Tydzień dokumentów w Telewizji Polskiej

Zbliżający się tydzień w Telewizji Polskiej upłynie pod znakiem interesujących i intrygujących filmów dokumentalnych. Ukazane zostaną niezwykłe osobowości i ciekawe zjawiska na trzech antenach publicznego nadawcy.

„Aktor odnaleziony. Marian Dziędziel”
W świadomości wielu widzów Marian Dziędziel narodził się aktorsko w kreacji Wojnara z „Wesela” Wojtka Smarzowskiego. Potem był Dziabas w „Domu złym”, Kościejny w „Winie truskawkowym”, Zygmunt w „Krecie”. Niewielu pamięta, że Marian Dziędziel posiadał już dużo wcześniej bogatą filmografię. Zadebiutował w serialu „Stawka większa niż życie”, występował w spektaklach teatralnych i filmach Kazimierza Kutza. Udzielał się też w znanych krakowskich kabaretach, odegrał szczególną rolę na antenie Telewizji Kraków. W filmie Marty Węgiel, Marian Dziędziel wspomina metafizyczne spotkania, mówi o najważniejszych rolach, dzieli się planami na przyszłość. O tym wyjątkowym aktorze opowiadają też inni – poważnie i z humorem.
Emisja: niedziela, 24 marca, godzina 08:25, TVP2 HD
Powtórka: poniedziałek, 25 marca, godzina 00:00, TVP2/HD

„Świat według Billa Gatesa”
Film dokumentalny poświęcony działalności charytatywnej Billa Gatesa. Majątek twórcy Microsoftu szacowany jest na ponad 65 miliardów dolarów, co czyni go najbogatszym człowiekiem na świecie. Razem z żoną Melindą postanowili założyć fundację. Na cele charytatywne zdecydowali się przekazać 95% swojego majątku. Tym samym dysponują środkami nieporównywalnie większymi niż jakakolwiek organizacja międzynarodowa. Zadania fundacji są ambitne – Bill i Melinda Gates starają się toczyć walkę z największymi współczesnymi problemami ludzkości: biedą, głodem i chorobami. Autor dokumentu przedstawia działalność fundacji.
Emisja: poniedziałek, 25 marca, godzina 23:45, TVP2/HD

„Świat bez tajemnic – Ach, śpij kochanie”
W cyklu „Świat bez tajemnic” historia 95-letniej Firy. Urodzona w Łodzi, a dziś mieszkająca w Izraelu, to Żydówka cudem ocalała z holocaustu. W czasie wojny Firę i jej matkę uratowała Polka, Stanisława Sławińska. Po wielu latach starań ze strony Firy i jej rodziny, Stanisława otrzymała tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Dzisiaj Fira stara się oddać dobro, które kiedyś sama otrzymała – pomaga imigrantce Magnie i jej córeczce Firicie. Autorką filmu jest wnuczka Firy, która z niebywałą dokładnością odtworzyła zagmatwane losy swoich przodków.
Emisja: środa, 26 marca, godzina 13:30, TVP2/HD

„Świat bez fikcji – Autyzm – miłość ponad wszystko”
W cyklu „Świat bez fikcji” tym razem film znanego brytyjskiego dokumentalisty, Jamiego Pickupa, który w niezwykły sposób przedstawia problemy osób autystycznych. Reżyser pokazuje na przykładach kilku rodzin, że każde dziecko dotknięte tą chorobą wymaga odmiennej formy terapii. Rozwój zaburzenia jest nieprzewidywalny. Niektóre z tych dzieci mają ponadprzeciętne zdolności, podczas gdy inne mogą stać się zagrożeniem dla bliskich. Rodzicom pozostaje jedynie bezgraniczna miłość i godne podziwu poświęcenie.
Emisja: wtorek, 26 marca, godzina 22:50, TVP2/HD

„Uwikłani”
W TVP Kultura kończy się przegląd filmów Lidii Dudy – wybitnej polskiej dokumentalistki. Jej ostatni film Uwikłani podejmuje trudny temat pedofilii. Głównym bohaterem jest dziś dorosły mężczyzna, który jako dziewięciolatek padł ofiarą pedofila. Postanawia na własną rękę wymierzyć sprawiedliwość swojemu oprawcy. Dramatyczną sytuację potęguje fakt, że obaj ciągle mieszkają niedaleko siebie. Oczywisty podział na ofiarę i kata przestaje istnieć. Dokument Uwikłani zdobył Złotego Lajkonika na 52. Krakowskim Festiwalu Filmowym, a przed kilkoma dniami otrzymał Nagrodę za Najlepszą Reżyserię na Festiwalu Filmów o Prawach Człowieka – „Jeden świat” w Pradze.
Emisja: środa, 27 marca, godzina 23:50, TVP Kultura

„Tata zza żelaznej kurtyny”
Jem (Jeremy Panufnik) tworzy muzykę i animacje. Mieszka w Londynie, gdzie jest znanym DJ’em. Jest synem polskiego kompozytora, którego komunistyczne władze wybrały na „zagraniczną wizytówkę” polskiej muzyki. W 1954 roku Andrzej Panufnik postanowił wyjechać na Zachód i nigdy nie wracać do Polski. Dla Jema przeszłość ojca była zawsze owiana tajemnicą. Przyjeżdża do ojczyzny przodków, żeby zrozumieć dramatyczną biografię ojca, poznać jego dylematy i motywy ucieczki z kraju. Podróż śladami ojca jest przede wszystkim refleksją nad samym sobą, ale również budzi w bohaterze emocje, o których istnieniu nie miał do tej pory pojęcia.
Emisja: sobota, 23 marca, godzina 15:00; wtorek, 26 marca, godzina 17:55, TVP Polonia

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *