Święta, Sylwester i Nowy Rok w TVP ABC

W świąteczne dni kanał TVP ABC odwiedzą m.in.: „Domowe Przedszkole”, kot Filemon, „Król Maciuś I”, „Domisie”, „Smerfy”, „Listonosz Pat”, Anabella i Arka Noego. Ponadto kanał Telewizji Polskiej dla najmłodszych przygotował bogatą ofertę około świąteczną a w niej magiczny reportaż o gwiazdce u św. Mikołaja i Niebieskich Świętach u Smerfów.

„Zygzaki”
Tym razem Zygzaki urządzą jasełka. Każde dziecko wybierze dla siebie rolę. Dodatkowo zorganizują teleturniej wiedzy o świętach, a dzieci poznają znaczenie „złota, kadzidła i mirry”. Nie zabraknie też wspólnego śpiewania kolęd.
Emisja: piątek, 19 grudnia, godzina 15:50

„Dlaczego? Po co? Jak?”
W tym świątecznym odcinku dowiemy się, dlaczego zimą pada śnieg (jak się tworzą płatki śniegu oraz jakie mają kształty), po co choince igły (gdzie najczęściej występują drzewa wiecznie zielone, wszystko o drzewach iglastych) oraz jak się robi bombki (w jaki sposób się je wytwarza, skąd się wzięła tradycja ubierania choinki bombkami).
Emisja: niedziela, 21 grudnia, godzina 15:10

„Mama i ja – przygotowania do świąt”
Nauka śpiewania kolęd, bajka o Wiercipiętku a także nauka rysowania.
Emisja: poniedziałek, 22 grudnia, godzina 6:40

„Mama i ja – choinka”
Ewa Kotowska pokazuje, jak zrobić choinkowe ozdoby z modeliny, a Agnieszka Pabisiak uczy dzieci piosenki o choince.
Emisja: poniedziałek, 22 grudnia, godzina 10:45

„Masz wiadomość”
Specjalny odcinek świąteczny o zwyczajach świątecznych, ubieraniu choinki, kolędowaniu oraz ciekawych propozycjach na prezent.
Emisja: poniedziałek, 22 grudnia, godzina 14:50

„Domowe przedszkole – leśna choinka”
Dzieci idą na wycieczkę do lasu. Poznają ślady i tropy na śniegu i dowiadują się o leśnych zwierzętach. Spotykają się z leśnikiem i poznają zagadki o zwierzętach. Ponadto zaplanowano w programie: zabawy muzyczne, wylepianie zimowego lasu i świątecznej choinki dla zwierząt.
Emisja: wtorek, 23 grudnia, godzina 15:50

„Magiczna gwiazdka”
Magiczny reportaż – widowisko z pogranicza prawdy i fantazji dla dzieci w wieku 6-12 lat. Składa się z dwóch części: Gwiazdki u św. Mikołaja oraz Niebieskich Świąt u Smerfów. W niezwykły świąteczny czas widzowie poznają prawdziwą i bajkową historię św. Mikołaja oraz świat mało znanych lapońskich tradycji, związanych ze świętami Bożego Narodzenia, opowiedzianych przez fińskie dzieci.
Autorzy udadzą się do Rovaniemi, gdzie współcześnie urzęduje Mikołaj; będą towarzyszyć pomocnikom św. Mikołaja w ostatnich przygotowaniach przed Gwiazdką; odwiedzą także farmę reniferów i psów husky; wezmą udział w wyprawie w noc polarną na skuterach śnieżnych; pomogą w segregowaniu świątecznej poczty św. Mikołaja od dzieci z całego świata i pakowaniu prezentów. Ale przede wszystkim, w imieniu polskich dzieci, zadadzą Mikołajowi kilka pytań; wyjaśnią także, co to jest joulukuu czy olkipukki, jakie potrawy jada się na Wigilię w Finlandii.
W drugiej części programu na Niebieskie Święta ze Smerfami widzowie udadzą się z wyprawą do Brukseli, miejsca pochodzenia Smerfów. Wędrując śladami niebieskich stworków, zobaczą, jak stolica Unii Europejskiej przygotowuje się do świąt, co robią jej najmłodsi mieszkańcy. Będą też na tradycyjnym brukselskim jarmarku adwentowym, rozświetlonym feeriami lamp (konkurencja wiedeńskiego Wiener Adventzauber Christkindlmarkt); planują odwiedzić belgijską rodzinę, która ma olbrzymią kolekcję Smerfów; stworzą top listę europejskich kolęd i w końcu zaproszą do spędzenia niezwykłego świątecznego czasu z TVP ABC.
Emisja: wtorek, 23 grudnia, godzina 17:00

„Mali światowcy”, 7. odcinek
Program, w którym Beata Chmielowska-Olech rozmawia z dziećmi o prezentach.
Emisja: wtorek, 23 grudnia, godzina 18:00

„Nie ma jak Polska – Święta w kujawsko-pomorskim”
Ania i Maciek, wybierając się tuż przed świętami Bożego Narodzenia w kujawsko-pomorskie, postanawiają poświęcić swoją podróż poznawaniu tradycji kulinarnych regionu, zwłaszcza tych świątecznych. Odkrywają nieznane smaki kuchni borowiackiej w Borach Tucholskich, kulinarne specjały Zakola Wisły. Sprawdzą też, jak odżywiali się pradawni Słownianie, a służyć temu będzie wizyta w Biskupinie. W swej podróży dotrą także do Ziemi Dobrzyńskiej, gdzie poznają smaki wykwintnej kuchni dworskiej, której walory doceniał podczas swych pobytów w Szafarni Fryderyk Chopin. Nie zabraknie oczywiście smakowania gęsiny, tak typowej dla rejonu kujawsko-pomorskiego.
Emisja: wtorek, 23 grudnia, godzina 22:05

„Domowe przedszkole – Polski roczek – Boże Narodzenie”
Program pokazuje dzieciom polskie zwyczaje – tym razem związane ze świętami Bożego Narodzenia. „Domowe przedszkole” odwiedza etnograf – Dorota Jarecka z Państwowego Muzeum Etnograficznego. Dzieci dowiedzą się, jak wyglądały dawne ozdoby choinkowe z bibułek, słomy i opłatka. Poznają świąteczne zwyczaje, takie jak ubieranie choinki i śpiewanie kolęd.
Emisja: środa, 24 grudnia, godzina 6:40

„Jedynkowe przedszkole”
W studiu pojawiła się piękna choinka, panuje świąteczny nastrój. Dzieci kończą robić choinkowe ozdoby, szykują wigilijną wieczerzę, rozmawiają o wigilijnych zwyczajach i potrawach. Uczą się pisać literę G. W programie widzowie dowiedzą się, skąd wziął się zwyczaj ubierania choinki i ile potraw pojawia się na wigilijnych stołach. Jak zwykle dzieciom towarzyszyć będą: Spacja, Enter i Shift oraz mieszkańcy jedynkowego komputera: Karta Graficzna, Karta Dźwiękowa, Twardy Dysk oraz Małpka.
Emisja: środa, 24 grudnia, godzina 15:50

„Domisie – Święta w Domisiowie”
Za Wielkim Lasem, w Domisiowie, będą Święta. Domisiaki przygotowują się do uroczystej kolacji. Tradycyjnie będzie barszcz z uszkami, kompot z suszonych owoców, kapusta z grzybami i wiele innych wigilijnych smakołyków. Nie wszystko im dobrze wychodzi, więc proszą o pomoc Domisiową Czarodziejkę. Jest już nawet św. Mikołaj. Spotkał Strachowyja i… widzowie sami się przekonają, jak ta historia się skończyła.
Emisja: środa, 24 grudnia, godzina 15:50

„Przygody Kota Filemona”, 1. odcinek
Bohater serialu – mały kotek Filemon jest świadkiem przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. Babcia przygotowuje wigilijne potrawy, a Filemon szuka gwiazdki dla Bonifacego.
Emisja: środa, 24 grudnia, godzina 5:55

„Król Maciuś I”, II seria, 7. odcinek
W okresie przedświątecznym Maciuś stara się spełnić życzenia wszystkich dzieci. Zbiera i rozdaje zabawki, a nawet znajduje Felkowi dom i wymarzonych rodziców. Generał intryguje, by zdobyć czołg i faktycznie dostaje, ale… czekoladowy.
Emisja: środa, 24 grudnia, godzina 16:25

„Przyjaciele z podwórka”, 70. odcinek
Bracia Brzydalscy, Łosiek i Kanguś, zabierają worek, w którym święty Mikołaj rozwozi prezenty. Trzeba go odzyskać! Do akcji wkracza Drużyna E, grupa specjalnych agentów z Bieguna Północnego.
Emisja: środa, 24 grudnia, godzina 18:30

„Smerfy”, 51. odcinek
Smerfy przygotowują się do świąt Bożego Narodzenia. A Gargamel robi wszystko, by im je uprzykrzyć. Przez las przejeżdżały dzieci, Franek i Gabrysia ze swoim dziadkiem. Sanie wywróciły się i dzieci gdzieś przepadły. Poszukiwania prowadził zły człowiek, który chciał je porwać. Na szczęście w porę z pomocą przyszedł Papa Smerf ze swoimi dzielnymi Smerfami.
Emisja: środa, 24 grudnia, godzina 19:00

„Gwiazdka Kota Filemona”
Od samego rana w domu, w którym mieszka Filemon i Bonifacy trwają przygotowania do świąt. Dziadek przynosi choinkę, babcia sprząta. Bonifacy tłumaczy Filemonowi, że przyszła Wigilia, czyli dzień w którym wszyscy obdarowują się gwiazdkami. Kotek bierze to sobie do serca i wyrusza na poszukiwanie gwiazdki dla Bonifacego. Śniegowe gwiazdki, które znajduje szybko się roztapiają. Kotek nie przejmuje się tym, bo wokoło dzieją się ciekawe rzeczy – ubieranie choinki i rozdawanie prezentów, i w końcu przybycie małych kolędników.
Emisja: środa, 24 grudnia, godzina 19:30

„Masza i Niedźwiedź”, 3. odcinek
Niedźwiedź przerywa sen zimowy, żeby przygotować święta Bożego Narodzenia. Usiłuje mu pomagać Masza, ale w rezultacie przeszkadza: a to fajerwerki odpali, a to choinkę zniszczy, a to św. Mikołaja w zaspę wpakuje… W końcu Masza i Niedźwiedź muszą wyręczyć potłuczonego Mikołaja i sami rozwieźć leśnym zwierzętom prezenty. Śpiewają piosenkę o tym, że milej niż dostawać prezenty jest je dawać. I tak spędzają wspaniałe święta.
Emisja: środa, 24 grudnia, godzina 20:05

„Wigilia w lesie”
W wigilię świąt Bożego Narodzenia mały Tomek wybiera się z dziadkiem do lasu. Oczarowany opowieściami leśnika chłopiec przenosi się w bajeczny świat, w którym wieczerzę wigilijną przygotowują zwierzęta. W trakcie tej fantastycznej Wigilii w lesie dzieje się wiele tajemniczych i emocjonujących wydarzeń. Tomek ratuje bobra, który wpadł w pułapkę zastawioną przez ludzi. Jest także świadkiem odwiedzin króla zwierząt, lwa, przybywającego ze swoją świtą i prezentami z Afryki. Na koniec uczestniczy w uroczystej wieczerzy leśnych zwierząt. Gdy po przebudzeniu wraca do świata realnego, akurat rozpoczyna się wieczerza wigilijna u dziadków.
W filmie połączono grę aktorską z animacją – w scenach rozgrywających się w planie realnym występują aktorzy, sekwencje fantastyczne przedstawiono w filmie rysunkowym. Piosenki do „Wigilii w lesie” skomponował i śpiewa Grzegorz Turnau, autorem słów jest inny znany krakowski bard – Andrzej Sikorowski.
Emisja: środa, 24 grudnia, godzina 20:10

„Gdzie jesteś Św. Mikołaju?”
Mała Ania wysyła list do św. Mikołaja z prośbą, by w prezencie gwiazdkowym przyniósł jej braciszka. Niestety, dostaje tylko lalkę. Dochodzi do wniosku, że Mikołaj wcale nie czytał jej listu. Dziewczynka jest rozczarowana i rozżalona, rozpada się świat jej dziecięcych wyobrażeń i marzeń. Teraz wszyscy, którzy wierzą w św. Mikołaja, to dla Ani kompletne „głupki”. Dopiero spotkanie z mieszkającym w sąsiedztwie chłopcem zmienia jej stosunek do świata. Biedny malec, trochę samotny, skarży się mamie, że jeszcze nigdy nie odwiedził go św. Mikołaj. Ania postanawia przebrać się za Mikołaja i podarować małemu trzy swoje zabawki – po jednej za każdą minioną Wigilię bez prezentu gwiazdkowego. Okazuje się jednak, że chłopczyk ma już cztery lata, powinien więc dostać cztery podarki. Tym czwartym, najcenniejszym, będzie prawdziwy przyjaciel o imieniu Ania.
Emisja: środa, 24 grudnia, godzina 20:45

„Arka Noego i przyjaciele – kolędy”
Świąteczny koncert zespołu Arka Noego oraz zaproszonych gości. W programie oprócz dobrze znanych i lubianych piosenek Arki Noego zaplanowano kolędy i pastorałki, które wraz z dziećmi zaśpiewają m.in.: Eleni, Beata Kozidrak, Mietek Szcześniak oraz Joszko Broda.
Emisja: czwartek, 25 grudnia, godzina 14:50

„Mama i ja – O ślimaku, który czekał na Boże Narodzenie”
W programie bajka o ślimaku, który czekał na Boże Narodzenie i kolędy.
Emisja: czwartek, 25 grudnia, godzina 15:50

„Życzenie Anabelli”
Animowana baśń dla dzieci. Na małej farmie w wigilię Bożego Narodzenia urodziła się piękna jałóweczka Anabella. Gospodarzem farmy jest dziadek opiekujący się Billym, który jest niemową. Rodzice Billy’ego nie żyją, a zła ciotka chce go odzyskać. Gdy w święta przybywa św. Mikołaj obdarowuje zwierzęta głosem, aby w ten wyjątkowy wieczór mogły mówić. Anabella marzy, że kiedyś będzie w orszaku św. Mikołaja. Gdy przychodzą następne święta, znów przybywa Mikołaj, aby dać zwierzętom głosy. Anabella przekazuje swój głos Billy’emu. Chłopiec zaczyna mówić. To chroni go od złej ciotki, gdyż to ona mocą wyroku sądowego ma się nim opiekować, aż nie zacznie mówić. Za swój czyn Anabella zostaje wynagrodzona miejscem w zaprzęgu św. Mikołaja.
Emisja: czwartek, 25 grudnia, godzina 8:10

„Smerfy”, 77. odcinek
Czarownica Hlorinda rzuciła zaklęcie na św. Mikołaja i zmieniła go w złego człowieka, gdyż nie chciała, żeby święta Bożego Narodzenia były udane i żeby dzieci dostały prezenty. Dopiero list od Eryka i całus Smerfusia uczyniły go znowu dobrym.
Emisja: czwartek, 25 grudnia, godzina 19:00

„Bąblandia”, 21. odcinek
Animowany film dla dzieci o przygodach przemiłych ludzików Boma i Bela, którzy w tym odcinku poznają zimę, śnieg i świąteczne obyczaje.
Emisja: czwartek, 25 grudnia, godzina 19:45

„Masza i Niedźwiedź”, 21. odcinek
Znów Boże Narodzenie, ale tym razem Niedźwiedź planuje je spędzić sam, bez Maszy. Wie, że przy niej nie będzie miał spokoju, udaje więc, że nie wstaje. Okazuje się jednak, że samotne święta w ogóle się Misiowi nie udają i że tęskni za Maszą, która w tym czasie obdarowuje podarkami leśne zwierzęta. Gdy więc Masza z przyjaciółmi ponownie wpada z prezentem, wzruszony Miś tym razem docenia jej obecność. W tle piosenka o tym, że z przyjaciółmi święta są weselsze.
Emisja: czwartek, 25 grudnia, godzina 20:05

„O krasnalach i Wigilii”
Animowana bajka dla dzieci. Wigilia. Po całorocznej pracy krasnoludki wracają do rozstajnego dębu, aby po świętach Bożego Narodzenia odpoczywać do wiosny. Jeden z nich – Podziomek błądzi w lesie, spotyka lisa Sadełkę i pomaga mu nieświadomie porwać gęsi Marysi. Czy Podziomek zdoła zorientować się w pomyłce?
Emisja: czwartek, 25 grudnia, godzina 20:15

„Budzik”
Świąteczny program, w którym jego bohaterowie opowiadają widzom, jak przebiegła w domu Ewy Wigilia i przeżywają kolejne zabawne przygody. Tym razem w programie niezwykła, odświętna oprawa plastyczna, nowe piosenki, zabawa plastyczna i animowana bajka. Wszystko w pogodnej, świątecznej atmosferze.
Emisja: piątek, 26 grudnia, godzina 15:50

„Od przedszkola do Opola – Kolędy z Golec uOrkiestra”
Program familijny, w którym dzieci w wieku 3-8 lat śpiewają przeboje z repertuaru zaproszonej do programu gwiazdy lub piosenki najpopularniejszych polskich kompozytorów i autorów tekstów. Gospodarzem jest Michał Juszczakiewicz. W tym odcinku widzowie usłyszą w wykonaniu dzieci kolędy z repertuaru zespołu „Golec uOrkiestra”. Ponadto rozmowa z członkami zespołu i występ „Golec uOrkiestra” w studiu.
Emisja: piątek, 26 grudnia, godzina 21:20

„Świąteczna przygoda”
Zwariowana komedia dla całej rodziny. Szalone perypetie księgowego z walizką pełną pieniędzy, dziewczynki szukającej pieniędzy dla Domu Dziecka oraz Anioła Śmierci, który pieniędzy nie zna i nie potrzebuje. Musi za to wykonywać pracę na ziemi ciągle natykając się na przeszkody, które go przerastają. Na początku opowieści widzowie zobaczą rozmowę Śmierci (w tej roli znakomity Jan Englert) z Bogiem. Śmierci udaje się uzyskać jeden dzień urlopu. Ponieważ jednak na Ziemi wiele jest do zrobienia, zostaje tam wysłany Młody Śmierć (Paweł Burczyk), który zgłosił się do pracy po przeczytaniu ogłoszenia w niebiańskiej gazecie. Od początku misji Młodego prześladuje potworny pech. Tymczasem księgowy pewnej firmy (Bartosz Opania), z której ukradł sporą sumę pieniędzy ścigany jest przez dwóch zbirów nieudaczników: Jamnika (Sławomir Pacek), początkującego w tym fachu oraz Pudla (Jerzy Łapiński), jego szefa i mentora. W innym miejscu miasta mała Angelika (Kasia Olasz) wyrusza na poszukiwanie św. Mikołaja. Wszak zbliża się Boże Narodzenie i tego dnia Mikołaj z pewnością spełni życzenie Angeliki. A jest ono proste – muszą znaleźć się pieniądze na uratowanie Domu Dziecka przed likwidacją.
Emisja: piątek, 26 grudnia, godzina 12:20

„Listonosz Pat i Czarodziejskie Święta”
Listonosz Pat ma bardzo odpowiedzialne, świąteczne zadanie. W miasteczku trwają przygotowania do Bożego Narodzenia. Wszyscy są bardzo podekscytowani. Pat musi dostarczyć mnóstwo świątecznych kartek. Sam sobie nie poradzi. Pomaga mu w tym tajemniczy, starszy pan.
Emisja: piątek, 26 grudnia, godzina 19:00

„Historia świąteczna o rosochatym włóczędze”
Kolejna opowieść Miki Mola, który opowiada o przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia w domu państwa Myszek. Pojawia się rosochaty przybysz – Reniferus. Mieszkańcy lasu odnoszą się do niego nieufnie. św. Mikołaj prosi Reniferusa, by pomógł mu odwiedzić dzieci i obdarować je prezentami.
Emisja: piątek, 26 grudnia, godzina 20:15

„Domisie – Bal przebierańców w Domisiowie”
W Domisiowie wielki bal przebierańców. Będzie zaczarowana płyta, afrykańskie tańce i odmieniony Strachowyj. Pomysłowe Domisie znajdą sposób na to, aby każdy mógł się wesoło bawić w dobrej atmosferze. Żabki zaś opowiedzą bajkę o królewnie zaklętej w żabę.
Emisja: piątek, 26 grudnia, godzina 18:00

„Domowe przedszkole – O Nowym Roku i Młynarzu Sylwestrze”
Bajka o Młynarzu, który świętował w ostatni dzień roku.
Emisja: środa, 31 grudnia, godzina 14:50

„Jak to działa?”, 16. odcinek
Fajerwerki – wielokolorowe, niemal żywe obrazy ukazujące się na niebie jeden po drugim, robią nie tylko ogromne wrażenie, ale rodzą przede wszystkim serię pytań. W tym to jedno, najważniejsze – jak to działa? W programie autorzy przyjrzą się budowie zimnych ogni i fajerwerków. Widzowie obejrzą pokaz przygotowany specjalnie na potrzeby programu.
Emisja: środa, 31 grudnia, godzina 22:30

„Mama i ja – Nowy Rok”
Bajka o porach roku i nauka piosenki „Szczęśliwego, wesołego Nowego Roku”.
Emisja: czwartek, 1 stycznia, godzina 15:50

„Gdzie jest Nowy Rok”
Szykując się do sylwestra rodzina Kowalskich dowiaduje się z „Wiadomości”, że zaginął Nowy Rok i wszelkie zabawy zostają odwołane. Okazuję się, że zaginięcie miało miejsce blisko domu Kowalskich. Trójka ich dzieci postanawia odnaleźć zaginione maleństwo. Tak powstaje „Brygada Żądło” do zadań specjalnych. Pomaga jej dziadek. W trakcie poszukiwań okazuje się, że Nowy Rok został porwany i uwięziony w piwnicy, a sprawcą wszystkiego jest Stary Rok, któremu żal było kończyć miłą pracę. Nowy Rok zostaje uwolniony i wszyscy mogą już spokojnie udać się na sylwestrowe zabawy.
Emisja: czwartek, 1 stycznia, godzina 19:00

„Petersburski Music Show”, 10. odcinek
W świątecznym wydaniu widzowie będą kolędować wraz z braćmi Golec. Na Scenie Talentów wystąpi tym razem dziecięca kapela góralska, która zagra i zaśpiewa „Gore Gwiazda”. A w części „Instrumentalni” widzowie poznają bliżej budowę i brzmienie instrumentu ludowego – dudy. Poza tym w programie ciekawostki muzyczne związane z pastorałkami i kolędami z rożnych zakątków świata. Publiczność, dzieci i goście wraz z prowadzącym Jerzym Petersburskim ubiorą choinkę, przygotują ozdoby, łańcuchy. W piosence finałowej wystąpi zespół taneczny w strojach aniołków i mikołajów.
Emisja: niedziela, 4 stycznia, godzina 15:50

„Mama i ja- Bal lalek”
Bal lalek. Dzieci zastanawiają się jak ubrać lalki na wspaniały bal sylwestrowy.
Emisja: czwartek, 8 stycznia, godzina 15:45

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *