Telewizyjne Miasteczko Cyfrowe w Gorzowie Wielkopolskim

W dniach 5-6 listopada br. w Gorzowie Wielkopolskim będzie działało Telewizyjne Miasteczko Cyfrowe. Jego celem jest przekazanie mieszkańcom województwa lubuskiego najważniejszych informacji o cyfryzacji i korzyściach z przejścia na cyfrowy odbiór sygnału telewizyjnego. Miasteczko będzie usytuowane na Starym Rynku Gorzowa Wielkopolskiego i czynne 5 listopada od godziny 12:00 do godziny 20:00, a 6 listopada do godziny 21:00.

7 listopada 2012 r. w województwie lubuskim, jako pierwszym regionie w kraju, zostaną wyłączone nadajniki telewizji analogowej. Sygnał ten zostanie zastąpiony naziemnym nadawaniem cyfrowym. W drugim etapie – 28 listopada – wyłączeniu podlegają Gdańsk, Iława i Poznań. Dlatego też powstało Telewizyjne Miasteczko Cyfrowe, które ma za zadanie informować mieszkańców regionu lubuskiego i wielkopolskiego o tej rewolucyjnej zmianie w nadawaniu sygnału telewizyjnego.

Akcja, która wystartowała 11 października w Sulęcinie, kierowana jest przede wszystkim do grup zagrożonych wykluczeniem cyfryzacyjnym: seniorów, osób samotnych, niepełnosprawnych, mających kłopoty z obsługą techniczną urządzeń, mieszkańców wsi i małych miejscowości, dzieci i młodzieży.

Telewizyjne Miasteczko Cyfrowe do 6 grudnia br. odwiedzi 25 lubuskich i wielkopolskich miejscowości. Do tej pory były to, poza Sulęcinem, również: Łęknica, Kostrzyn, Świebodzin, Szprotawa, Skwierzyna i Słubice. Kolejne miejsca, które zaplanowano na mapie przejazdu miasteczka, to Kożuchów i Dobiegniew.

Pierwsze w Polsce Telewizyjne Miasteczko Cyfrowe Oddziału TVP w Gorzowie Wielkopolskim ma formę namiotu o średnicy 10 metrów. Mieści 4 telewizory nowej i 2 starszej generacji, wyposażone w dekodery DVB-T, na których emitowane są spoty i audycje cyfryzacyjne. W miasteczku pracuje: wóz satelitarny TVP Gorzów Wielkopolski, nadający wejścia na żywo dla TVP INFO, TVP1, TVP2 i antenę regionalną a także wóz Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który podaje natężenie sygnału cyfrowego naziemnego w danym miejscu. W miasteczku odbywają się wykłady i konkursy o tematyce cyfryzacyjnej. Można tam też uzyskać praktyczną wiedzę, jaki dobrać odpowiedni sprzęt i jak go zamontować. Specjalistami do dyspozycji odwiedzających są pracownicy: TVP Gorzów Wielkopolski, Uniwersytetu Zielonogórskiego, Delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Zielonej Górze oraz Związku Importerów i Producentów Branży RTV i IT.

6 listopada br. z Telewizyjnego Miasteczka Cyfrowego w Gorzowie Wielkopolskim transmitowana będzie na antenie TVP INFO konferencja prasowa pt. „Czy i jak jesteśmy przygotowani do wyłączenia naziemnej telewizji analogowej”, w której udział zapowiedzieli m.in.: Michał Boni – Minister Administracji i Cyfryzacji, Marcin Jabłoński – Wojewoda Lubuski, Magdalena Gaj – Prezes UKE, Jan Dworak – Przewodniczący Krajowej Rada Radiofonii i Teelewizji, Juliusz Braun – Prezes TVP S.A., Marian Zalewski – Członek Zarządu TVP S.A., Wiesław Łodzikowski – Dyrektor TVP Technologie, Przemysław Kurczewski – Prezes EmiTel. Ponadto ze studia telewizyjnego w Telewizyjnym Miasteczku Cyfrowym tego dnia nadawane będą również „Wiadomości”, „Informacje lubuskie”, wydanie specjalne programu „Telepopołudnie”, „Rozmowa Dnia” i „Minęła 20-ta”.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *