TVP chce nadawać na MUX-3 osiem kanałów, w tym dwa HD

TVP testuje możliwość nadawania większej liczby programów z przydzielonego jej trzeciego multipleksu Naziemnej Telewizji Cyfrowej. Jeśli testy się powiodą, możliwa będzie transmisja Jedynki i Dwójki w jakość HD oraz jeszcze sześciu innych programów.

Testy nowych technik kompresji sygnału DVB-T rozpoczęła w piątek 17 stycznia 2014 roku Telewizja Polska. Ich celem jest weryfikacja możliwości przesyłania w ramach pojedynczego multipleksu DVB-T dziesięciu (zamiast – jak dotychczas – ośmiu) tzw. slotów, umożliwiających nadawanie dwóch programów w wysokiej rozdzielczości (HD) oraz sześciu – w standardowej (SD).

Testowy sygnał multipleksu, zawierający programy: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Regionalna, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Rozrywka, TVP Polonia i TVP INFO, nadawany będzie na kanale nr 29 z eksperymentalnego nadajnika na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie do końca stycznia.

TVP zdecydowała się na uruchomienie testów najnowocześniejszych technologii kompresji w standardzie H.264, ponieważ chce efektywniej wykorzystywać przydzielonej jej w ramach Naziemnej Telewizji Cyfrowej pasmo częstotliwości. Podsumowanie testów zaprezentowane zostanie w TVP 13 lutego 2014 roku podczas seminarium pt. „Przyszłość telewizji naziemnej w Polsce – aspekty techniczne i dostępne zasoby częstotliwości”, w czasie którego dyskutowane będą szanse i zagrożenia rozwoju Naziemnej Telewizji Cyfrowej w Polsce.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *