Telewizja Polska nie uruchomi kanału TVP Dokument

Znacznie wzmocnimy pasma z filmami dokumentalnymi, przed wszystkim w TVP Kultura i TVP Historia, zamiast uruchamiania nowego kanału dokumentalnego – zdecydował w środę, 14 maja br. Zarząd Telewizji  Polskiej. Kanał mógłby nadawać jedynie dla wybranych odbiorców telewizji satelitarnej i kablowej. Obie zaś wspomniane anteny nadawcy publicznego są dostępne dla ponad 99% Polaków.

Zarząd Telewizji Polskiej uznał, że uruchamianie kanału dokumentalnego z końcem sierpnia br., czyli ostatnim możliwym terminie według przyznanej przed dwoma laty koncesji satelitarnej, mijałoby się z celem. Zdecydowanie bardziej ekonomicznym i merytorycznym działaniem niż uruchamianie kolejnego kanału satelitarnego będzie więc zwiększenie liczby emitowanych w TVP filmów dokumentalnych i znaczne wzmocnienie siły pasm, w których są emitowane.

Ze względu na wysoki poziom absolutnej większości dokumentów produkowanych przez TVP i emitowanych na jej antenach, skierowanych najczęściej dla wyedukowanego, kulturalnego i ciekawego świata widza, Zarząd TVP zdecydował, że już od jesiennej ramówki szczególnie wzmocnione i wzbogacone będą pasma dokumentalne w TVP Kultura i TVP Historia – anten dostępnych w Naziemnej Telewizji Cyfrowej dla ponad 99% Polaków.

Na antenach tych znacząco więcej będzie więc zarówno własnych dokumentalnych filmów TVP (tylko w zeszłym roku i pierwszym kwartale obecnego Telewizja Polska wyprodukowała lub koprodukowała ich aż 56, zdecydowanie więcej niż łącznie wszystkie pozostałe podmioty medialne w Polsce), jak też filmów pozyskanych od producentów zewnętrznych i niezależnych, zarówno z Polski, jak i z całego świata.

Sprawę osobnego kanału dokumentalnego Zarząd TVP postanowił przesunąć na późniejszy okres, kiedy wiadomo już będzie, jak zagospodarowany zostanie ostatni multipleks cyfrowy w Polsce. Jeśli miejsce na nim TVP będzie mogła uzyskać, rozważy wówczas uruchomienie osobnego kanału dokumentalnego, dostępnego dla wszystkich mieszkańców Polski.

Warto wiedzieć, że np. w roku 2013 tylko na dwóch antenach nadawcy publicznego – TVP1 i TVP2 – wyemitowano ponad tysiąc godzin premierowych dokumentów, czyli w sumie znacznie ponad 900 filmów dokumentalnych. Znaczne liczby filmów dokumentalnych emitowane są też nie tylko w TVP Historia (razem z reportażami stanowią aż 40% całego programu) i TVP Kultura, ale również w TVP Polonia, TVP INFO, TVP Regionalnej oraz TV Biełsat.

Rok w rok dokumenty powstałe w TVP lub we współpracy z nią zdobywają dziesiątki nagród na festiwalach w całym świecie, w tym największych i najbardziej prestiżowych: od Krakowa po Chicago, od Vancouver po Syczuan i od Istambułu po Nowy Jork.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *