzysztofa Sieniawskich, a producentem wykonawczym była firma Leydo Film. Obraz wyreżyserował Paweł Deląg według scenariusza Janusza Sieniawskiego. Za zdjęcia odpowiadał Aleksander Leydo, za scenografię Marian Zawaliński, a za kostiumy i militaria Janusz Sieniawski. Wśród ekspertów w filmie pojawiają się m.in. językoznawca prof. Jerzy Bralczyk, historyk prof. Jerzy Urwanowicz oraz szabelnik Zbigniew Juszkiewicz.

Zdjęcia kręcono na terenie Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Glugowskich we Wdzydzach Kiszewskich, dworze w Jeżowie, w rezerwacie przyrody – Skałki Piekło pod Niekłaniem, Górze Miedziance oraz Dworze w Gałkach. Film w całości został sfinansowany ze środków prywatnych. Partnerami strategicznymi są firmy Ponzio oraz Hydro. Ideę powstania filmu „Zrodzeni do szabli” dodatkowo wsparły finansowo setki darczyńców na PolakPotrafi.pl, dzięki czemu projekt stał się najbardziej dochodową kampanią portalu w kategorii film.

W dziejach Polski szabla od wieków zajmuje wyjątkowe miejsce. Jest elementem naszego hymnu, narodowej dumy, codziennej kultury i języka, najcenniejszą pamiątką rodzinną. Nie ma drugiej broni, która silniej kojarzyłaby się z chwałą polskiego oręża i stanowiła symbol rozpoznawalny na całym świecie. Nie ma, poza Japończykami, drugiej nacji, która taką estymą obdarzyłaby oręż – tłumaczy Janusz Sieniawski, szermierz, jeden z pomysłodawców projektu „Zrodzeni do szabli”.

Polska szabla jest nieodłącznie związana z kulturą szlachecką. Otaczano ją wyjątkową czcią i szacunkiem. Szable konsekrowano, przekazywano z ojca na syna wraz z tradycją powiązanej z nią rodzinnej chwały. Legenda głosi, że na skrzyżowanych szablach chrzczono synów, a te zdobyczne przekazywano wraz ze sztandarami jako ofiarę składaną Bogu. „Zrodzeni do szabli” to osadzona w XVII-wiecznej Polsce historia młodego szlachcica i rycerza Błażeja Wronowskiego (Wiktor Osiński / Bartosz Sieniawski). Błażej rozpoczyna edukację wojskową u Jana Jerlicza (Paweł Deląg), weterana wojny moskiewskiej. Jerlicz powraca w rodzinne strony, by za namową swojego dawnego towarzysza broni Jerzego Wronowskiego (Maciej Kowalewski), zająć się szkoleniem młodego Błażeja. To opowieść o honorze, męstwie i walce widziana oczami młodego rycerza dorastającego w dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Dokumentalna cześć filmu zabiera widzów w podróż w świat najwyższej jakości rzemiosła, którego dziełem jest polska szabla, a także opowiada o odtworzeniu sztuki krzyżowej, staropolskiej koncepcji walki szablą, której podjął się szermierz Janusz Sieniawski wraz z synami.

W polskiej kinematografii brakuje filmów poświęconych polskiej szabli i sztuce posługiwania się nią. Ten film jest ukoronowaniem wieloletniej pracy naszej rodziny na rzecz zachowania tej tradycji i odtworzenia „sztuki krzyżowej”. Cieszymy się, że widzowie HISTORY w Polsce, ale i w kilkudziesięciu krajach na świecie będą mogli poznać tę wyjątkową wielowątkową historię – opowiada Bartosz Sieniawski, jeden z producentów filmu.

Historia białej broni to ważny filar programowy telewizji HISTORY. Od 4 lat na naszej antenie z sukcesami emitujemy cykl „Wykute w ogniu”, który skupia wokół siebie pasjonatów własnoręcznego tworzenia różnorakich rodzajów ostrzy. „Zrodzeni do szabli” idealnie wpasowuje się w naszą ofertę. Widzowie HISTORY będą mieć unikalną szansę na poznanie historii legendarnej polskiej szabli w zrealizowanej z pasją i rozmachem opowieści, w którą rodzina Sieniawskich włożyła lata przygotowań i miesiące pracy. Jesteśmy dumni, że światowa premiera tego obrazu odbędzie się właśnie na HISTORY i że pokażemy tę ważną część polskiej tradycji nie tylko w Polsce, ale również w kilkudziesięciu innych krajach na świecie – dodaje Bartłomiej Major, szef zespołu ds. programowych A+E Networks, nadawcy telewizji HISTORY w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Premiera filmu „Zrodzeni do szabli” w telewizji HISTORY we wtorek, 10 grudnia w Polsce i tydzień później w pozostałych 34 krajach na świecie.

Źródło: A+E Networks® Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *