Tomasz Konieczny na Scenie Klasycznej TVP Kultura

1 listopada TVP Kultura zaprasza na premierową Scenę Klasyczną, na której wystąpi cieszący się międzynarodowym uznaniem wybitny bas-baryton Tomasz Konieczny. Artysta wykona utwory z repertuaru klasycznego – pieśni Modesta Musorgskiego oraz współczesnego – sonety Romualda Twardowskiego.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału TVP Kultura

Bohaterem kolejnego odcinka Sceny Klasycznej będzie Tomasz Konieczny – śpiewak oraz aktor filmowy i teatralny. To obecnie jeden z czołowych bas-barytonów na świecie, który od ponad dziesięciu lat śpiewa w wiedeńskiej Staatsoper. Muzyk w lipcu 2018 roku wystąpił jako pierwszy Polak na Festiwalu Wagnerowskim w Bayreuth, a w marcu 2019 roku zadebiutuje w Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

Tomasz Konieczny specjalizuje się w repertuarze niemieckim, a zwłaszcza w dziełach Wagnera i Ryszarda Straussa. Ostatnio ukazał się jego album z „Podróżą zimową” („Winterreise”) Franza Schuberta. Artysta zrezygnował na niej z tradycyjnego łączenia pieśni z XIX-wiecznymi wierszami Wilhelma Müllera na rzecz współczesnej poezji Stanisława Barańczaka. Akompaniatorem Koniecznego na płycie był Lech Napierała, z którym śpiewak często współpracuje i w którego towarzystwie pojawi się również w TVP Kultura. Artysta wykona „Pieśni i tańce śmierci” Modesta Musorgskiego skomponowane w latach 1875-77 oraz „Trzy sonety do Don Kichota” Romualda Twardowskiego z 1990 roku.

Tomasz Konieczny jest już dobrze znany widzom TVP Kultura, którzy oglądali go wcześniej m.in. w „Pasji wg Św. Łukasza” Krzysztofa Pendereckiego, wykonanej na 15. Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Zostanie ona przypomniana na antenie 16 listopada o godz. 12:40.

Scena Klasyczna: Tomasz Konieczny – bas-baryton, TVP Kultura, 1 listopada (czwartek), godz. 00:10.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *