Turniej mistrzów na 20-lecie „Familiady” (zdjęcie)

Wielki „Turniej Mistrzów Familiady” ukoronuje 20-lecie tego wielkiego hitu rozrywkowego w TVP2 HD. Start już w niedzielę 14 września 2014 roku, a finał – 5 października.

20 lat temu, 17 września 1994 roku, wyemitowano pierwszy odcinek „Familiady”, która szybko zyskała status rozrywkowego hitu Dwójki. Fenomen nieustającej popularności teleturnieju polega na połączeniu rodzinnej zabawy, emocjonującego starcia dwóch zespołów oraz obecności sympatycznego prowadzącego – Karola Strasburgera.

Prezentem dla fanów świętującego swój jubileusz teleturnieju będzie wielki „Turniej Mistrzów Familiady”. Od 14 września do 5 października, w soboty i niedziele o 14:00, zmierzy się osiem drużyn, które między 2009 a 2014 rokiem wygrały w „Familiadzie” najwyższe nagrody. Najlepszych z najlepszych poznamy podczas wielkiego finału w niedzielę 5 października 2014 roku.

Od pierwszego odcinka „Familiadę” prowadzi jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów, gwiazda „Polskich dróg” i „Agenta nr 1”.

Od początku wiedzieliśmy, że będzie to Karol Strasburger – wspomina producent programu, Jacek Beberok. – Nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że to strzał w dziesiątkę.

Na początku czułem tremę, myślałem, że rolę gospodarza mogę grać – wspomina Karol Strasburger. – W końcu jestem aktorem. Wkrótce zrozumiałem, że to nie jest dobre rozwiązanie. Muszę być po prostu sobą. Myślę także, że czas działa na naszą korzyść. Stałem się dojrzalszy, spokojniejszy, wypracowałem własny styl.

Zdjęcie: Telewizja Polska
Zdjęcie: Telewizja Polska

W ponad 2 tys. odcinków „Familiady”, w których wzięło udział prawie 4 tys. drużyn i około 20 tys. uczestników, zdarzyło się mnóstwo wspominanych po dziś dzień zabawnych historii. Wielu widzom zapadły w pamięć na przykład wpadki zawodników: jeden z nich zapytany o przedmiot szkolny, który najmniej przydaje się w życiu, odpowiedział: – Kanapka. Inny, proszony o wymienienie jakiegoś przylądka, odparł: – Przylądek Zdrój… Zdarzały się też wpadki obu drużyn. Kiedy Karol Strasburger zapytał – Więcej niż jedno zwierzę, to? – Owca – padła odpowiedź. Pytanie przeszło na drugą drużynę: – Lama – usłyszał odpowiedź…

Inni widzowie z kolei wspominają niezwykłych zawodników, jak na przykład siostry z Opola, którym program zmienił życie: wygrały „Familiadę” kilkukrotnie, zdobywając 90 tys. zł., a potem znalazły się wśród finalistów teleturnieju mistrzów i zdobyły nagrodę główną – mieszkanie w Warszawie.

Nie wszyscy jednak wiedzą lub pamiętają, że goszczące w specjalnych edycjach „Familiady” gwiazdy swoje wygrane przekazywały zawsze na cele charytatywne. Przez 20 lat programu zebrała się w ten sposób niebagatelna kwota 2 mln zł.

Na teleturniej „Familiada” Dwójka zaprasza w soboty i niedziele o godzinie 14:00. „Turniej Mistrzów Familiady” emitowany będzie od 14 września do 5 października, w kolejne soboty i niedziele.

Przypomnijmy, że „Familiada” cieszy się popularnością w 57 krajach świata i oparta jest na amerykańskim formacie „Family Feud”, który swoją telewizyjną premierę miał w 1976 roku w stacji ABC. Show prowadzony był przez znanych komików, m.in.: Richarda Dawsona, Louie Anderson, Richarda Karna i Steve’a Harvey’a.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *