Telewizja Polska i ZASP podpisały Porozumienie o Współpracy Partnerskiej

11 lutego 2019 r. w siedzibie TVP została zainaugurowana oficjalna współpraca Telewizji Polskiej oraz Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji ZASP. Na mocy podpisanego Porozumienia o Współpracy obie instytucje będą wspólnie podejmować inicjatywy i działania, promujące polski teatr.

Sprawdź ofertę kanałów TVP w PROGRAMIE TV

Porozumienie o Współpracy Partnerskiej pomiędzy Telewizją Polską S.A. a Stowarzyszeniem Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji ZASP podpisali: ze strony ZASP – Prezes Zarządu Głównego ZASP Paweł Królikowski oraz Wiceprezes Zarządu Głównego ZASP Małgorzata Kożuchowska, ze strony TVP – członek Zarządu TVP S.A. Maciej Stanecki, doradca Zarządu TVP ds. Teatru Jan Maria Tomaszewski oraz Dyrektor Agencji Kreacji Teatru Telewizji Polskiej S.A. Ewa Millies-Lacroix.

Na mocy Porozumienia TVP i ZASP zobowiązały się do współpracy, polegającej na podejmowaniu inicjatyw i działań dla dobra, prezentacji i promocji polskiego teatru w ramach działalności, podejmowanej przez Telewizję Polską. Współpraca będzie polegać m.in. na rekomendowaniu przez ZASP istniejących i wystawianych w polskich teatrach spektakli i scenariuszy spektakli teatralnych do ich realizacji przez Telewizję Polską oraz wskazywanie przez ZASP wybitnych postaci polskiego życia teatralnego, w celu promocji ich dorobku oraz budowania wspólnoty artystycznej wokół Teatru Telewizji.

Jest to historyczny moment, gdyż po raz pierwszy dwie wielkie instytucje o długoletnich tradycjach, ZASP i Telewizja Polska, postanowiły wspólnie zadbać o dotychczasowy dorobek teatralny, utrzymać wysoki jego poziom i stworzyć przestrzeń dla rozwoju i ekspansji polskiego teatru w przyszłości – powiedział członek zarządu TVP Maciej Stanecki.  – Z pomocą ZASP będziemy produkować więcej i udostępniać więcej spektakli.  Podpisanie porozumienia umożliwi popularyzację dorobku Teatru Telewizji, oddanie do dyspozycji miłośnikom teatru potężnych archiwów TVP. Jest to tym ważniejsze, że istnieje potrzeba, by polski teatr zaznaczył swoją obecność także poza granicami Polski – podkreślił Maciej Stanecki.

Teatr Telewizji to największy teatr w Polsce – powiedział Prezes ZASP Paweł Królikowski. – Dzięki tej scenie miliony widzów w najdalszych zakątkach Polski mogą oglądać najlepszych polskich aktorów, najwspanialsze inscenizacje. Moim marzeniem było, byśmy razem ten teatr współtworzyli i cieszę się, że to się udało – skomentował Prezes ZASP.

To jest ważny dzień dla polskiej kultury – ocenił Doradca Zarządu TVP ds. Teatru Jan Maria Tomaszewski. – Mamy największą widownię w Polsce, w ciągu ostatniego roku przedstawiliśmy widzom 27 premier. Udało nam się z sukcesem odtworzyć Teatr Telewizji. Teraz, razem z ZASP, jesteśmy potęgą – podsumował Jan Maria Tomaszewski.

W porozumieniu, które podpisaliśmy, istotne jest słowo „wspólnota” – oceniła Dyrektor Agencji Kreacji Teatru Telewizji Polskiej S.A. Ewa Millies-Lacroix. – Teatr jest właśnie taką wspólnotą twórcy i widza, a budowanie jej jest najważniejszą funkcją sceny Teatru Telewizji – dodała Ewa Millies-Lacroix.

Współpraca Telewizji Polskiej i Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji ZASP została nieoficjalnie zainaugurowana podczas Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w 2018 roku, na którym po raz pierwszy przyznano nagrodę specjalną ZASP dla aktorów Teatru Telewizji za wybitne kreacje aktorskie w spektaklach Teatru Telewizji.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *