Teatralny grudzień w Telewizji Polskiej

2013 rok zakończy się w Telewizji Polskiej mocnym akcentem teatralnym. Po niewątpliwym sukcesie, jakim była listopadowa reaktywacja darzonego ogromnym sentymentem przez widzów Teatru Sensacji, także grudzień przyniesie wydarzenia artystyczne dużego kalibru, w tym kilka bardzo oczekiwanych premier.

W grudniu TVP Kultura świętuje stulecie stołecznego Teatru Polskiego. Od 3 grudnia we wtorkowe wieczory pojawią się na tej antenie spektakle w cyklu „Sto lat Teatru Polskiego w Warszawie”. Ich przegląd TVP Kultura otworzy spotkaniem z obecnym dyrektorem Teatru Polskiego, wybitnym aktorem – Andrzejem Sewerynem. Rozmowę, którą w ramach pasma „Niedziela z…” poprowadzi Agnieszka Szydłowska, będzie można obejrzeć 1 grudnia o godzinie 17:25. Wśród gości dyrektora znaleźli się: ks. Andrzej Luter, Olo Walicki, Anna Cieślak, Adam Michnik, Grażyna Barszczewska, Romuald Lipko, Janusz Majcherek i Jarosław Gajewski.

W ramach pasma „Niedziela z…” 1 grudnia o godzinie 18:35 na antenie TVP Kultura przypomniany zostanie „Krawiec” – spektakl z 1997 roku w reżyserii Michała Kwiecińskiego. To jedna z wcześniejszych sztuk Sławomira Mrożka. W rolę tytułową wcielił się bohater niedzielnego wieczoru. Na godzinę 20:10 zaplanowana jest emisja filmu, w którym Andrzej Seweryn stworzył jedną ze swoich największych kreacji. To obraz Teresy Kotlarczyk „Prymas, trzy lata z tysiąca”. Za rolę prymasa Stefana Wyszyńskiego Seweryn otrzymał w 2001 roku Złotą Kaczkę dla najlepszego polskiego aktora.

Cykl „Sto lat Teatru Polskiego w Warszawie” TVP Kultura rozpocznie „Vatzlawem” w reżyserii Kazimierza Dejmka (3 grudnia o godzinie 20:20). Spektakl telewizyjny, zrealizowany w 1982 roku w Teatrze Polskim z udziałem publiczności, jest wiernym zapisem przedstawienia. Widzowie z entuzjazmem odnieśli się nie tylko do Mrożkowej wizji świata, lecz także wspaniałej, wręcz baśniowej iluzji, stworzonej dzięki zastosowaniu wymyślnej machiny teatralnej rodem z XVIII wieku. Kolejny wtorek, 10 grudnia o godzinie 20:20, przyniesie „Śluby panieńskie, czyli magnetyzm serca”. To klasyczna inscenizacja komedii Aleksandra Fredry w reżyserii Andrzeja Łapickiego. Premiera spektaklu odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie w 1984 roku. Znakomite role stworzyli Jan Englert jako Gucio i Joanna Szczepkowska jako Aniela.

17 grudnia o godzinie 20:20 – „Szkoła żon” w reżyserii Jacquesa Lasalle’a. To telewizyjna wersja spektaklu Teatru Polskiego w Warszawie, wyemitowana na żywo z telewizyjnego Studia 1. Premiera w Teatrze Polskim odbyła się w październiku 2011 roku, gdy dyrektorem był już Andrzej Seweryn, który zresztą zagrał w spektaklu jedną z ról. „Szkoła żon” jest jedną z najbardziej znanych komedii Moliera. Zaproponowana przez francuskiego reżysera interpretacja klasycznego tekstu brzmi bardzo współcześnie i świeżo.

W grudniu br. Teatr Telewizji wyraźnie zaznaczy swoją tradycyjną obecność na antenie TVP1/HD. W tym miesiącu Jedynka zaproponuje dwa spektakle ze wspaniałymi kreacjami Janusza Gajosa: premierowy „Udręka życia” oraz „O przemyślności kobiety niewiernej”, znany już widzom TVP1/HD, ale zawsze chętnie oglądany spektakl oparty na słynnym „Dekameronie” Giovanniego Boccaccia – od sześciu stuleci literacki rarytas i niezrównana lekcja mądrości życiowej, tym cenniejsza, że „pisana śmiechem”.

„Udrękę życia” – telewizyjną wersję wybitnego spektaklu Teatru Narodowego w reżyserii Jana Englerta z mistrzowskimi kreacjami aktorskimi Janusza Gajosa, Anny Seniuk i Włodzimierza Pressa, obejrzą widzowie Jedynki 9 grudnia o godzinie 20:20. Sztuka wybitnego izraelskiego dramaturga Hanocha Levina opowiada o zwyczajnej stronie naszej egzystencji, o gorzkim, pełnym wzajemnych pretensji rachunku, wystawianym sobie wzajemnie przez małżonków po 40. latach wspólnego pożycia. Muzyka do spektaklu jest dziełem Stanisława Radwana, zdjęcia – Witolda Adamka.

„O przemyślności kobiety niewiernej” – utrzymany w karnawałowym klimacie spektakl Teatru Telewizji z doborową obsadą, Jedynka zaproponuje w przeddzień Sylwestra (godzina 20:20). Z opowieści „Księgi dziesięciu dni” autorzy adaptacji telewizyjnej wybrali sześć nowel. Główną postacią w sztuce jest sam Boccaccio w kilku postaciach: jako narrator, sąsiad – kochanek, cyrulik, dworzanin, sędzia, wędrowiec. W obsadzie, obok Janusza Gajosa, m.in. Jan Frycz, Anna Majcher, Adam Ferency, Małgorzata Niemirska, Henryk Bista, Anna Dymna, Marian Kociniak.

4 grudnia o godzinie 21:45 widzów TVP2/HD spragnionych powrotu do teatralnych tradycji tej anteny czeka niespodzianka – spotkanie z premierową telewizyjną wersją głośnej „Orkiestry” Jacka Głomba. „Orkiestra” w reżyserii Jacka Głomba teatralną premierę miała ponad dwa lata temu. Powstała na zamówienie KGHM z okazji 50-lecia miedziowego kombinatu. Nieprzypadkowo premiera odbyła się w cechowni Zakładów Górniczych Lubin. Przedstawienie grane było także w ZG Rudna, Hucie Miedzi Głogów i Ścinawie na długo przed tym, zanim trafiło na teatralną scenę w Legnicy. Także dlatego, że wg jego twórców prawdziwe historie warto grać w „prawdziwych miejscach”. Co ciekawe, nie wszyscy miedziowi górnicy zakochali się w „Orkiestrze” od pierwszego wejrzenia. Po premierze protestował m.in. chór męski działający przy KGHM, który domagał się ocenzurowania spektaklu.

Spektakl był zapraszany na festiwale w całej Polsce. Na XII Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” Jacek Głomb został nagrodzony za reżyserię „Orkiestry”, a Ewa Galusińska i Paweł Palcat – za role w przedstawieniu.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *