TVP1 HD pokaże dokument o Romanie Fristerze

W związku ze śmiercią Romana Fristera, wieloletniego korespondenta Radia Wolna Europa i polskiej sekcji BBC, stałego korespondenta tygodnika „Polityka” na Bliskim Wschodzie, założyciela i prezesa Fundacji Kultury Izrael – Polska, TVP1 HD pokaże 10 lutego 2015 roku film dokumentalny Ewy Żmigrodzkiej „Chcę żyć”.

Dokument „Chcę żyć” opowiada o życiu Romana Fristera. Urodził się on w rodzinie żydowskiej, jako syn Wilhelma i Franciszki Fristerów. Po wybuchu II wojny światowej uciekł wraz z rodzicami do Krakowa, gdzie jego matka została zamordowana kolbą pistoletu przez Wilhelma Kundego. Następnie trafił do obozu w Starachowicach, gdzie na dur brzuszny zmarł jego ojciec. Przeżył pobyt w obozach Mauthausen, Auschwitz oraz marsz śmierci do Mauthausen, gdzie doczekał wyzwolenia. Po dwuletnim leczeniu w szpitalu dla chorych na gruźlicę w Czechosłowacji, w kwietniu 1947 roku wrócił do Polski i osiadł we Wrocławiu, gdzie pracował jako dziennikarz w „Słowie Polskim”.

W 1952 roku został aresztowany za rzekomy sabotaż, a po zwolnieniu z aresztu śledczego skreślono go z listy uprawnionych do wykonywania zawodu dziennikarskiego. W maju 1957 roku wyemigrował do Izraela, zachowując obywatelstwo polskie. Przez 25 lat pracował w dzienniku „Haaretz”, z czego 14 lat jako redaktor naczelny magazynu weekendowego.

Był szefem wydziału dziennikarstwa przy Uniwersytetu Bar – Ilan, a od marca 1990 roku do października 1991 roku – dyrektorem brytyjskiego koncernu medialnego Maxwell Communication Corporation w Europie Wschodniej z siedzibą w Warszawie. Mieszkał w Tel Awiwie. Jego żoną jest teatrolog i działaczka społeczno – kulturalna Elżbieta Frister.

„Chcę żyć”

Premiera: wtorek, 10 lutego, godzina 14:20

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *