TVP ABC z pięcioma nowościami na jesień

Pięć zupełnie nowych programów, w tym edukacyjny program dla dzieci niesłyszących, a także kilka nowych odsłon pozycji znanych i lubianych proponuje od września TVP ABC.

„Supełkowe ABC” (premiera w sobotę 13 września o godzinie 8:00) to program edukacyjny dla dzieci, jakiego nie wyprodukowała w Polsce żadna telewizja. O ile dla dorosłych niesłyszących świat telewizji bywa czasem dostępny (tłumacz migowy, napisy), to dla niesłyszących dzieci telewizja jest tylko obrazem. Właśnie dlatego specjalną ofertę przygotowała dla nich Monika Kalinowska z OTVP Łódź – zarówno pomysłodawczyni, jak i reżyser całości, dzięki której – pomimo skromnego budżetu – program jest perfekcyjnie zrealizowany od strony plastyczno-graficznej. Bohaterami cyklu (tworzonego we współpracy z Polskim Związkiem Głuchych w Łodzi) są Supełek – postać ze sznurka, oraz białe i czarne dłonie.

Program jest adresowany do dzieci niesłyszących, ich rodziców i opiekunów (warto podkreślić, że większość rodziców dzieci niedosłyszących i głuchych nie zna języka migowego, co oznacza znaczne zubożenie kontaktów ze światem dla niedosłyszących dzieci) oraz dzieci słyszących, uczących się języka migowego lub oswajających się ze zjawiskiem głuchoty.

Celowi, którym jest nauka polskiego języka migowego od litery A do Z służą i tematy (idzie jesień, kolory jesieni, jak ubrać się na jesienny spacer) i propozycje zabaw (inscenizacja wiersza – teatrzyk kukiełkowy, układanie liter np. A z patyczków, B ze sznurka, itd.), lektur i konkursów. Wszystkie działania w programie – teksty są podane jako głos i język migowy, oraz często w formie pisanej.

Na zakończenie każdego odcinka rodzice znajdą ważne rady specjalistów, które pomogą im rozpoznawać niedosłyszenie ich własnych dzieci i radzić sobie z nim w praktyce.

Całkowitą nowością będzie „Masz wiadomość” (start w sobotę 6 września o godzinie 16:00) – cotygodniowy magazyn dla dzieci w wieku 6-12 lat, który będzie informować, inspirować i zaciekawiać. Program prowadzi kilkoro dzieci (8-12 lat), a każdy odcinek będzie składał się z pięciu wymiennych segmentów tematycznych, inspirowanych zainteresowaniami i problemami dzieci w wieku szkolnym. Są to np.: serwis aktualności, ciekawostki z różnych dziedzin wiedzy (czyli główkowanie), zakręceni (pasje i zainteresowania), sport, muzyka i taniec, twój zwierzak (o domowych pupilach). W programie poruszane będą także ważne dla młodszych nastolatków tematy, jak: problemy w relacjach z rówieśnikami, różnice pokoleniowe w rodzinie, metody szybkiego uczenia się itp.

„Masz wiadomość” zaproponuje też specjalną skrzynkę kontaktową, na którą będzie można przekazywać wszelkie informacje, którymi młodzi widzowie chcą się podzielić. A na stronie internetowej www.maszwiadomosc.tvp.pl już od soboty czekają ciekawe konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Trzecią nowością TVP ABC jest „Petersburski Music Show” (niedziela, 7 września o godzinie 17:00) – 25-minutowy program muzyczno-edukacyjny z udziałem dziecięcej widowni, którego autorem i prowadzącym jest Jerzy Petersburski Jr. W lekki i przystępny sposób będzie on prezentował podstawowe tematy związane ze światem muzycznym, koncertami, artystami, historią muzyki, instrumentami (na początek fortepian i to, jak głuchota Beethovena wpłynęła na jego konstrukcję…), płytami, teledyskami oraz ciekawostkami muzycznymi.

W każdym odcinku zagości znany zespół lub wokalista (w premierowym odcinku – Małgorzata Ostrowska), a dzieci będą mogły mu zadawać pytania, zaś na Scenie Talentów młodzi wykonawcy z całej Polski dostaną szansę zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych, instrumentalnych czy tanecznych.

Czwarta nowość to „ABC wszystko wie” (start: niedziela, 7 września, godzina 8:15 i czwartek, 10 września o 17:15), w którym literki-maskotki (A jak Anakonda, B jak Bocian i C jak Cielaczek) młodszym dzieciom (4-7 lat) zdradzą „dokąd zegar spieszy się, czy prosie dłubie w nosie, a wiewiórka wiórki je”.

Już w sobotę 6 września premierowo powrócą „Przyjaciele lasu” (godzina 17:15) – seria o leśnej przyrodzie, prowadzona przez Jacka Wąsińskiego, który założył Leśne Pogotowie dla Zwierząt oraz „Czytania przed spaniem czyli cała Polska czyta dzieciom”, w którym znane już grono czytających (Jarosław Boberek, Artur Barciś, Michał Żebrowski, Maciej Orłoś, Paulina Chylewska) poszerzy się o Łukasza Nowickiego i Katarzynę Pakosińską, Andrzeja Grabowskiego, Wojciecha Malajkata i Edytę Jungowską ( start w sobotę 6 września i niedzielę 7 września około godziny 19:50).

Na nowe spotkania z ulubionymi piosenkami od niedzieli zaproszą też „Margolcia i Miś zapraszają dziś” (godzina 14:55). Nie można też zapomnieć o nowych odcinkach „Domisiów”, które w niedzielę 7 września o godzinie 18:00 zajmą się tym, co by się stało, gdyby zapomniały podlać Panią Różę a Pysia zapomniała wyłączyć żelazko. Natomiast już w środę o godzinie 17:00 TVP ABC zaprosi na nowe przygody „Kaktusa i Małego”, czyli serial animowany, w którym tytułowi bohaterowie wyjaśniają dlaczego warto dbać o środowisko naturalne.

We wtorek 9 września o godzinie 21:15 zadebiutuje nowy program dla rodziców „Niejadki i inne przypadki”, którego celem jest kształcenie prawidłowych nawyków żywieniowych u dzieci. Będzie on obfitował w wiele praktycznych porad, pozwoli poznać rodziców dzieci z problemami żywieniowymi: niejadków oraz dzieci otyłych i spróbuje dociec, gdzie tkwią przyczyny ich problemów.

Od czwartku 11 września (godzina 21:15, powtórki w niedziele o 21:15) Karolina Malinowska, ex-modelka, blogerka, dziennikarka i potrójna mama pojawi się w nowej serii programu „Na kłopoty… ABC” – poradnikowej serii dla rodziców dzieci całkiem małych i tych trochę starszych.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *