Ponad 20 produkcji Telewizji Polskiej i polskich filmów będą niebawem oglądać widzowie od Chin po Turcję i Szkocję – trwa dobra passa Biura Handlu TVP.

Tylko w ostatnich trzech miesiącach Biuro Handlu TVP sprzedało do Niemiec i niemieckojęzycznej części Europy cztery wybitne filmy dokumentalne, współprodukowane lub produkowane przez TVP (“Uwikłani”, “Argentyńska lekcja”, “Uciekinier”, “Lech Majewski – Świat według Bruegla”), pięć filmów fabularnych (“Rysa”, “Drzazgi”, “80 Milionów”, “Bez wstydu”, “Ostatnie piętro”), dwa animowane seriale: “Bajki i baśnie polskie”, “Podróże na burzowej chmurze” oraz dwa seriale Telewizji Polskiej – ‘Paradoks” i nagrodzona Prix Italia jako najlepszy serial telewizyjny w 2012 roku – “Głęboka woda”.

“Czas Honoru” zobaczą widzowie w Czarnogórze i Szkocji (Glasgow i Edynburg), a do Rosji trafi “Dom nad rozlewiskiem” a w ślad za nim niebawem także “Oficerowie”. Z kolei widownia turecka i w USA będzie oglądać cały “Dekalog” Krzysztofa Kieślowskiego, który zresztą na DVD ukaże się niebawem także w Czechach i na Słowacji. Słowacka telewizja kupiła do emisji trzy filmy Andrzeja Wajdy: “Brzezinę”, “Wielki Tydzień” i “Tatarak”.

Na gigantyczny telewizyjny rynek chiński trafią polskie animowane hity dla dzieci, m.in. “Ferdynand Wspaniały”, “O dwóch takich, co ukradli księżyc” i “Lis Leon”.

A już w kwietniu na wielkich targach telewizyjnych w Cannes, TVP zaprezentuje m.in. dwa najnowsze seriale: “Słodkie życie” i “BarON24”.

Przypomnijmy, że już w zeszłym roku do Chin trafiły seriale “Głęboka woda”, “Londyńczycy”, “Chichot losu”, “Rezydencja” i “Dom nad rozlewiskiem”; kontynuacja tego ostatniego, czyli “Życie nad rozlewiskiem” – do Rosji, a na Ukrainę – serialowe wersje “Starej Baśni”, “Wiedźmina” i “Ogniem i mieczem”, zaś do Brazylii – seria dokumentalna TVP “Tajemnice Watykanu” i pięć różnych polskich dokumentów i fabuł (m.in. “Umarła klasa” i “Personel”).

Źródło: Telewizja Polska