Telewizja Polska rozpoczyna testy standardu DVB-T2

Telewizja Polska wspólnie ze spółką telekomunikacyjną EmiTel i producentem sprzętu RTV Samsung rozpoczyna w piątek 21 grudnia br. testy technologii standardu DVB-T2. Jest to nowa generacja transmisji telewizyjnej w cyfrowym nadawaniu naziemnym, oferująca znacznie lepsze wykorzystanie widma.

Aktualizacja, z 21.12.2012: Spółka EmiTel poinformowała o rozpoczęciu testów na kanale 27 z mocą 2 kW z obiektu RTCN Warszawa/PKiN. Na sygnał multipleksu składają się: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP INFO Warszawa, TVP Historia, TVP Kultura i TVP Polonia.

Wachlarz możliwości standardu DVB-T2 otwiera potencjalną drogę do podwojenia efektywności wykorzystania dostępnego widma, dając możliwość poprawienia jakości nadawanych programów, zwiększenia ich zasięgu lub też dołączenia dodatkowych kanałów w porównaniu z obecnym standardem DVB-T.

Testy odbywać się będą na razie z jednego nadajnika, obejmującego zasięgiem Warszawę i jej okolice. W najbliższych tygodniach planowane jest uruchomienie kolejnego nadajnika, w celu przetestowania sieci jednoczęstotliwościowej. Wszystkie nadajniki mogą pracować na tej samej częstotliwości, nie zakłócając się wzajemnie, tak jak to miało miejsce w nadawaniu analogowym.

Testowa emisja DVB-T2 prawdopodobnie prowadzona będzie z obiektu RTCN Warszawa/PKiN – kanał: 29, moc: 2 kW, charakterystyka: ND (dookólna).

Źródło: Telewizja Polska/Urząd Komunikacji Elektronicznej/EmiTel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *