Trójka po raz 20. z plebiscytem Srebrne Usta

Niebanalne, często śmieszne, nierzadko również kontrowersyjne, ale zawsze gorąco komentowane – takie są wypowiedzi znanych polityków, którzy nominowani zostali w plebiscycie „Srebrne Usta 2015” Programu 3 Polskiego Radia. W dwudziestym, jubileuszowym konkursie głosować można – od poniedziałku 29 lutego 2016 roku – m.in. na wypowiedzi: Jarosława Kaczyńskiego, Ewy Kopacz, Pawła Kukiza, Jacka Kurskiego i Ryszarda Petru.

Codziennie od 29 lutego do 19 marca na antenie Trójki prezentowane będą najbardziej zaskakujące i zabawne wypowiedzi 11 polityków. W tym roku o tytuł „Srebrnoustych 2015” rywalizować będzie bowiem 9 kandydatów i jedna „para”: Tadeusz Cymański, Adam Jarubas, Jarosław Kaczyński, Ewa Kopacz, Paweł Kukiz, Jacek Kurski, Magdalena Ogórek, Ryszard Petru, Krzysztof Szczerski, a wreszcie wspomniany duet – Robert Dowhan i Kazimierz Wiatr.

Od 29 lutego słuchacze mogą głosować na wybrane wystąpienie za pomocą SMS-a z nazwiskiem wybranego kandydata, wysłanego pod numer 71 335 (koszt to 1,23 zł + VAT) oraz za pośrednictwem strony polskieradio.pl/9/29/Artykul/1586647,Srebrne-Usta-po-raz-dwudziesty-Glosowanie, na której można wysłuchać wypowiedzi wszystkich nominowanych. Na portalu dostępny jest także regulamin plebiscytu.

Uroczysta Gala „Srebrne Usta 2015” odbędzie się 30 marca o godzinie 17:00 w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Gospodarzami wieczoru będą Beata Michniewicz i Artur Andrus, a uroczystość uświetni swoim występem Piotr Bukartyk. Transmisja na antenie Trójki.

Srebrne Usta to plebiscyt Programu 3 Polskiego Radia, w którym słuchacze wybierają niebanalne wypowiedzi polskich polityków. Został zainicjowany w 1992 roku przez dziennikarkę Trójki – Beatę Michniewicz. Obradujący wówczas Sejm I kadencji obfitował w osobowości wyróżniające się niebanalnym językiem. Posłowie prześcigali się w obrazowych przenośniach, celnych ripostach, niespotykanych figurach retorycznych. Stało się ważne nie tylko to, co kto mówi, lecz także jak to robi. Dziennikarze radiowej Trójki postanowili utrwalić na taśmie oraz w ludzkiej pamięci te zwroty i wyrażenia, które ze względu na swą treść nie zawsze miały szansę przejść do historii. Inicjatorzy plebiscytu mieli poza tym nadzieję, że spojrzenie z przymrużeniem oka na politykę, niekiedy brutalną i zawiłą, dobrze zrobi zarówno jej aktorom, jak i obserwatorom. W myśl przysłowia „mowa jest srebrem, a milczenie złotem” zaproponowali słuchaczom Trójki plebiscyt „Srebrne Usta”.

W poprzednich edycjach zdobywcami „Srebrnych Ust” byli między innymi: Bronisław Komorowski, Aleksander Kwaśniewski, Lech Wałęsa, Leszek Miller, Waldemar Pawlak, Donald Tusk, Renata Beger, Elżbieta Bieńkowska, Zyta Gilowska, John Abraham Godson, Grzegorz Kołodko, Władysław Bartoszewski, Janusz Korwin-Mikke, Jan Maria Rokita, Nelli Rokita i Marek Sawicki.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *