Trójka świętuje 40. urodziny dworca Warszawa Centralna

Program 3 Polskiego Radia przyłącza się do obchodów 40. urodzin dworca Warszawa Centralna. Z tej okazji Trójka przygotowała muzyczne prezenty dla jubilata, jego gości oraz słuchaczy – mieszkańców stolicy, podróżnych i turystów. Już w najbliższy piątek 4 grudnia 2015 roku z hali głównej dworca nadane zostanie specjalne wydanie „Listy Przebojów”, którą poprowadzi Marek Niedźwiecki. Natomiast dzień później, w sobotę 5 grudnia, będzie tu można posłuchać „Listy osobistej” Piotra Metza.

Dworzec Warszawa Centralna zaprojektowany został przez Arseniusza Romanowicza przy współpracy z Piotrem Szymaniakiem. Cały budynek, czyli halę dla podróżnych wraz z kasami oraz infrastrukturą peronową, oddano do użytku 5 grudnia 1975 roku. Niemal od początku istnienia dworzec był diametralnie różnie oceniany – z jednej strony krytykowano jego złą funkcjonalność, z drugiej – został po latach uznany przez szwajcarskiego krytyka architektury i historyka sztuki Wernera Hubera za „przykład wybitnej architektury modernizmu, perłę na szynach”. Jeden z najsłynniejszych polskich magazynów o architekturze i budownictwie, czyli „Architektura Murator”, w którego tworzeniu biorą udział wybitni polscy architekci współcześni oraz historycy sztuki, uznał dworzec Warszawa Centralna w lutym 2012 roku za „Ikonę polskiej architektury XX wieku” oraz „za przykład architektury modernistycznej o szczególnych walorach”. Oceny dokonano już po generalnym remoncie budynku, podczas którego odnowiono m.in. elewacje budynku. Obecnie kończy się przebudowa hali dworcowej, w której powstały m.in. przewiązki łączące wschodnią i zachodnią galerię na piętrze budynku. – Można powiedzieć, że nasz 40-latek jest dziś w znakomitej kondycji – mówi Katarzyna Mazurkiewicz, zastępca dyrektora w Departamencie Komunikacji i Public Relations PKP S.A.

Podczas trzydniowej, urodzinowej imprezy pod hasłem „40 lat minęło!” nie zabraknie radiowej Trójki. Już w piątek 4 grudnia o godzinie 19:00 z hali głównej wyemitowana zostanie „Lista Przebojów Programu 3”, którą poprowadzi Marek Niedźwiecki. Wśród gości pojawią się m.in. Ania Rusowicz, Andrzej Poniedzielski i Dawid Podsiadło oraz Kazimierz Zawałło – budowniczy dworca, który był przy jego otwarciu w 1975 roku. Uruchomiony zostanie również Sklepik Walendzik z gadżetami Trójki oraz płytami i książkami.

Z kolei w sobotę 5 grudnia Trójka zaprasza na specjalne wydanie „Listy osobistej” Piotra Metza – również z dworca Warszawa Centralna (godzina 19:00). Podczas audycji posłuchać będzie można Andrzeja Poniedzielskiego i jego gości – Katarzynę Łochowską i Dawida Podsiadło. Nieco wcześniej, bo o godzinie 15:05, „Trójkowy wehikuł czasu” Jerzego Sosnowskiego z Myśliwieckiej 3/5/7 – w całości poświęcony historii dworca.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *