Święto Niepodległości 2023 w Polskim Radiu

Polskie Radio zaprasza na specjalne audycje oraz relacje związane z obchodami 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O godz. 12.00 we wszystkich programach Polskiego Radia zabrzmi Mazurek Dąbrowskiego. W związku z tym wyjątkowym świętem, Polskie Radio Chopin po raz drugi organizuje Maraton Chopinowski, którego pierwsza edycja zgromadziła rekordową liczbę słuchaczy. Jest to zarazem piękny sposób na uczczenie nie tylko Święta Niepodległości, ale też szóstych urodzin Polskiego Radia Chopin. Już od 10 listopada od godz. 19.00 nadawca zaprasza na 26 godzin muzyki Chopina na żywo ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Polskie Radio, jak co roku, aktywnie angażuje się w obchody związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Podczas Maratonu Chopinowskiego Polskiego Radia wystąpi ponad pięćdziesięcioro pianistów, a ich wykonaniom towarzyszyć będą projekcje obrazów z cyklu „Chopinowi – Jerzy Duda Gracz”. Prezentowane będą materiały audio-wideo: wizytówki artystów, mini-wykłady prof. Tomasza Nowaka o mazurkach i polonezach Fryderyka Chopina, a także rozmowy z Januszem Olejniczakiem, Zbigniewem Skowronem, Ewą Hoffmann-Piotrowską i Jakubem Puchalskim. Maraton Chopinowski Polskiego Radia rozpocznie się 10 listopada o godz. 19.00 i potrwa do 11 listopada do około godz. 21.00. Transmisja na antenie Polskiego Radia Chopin oraz streaming video w mediach społecznościowych Polskiego Radia.

Z okazji Święta Niepodległości Program 1 Polskiego Radia zaprasza na specjalne wydanie „Familijnej Jedynki” (godz. 9.00), a po godz. 10.00 na transmisję mszy św. w intencji ojczyzny ze Świątyni Opatrzności Bożej. Od godz. 11.00 w audycji specjalnej pojawią się relacje z głównych uroczystości na pl. Piłsudskiego oraz rozmowy i komentarze gości, którymi będą: Robert Kostro – dyrektor Muzeum Historii Polski, dr Adam Buława, UKSW i prof. Arkadiusz Jabłoński. Od godz. 20.00 specjalna audycja na zakończenie Maratonu Chopinowskiego Polskiego Radia.

Program 2 Polskiego Radia w ramach Święta Niepodległości wyemituje w dwóch częściach (godz. 12.00 i 19.00) słuchowisko „Wyzwolenie” według Stanisława Wyspiańskiego, w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza. Z kolei od godz. 15.00 w audycji „Dwie do setki” Jakub Kukla i Jakub Jamrozek podejmą tematykę początków Polskiego Radia a niepodległości.

W Programie 3 Polskiego Radia tematyka 11 listopada pojawi się w audycjach: „Trzy Strony Dźwięku” (godz. 10.00-13.00) – w formie relacji Krzysztofa Łoniewskiego z Biegu Niepodległości – oraz w „Świat do Trzeciej” (godz. 13.00 – 15.00), w której poruszony zostanie temat współczesnych sukcesów Polaków na arenie międzynarodowej oraz obchodów dnia niepodległości w innych krajach. W „Trzymaj z Trójką” (godz. 16.00-19.00) Witold Lazar zaprosi na relacje z obchodów Święta Niepodległości w różnych miejscach w kraju, w tym także obchodów oryginalnych i nietypowych. Przez cały dzień na antenie radiowej Trójki grana będzie wyłącznie polska muzyka (godz. 6.00-19.00).

11 listopada także na antenie radiowej Czwórki prezentowana będzie przez cały dzień polska muzyka. W „Pasjonautach” (po godz. 9.00) wysłuchać będzie można rozmowy o rekonstrukcjach historycznych oraz o historiach – tych osobistych, ale również wpisanych w szerszy dziejowy kontekst, i tych, które stają się nośnikiem wartości i idei, czytelnych bez względu na miejsce na świecie. W audycji „Kto pytał” (od godz. 12.00) – Pyszna mapa Polski oraz bliskie spotkania z dziką naturą w Polsce. Z kolei w „Czwórce do kwadratu” (od godz. 15.00) będzie można wysłuchać relacji Piotra Kiliana – finalisty tegorocznego Plebiscytu Czwórki Nieprzeciętni, który chcąc oddać hołd Pawłowi Edmundowi Strzeleckiemu w 150. rocznicę jego śmierci, 11 listopada zdobywa najwyższy szczyt Australii – Górę Kościuszki.

11 listopada w Polskim Radiu 24 dominować będzie tematyka związana z obchodami Święta Niepodległości. Zaplanowane zostały transmisje najważniejszych uroczystości państwowych oraz relacje reporterskie. Odzyskanie przez Polskę niepodległości, a także bezpieczeństwo i rozwój Sił Zbrojnych RP to tematy wszystkich audycji publicystycznych, w których gościć będą eksperci ds. obronności, wojskowi oraz politycy zajmujący się wojskiem i bezpieczeństwem.

Na antenie Polskiego Radia dla Zagranicy relacje z obchodów znajdą się w programie polonijnym, jak również w językach obcych. Na antenie będzie można usłyszeć m.in.: audycję historyczną „Polska droga do niepodległości” z wykorzystaniem nagrań archiwalnych.

W Polskim Radiu Dzieciom w audycji „Rodzinny W-F” (godz. 10.00) przedstawione zostaną historie o najlepszych sportowcach II RP, a od godz. 11.00 wyemitowane zostaną archiwalne fragmenty koncertów „Oczami Dziecka – Niepodległość”. Z kolei w audycji „Dawno, dawno temu” (godz. 15.00) najmłodsi słuchacze będą mogli usłyszeć o tradycji niepodległościowej naszego kraju, a także przypomnieć sobie sylwetkę Józefa Piłsudskiego.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *