TVP Historia z ofertą na Wielkanoc 2015

Wielkanocne tradycje i obyczaje (m.in. „Smak tradycji – Wielkanoc”, „Podróże kulinarne Roberta Makłowicza”, „Okrasa łamie przepisy”), tajemnice miejsc związanych ze Zmartwychwstaniem (m.in. „Bazylika Grobu Pańskiego”), filmy dokumentalne („Mój najszczęśliwszy dzień. Marian Turski”, „Karol, urodzony by być księciem”, „Dotknięcie anioła”, „Sen o Warszawie”) oraz humor i refleksja w filmach opartych na historycznych faktach („Clemenceau”, „Brazylijska czerwień”) – to wszystko w Wielkanoc w TVP Historia.

WIELKI PIĄTEK

„Makłowicz w podróży – Izrael, śladami Biblii”
Magazyn. Na mapie podróży śladami Biblii pojawiają się legendarnie brzmiące nazwy miejsc i miejscowości, takich jak: Góra Oliwna, Góra Syjon, Droga Krzyżowa, Bazylika Grobu Świętego, Cezarea Maritima, Kana Galilejska, Góra Tabor czy Nazaret. Wiele z nich wygląda dziś całkiem współcześnie i prozaicznie, można jednak poczuć w nich tchnienie biblijnej historii. W karcie dań odcinka pozycje z tamtych czasów, m.in.: Majadarra, czyli pilaw z soczewicą, ryba piotrosz nad Jeziorem Galilejskim i niezwykle słodkie słodycze z nazarejskiej cukierni.
Emisja: piątek, 3 kwietnia, godzina 7:30

„Cafe Historia – Tradycja Wielkiego Postu”
Magazyn. Kościół katolicki w VII wieku za początek postu przyjął szóstą niedzielę przed Wielkanocą. Post zwany Wielkim poprzedza Obchody Wielkanocy. Ponieważ niedziele wyłączone były z postu, aby zachować 40 dni pokutnych, jego początek przypadał na środę. O tradycji Wielkiego Postu rozmawiają: ks. Marek Kotyński – redemptorysta, teolog, filmoznawca, prof. Małgorzata Winiarczyk-Kossakowska, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Emisja: piątek, 3 kwietnia, godzina 8:05

„Z Jerozolimy do Miechowa”
Reportaż. Do Grobu Pańskiego w miechowskiej bazylice przybywają pielgrzymi, by zdobywać tu te same odpusty, co w Jerozolimie. Książę Jaksa z rodu Gryfitów wracając w 1163 roku z pielgrzymki do Ziemi Świętej przywiózł ze sobą stróżów Grobu Bożego. Dla nich zbudowano kościół i klasztor Bożogrobców, którzy zwani później miechowitami mieli tu swoją siedzibę na Europę. W każdy piątek jest tu odprawiane nabożeństwo drogi krzyżowej, uroczyście obchodzony jest Wielki Piątek, a w dwa tygodnie po Wielkanocy odpust pustego grobu. Z racji historycznych zasług kościół miechowski został wyniesiony do godności bazyliki mniejszej przez papieża Jana Pawła II.
Emisja: piątek, 3 kwietnia, godzina 10:35

„Faustyna”
Film fabularny osnuty na kanwie dzienniczka kanonizowanej 30 kwietnia 2000 roku przez papieża Jana Pawła II siostry Faustyny. Wspaniałą kreację w tytułowej roli stworzyła Dorota Segda, której zdaniem hierarchów udało się pokazać istotę świętości.
Emisja: piątek, 3 kwietnia, godzina 13:20

„Wielki Tydzień w Jerozolimie – Początek nadziei”
Reportaż. Wielki Piątek w Jerozolimie – droga krzyżowa ulicami Starego Miasta, liturgia i nabożeństwa w Bazylice Grobu Pańskiego. Współczesne przeżycia pielgrzymów łączą się z historią, która 2000 lat temu dała początek nowemu życiu.
Emisja: piątek, 3 kwietnia, godzina 14:55

„Golgota Jasnogórska Dudy Gracza”
Film dokumentalny. W przeciwieństwie do tradycyjnej drogi krzyżowej, „Golgota Jasnogórska Dudy Gracza” ma aż 18 stacji. Malarska opowieść przeplata się ze scenami misteriów w Kalwarii Zebrzydowskiej i Górce Klasztornej. Refleksje na temat drogi krzyżowej wygłosił ks. kard. Franciszek Macharski.
Emisja: piątek, 3 kwietnia, godzina 17:00

„Fatima i świat – Fatima i Ameryka Południowa”
Film dokumentalny. Ana Maria Braga, która jest jedną z najbardziej charyzmatycznych prezenterek telewizyjnych w Brazylii, opowiada o tym, że dziś w jej ojczyźnie jest więcej wyznawców Matki Bożej Fatimskiej, niż wyznawców Matki Bożej z Aparecida. Maria Estela Kubitschek, młodsza córka prezydenta Jucelino Kubitschka, twierdzi, iż powinny być dwie patronki Brazylii. Trzeci odcinek serii przedstawia miejsca kultu Matki Bożej Fatimskiej w Ameryce Południowej. W Brazylii, Argentynie, Wenezueli jest ich wiele. W tych krajach odbywają się barwne procesje, niektóre z nich liczą do 250 tys. pielgrzymów. Te miejsca kojarzone są z licznymi nawróceniami i uzdrowieniami. Jednym z najbardziej interesujących fragmentów tego odcinka jest spotkanie pielgrzymów na stadionie Maracana, gdzie 180 tys. ludzi czekało na obraz Matki Boskiej Fatimskiej a piłkarz Roberto Carlos odśpiewał Zdrowaś Maryjo.
Emisja: piątek, 3 kwietnia, godzina 19:45

„Bazylika Grobu Pańskiego”
Reportaż. Po świątyni Grobu Pańskiego oprowadza widzów ks. Władysław Waśko – franciszkanin, który jest polskim Strażnikiem Grobu. W Bazylice tę rolę pełnią duchowni aż sześciu chrześcijańskich wyznań. Nie tylko sprawują pieczę nad najważniejszym sanktuarium chrześcijaństwa, ale też kultywują pamięć o jego historii.
Emisja: piątek, 3 kwietnia, godzina 22:25

WIELKA SOBOTA

„Smak tradycji – Wielkanoc”
Magazyn. Dzielenie się jajkiem podczas wielkanocnego śniadania ma znaczenie nie tylko symboliczne, ale też jest głęboko zakorzenione w historii. Opowieść o wielkanocnych tradycjach sięgających czasów jeszcze przedchrześcijańskich – Turki, przywołówki – w rytmie smakowitej wyprawy w przeszłość.
Emisja: sobota, 4 kwietnia, godzina 6:50

„Okrasa łamie przepisy – Różne smaki barszczu”
Magazyn. Karol Okrasa szuka odpowiedzi na pytanie, dlaczego w Polsce na zupę z buraków mówi się barszcz czerwony, a na zupę na zakwasie z mąki barszcz biały. Przy okazji tych poszukiwań oryginalne przepisy na bazie tradycyjnych polskich zup.
Emisja: sobota, 4 kwietnia, godzina 7:15

„Jajko”
Film dokumentalny. Kurze jajo to jeden z symboli świąt wielkanocnych. Film opowiada o jajku w różnych aspektach – jako symbolu religijnego i elementu ludowej tradycji.
Emisja: sobota, 4 kwietnia, godzina 14:00

„Mój szczęśliwy dzień. Marian Turski” – PREMIERA
Film dokumentalny. Opowieść o historii XX wieku splecionej z życiem Mariana Turskiego, historyka i dziennikarza. Opowieść zaczyna się 26 czerwca 1926 roku w Druskiennikach. Tam urodził się Marian Turski. Dorastał w Łodzi. W kwietniu 1940 roku razem z rodziną trafił do łódzkiego getta, skąd w sierpniu 1944 roku został deportowany do KL Auschwitz. W styczniu 1945 roku z marszem śmierci trafił do obozu Buchenwald i dalej do Terezina/Theresienstadt. Powrócił do Polski, mieszkał, pracował i studiował w Wałbrzychu i we Wrocławiu, by w końcu osiąść w Warszawie.
Premiera: sobota, 4 kwietnia, godzina 19:40

„Sen o Warszawie”
Film dokumentalny. Filmowa biografia Czesława Niemena, artysty uwielbianego przez publiczność i raczej nielubianego przez komunistyczne władze kulturalne. „Sen o Warszawie” jest pierwszą – na taką skalę – próbą opisania giganta polskiej muzyki, rozpoczynając od miejsca jego urodzenia i wczesnej młodości – białoruskich Starych Wasiliszek i Grodna. W Wasiliszkach zaczął śpiewać w przykościelnym chórze. Jego repatriacja w 1958 roku do Polski była zarazem ucieczką przed wcieleniem do sowieckiej armii. W filmie prześledzono kolejne etapy jego kariery: od Niebiesko Czarnych, przez własne zespoły muzyczne, które zakładał i rozwiązywał, aż po dumną samotność kompozytora, aranżera i multiinstrumentalisty. To nie tylko biografia utalentowanego artysty, ale również próba wpisania go w historię najnowszą. Jest to także – na jego przykładzie – opis ówczesnej polityki kulturalnej PRL-u.
Emisja: sobota, 4 kwietnia, godzina 20:55

NIEDZIELA WIELKANOCNA

„Strażnicy Piątej Ewangelii”
Film dokumentalny. Niezwykła podróż filmowa po Ziemi Świętej i najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej miejscach wraz z Franciszkanami, którzy od ośmiu wieków opiekują się nimi i znają wszystkie ich tajemnice.
Emisja: niedziela, 5 kwietnia, godzina 8:05

„Brazylijska czerwień”, 1. odcinek
Dwuodcinkowy film fabularny o kolonizowaniu Ameryki Południowej przez francuskich kolonizatorów. Biali kolonizatorzy w okrutny sposób próbują zdobyć nowe przestrzenie. Na tym tle przewija się historia braci bliźniaków, którzy szukają zaginionego w tym świecie ojca – kapitana Jej Królewskiej Mości. Wysłała ich tam macocha, która zapragnęła odziedziczyć cały majątek, bez konieczności dzielenia się nim z pasierbami. Liczyła na to, że dzieci zaginą w dżungli tak samo, jak ich ojciec.
Emisja: niedziela, 5 kwietnia, godzina 13:45
Emisja 2. odcinka: poniedziałek, 6 kwietnia, godzina 13:35

„Dzieci z gwiazd – Urodzinki – Wielkanocna podróż”
Magazyn. O Wielkanocy, jej tradycyjnych obrzędach i zwyczajach charakterystycznych dla krajów Wspólnoty Europejskiej rozmawiają dzieci i celebryci. Dziecięce jury, wspomagane przez dziesięcioletnie dzieci ze strefy euro (urodzone w roku wejścia Polski do Unii Europejskiej), weryfikuje odpowiedzi Anny Dereszowskiej, Artura Andrusa, Wiktora Zborowskiego i Emilii Krakowskiej. Program utrzymany w charakterze quizu jest bogato ilustrowany materiałami archiwalnymi Telewizji Polskiej oraz felietonami filmowymi, które przedstawiają, jak bardzo zmieniła się Polska. Widowisko prowadzi duet dziennikarski: Katarzyna Stoparczyk i Artur Orzech. Prowadzącym towarzyszą uzdolnieni dziecięcy instrumentaliści.
Emisja: niedziela, 5 kwietnia, godzina 15:30

„Karol. Urodzony, by być księciem”, 1. i 2. odcinek
Dwuodcinkowy serial dokumentalny o dynastii Windsorów. Reżyser skupia się głównie na linii Karola. To historia jego narodzin, dzieciństwa, małżeństwa i rozwodu z Dianą, a następnie związku z kochanką. Wszystko na tle historii monarchii.
Emisja: niedziela, 5 kwietnia, godzina 19:35

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY

„Smak tradycji Lany poniedziałek”
Magazyn. Po Niedzieli Wielkanocnej, spędzonej w gronie rodzinnym, przeważnie na jedzeniu, nadchodził dzień harców i swawoli – poniedziałek zwany niegdyś Dniem św. Lejka. Źródeł Lanego Poniedziałku trzeba szukać już w czasach prasłowiańskich. Od XIV wieku kościół usilnie zabraniał oblewania się wodą, a mimo to zwyczaj ten przetrwał do dziś. Skąd pochodzi nazwa śmigus dyngus? Dlaczego krakowski Emaus obchodzony jest właśnie w Wielkanocny Poniedziałek? Na czym polegała Rękawka, bez której nie mógł obejść się Wielkanocny Wtorek? Co podawano na stół podczas licznych odwiedzin gości w drugi i trzeci dzień świąt (bo niegdyś Wielkanoc trwała od niedzieli do wtorku). Na te i inne pytania odpowiedzi poszukają jak zwykle: Hanna Szymanderska i Marek Zając.
Emisja: poniedziałek, 6 kwietnia, godzina 6:55

„Clemenceau”
Film fabularny. Dramat historyczny. Wszystko poszło źle, a wrogowie zbliżają się do bram Paryża. Siły polityczne są osłabione, alianci ponoszą klęski na wszystkich frontach. Rząd musi się zwrócić do znienawidzonego człowieka, jedynego jednak, który może pomóc – Clemenceau.
Emisja: poniedziałek, 6 kwietnia, godzina 19:35

„Dotknięcie anioła”
Film dokumentalny. Czy był możliwy inny scenariusz Holocaustu? Czy w Auschwitz – Oświęcimiu można było uratować tysiące Żydów ze Śląska, zanim powstała idea najokrutniejszego z obozów śmierci? Czy historia Żydów w Polsce mogłaby potoczyć się pod okupacją hitlerowską inaczej, gdyby świat zachodni nie odniósł się do nich z tak szokującą obojętnością? Henryk Schoenker, syn ostatniego przewodniczącego Gminy Żydowskiej w Oświęcimiu, ujawnia światu nieznaną historię tragicznej szansy emigracji Żydów. Zanim zrodziła się idea obozu Auschwitz – Birkenau, jesienią 1939 roku powstało w mieście Biuro Emigracji Żydów do Palestyny. Założył je na rozkaz niemieckich władz wojskowych Leo Schoenker, ojciec bohatera filmu. Tysiące ludzi w nadziei na ratunek ściągały ze Śląska do zwykłego miasteczka Oświęcim. Schoenker zawezwany do Berlina do Eichmanna składał sprawozdanie z wielką wiarą i konkretnym planem międzynarodowego działania. Niestety, na skutek obojętności świata, idea legalnej emigracji legła w gruzach. Dziś Henryk wraca w ruiny rodzinnej rezydencji, które niosą echa tamtych wydarzeń.
Emisja: poniedziałek, 6 kwietnia, godzina 23:35

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *