TVP z dokumentem o polskich męczennikach z Peru

Ponad 11 tysięcy kilometrów od Polski, w peruwiańskich Andach, zakończyły się zdjęcia do filmu dokumentalnego „Życia nie można zmarnować”. To opowieść o życiu i działalności ojca Zbigniewa Strzałkowskiego i ojca Michała Tomaszka, dwóch polskich zakonników, franciszkanów konwentualnych, zamordowanych w 1991 roku w Peru.

O. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek zostali zastrzeleni przez członków komunistycznej organizacji „Świetlisty Szlak”. Zostaną beatyfikowani 5 grudnia 2015 roku. Będą pierwszymi polskich misjonarzami – męczennikami.

Ekipa TVP realizowała zdjęcia w Polsce i w Peru. W filmie widzowie zobaczą m.in. wypowiedzi ostatniego świadka porwania polskich zakonników – siostry zakonnej Berty Hernandez, a także emerytowanego biskupa, który zaprosił polskich zakonników Luisa Bambarena, mieszkańców Pariacoto i polskich misjonarzy obecnie tam pracujących. W Polsce zostały nagrane rozmowy z rodzinami męczenników, w tym z mamą Zbigniewa Strzałkowskiego, która od wielu lat nie chciała się wypowiadać o tych dramatycznych wydarzeniach.

Zdjęcia filmowe w Peru ekipa TVP realizowała w Limie, Chimbote, w Barrance nad Oceanem Spokojnym i w parafii Pariacoto. Pariacoto to obecnie miasteczko, w którym mieszka 2 tys. osób, natomiast teren parafii to 73 wsie znajdujące się w peruwiańskich Andach.

Film to również opowieść o efektach pracy pierwszych polskich misjonarzy – męczenników. Pokazane zostaną wypowiedzi osób, które zmieniły swoje życie pod wpływem polskich męczenników, m.in. rozmowa z o. Dariuszem Mazurkiem, który po zamordowaniu zakonników postanowił wstąpić do zakonu i obecnie jest misjonarzem w Peru. Po 24 latach od śmierci o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego zobaczymy Peruwiańczyków, którzy każdego dnia dziękują za pracę zamordowanych Polaków.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *