UKE, TVP i EmiTel wspólnie działają na rzecz zapewnienia odbioru NTC

Przeprowadzone przez UKE pomiary i ocena warunków odbioru Naziemnej Telewizji Cyfrowej były cenną wskazówką zarówno dla nadawcy publicznego jak i dla operatora technicznego EmiTel. UKE, TVP i EmiTel wykorzystując wnioski z pomiarów przygotowały pakiet działań dzięki, którym sygnał telewizji cyfrowej dotrze także do mieszkańców miejscowości, w których potencjalnie mogły wystąpić kłopoty z prawidłowym odbiorem.

28 listopada mieszkańcy Trójmiasta i Poznania wkroczą w dobę pełnej cyfryzacji telewizji naziemnej. Ale nie tylko mieszkańcy tych aglomeracji będą mogli cieszyć się z wysokiej jakości sygnału cyfrowego. Dostęp do atrakcyjnej oferty programowej zyskują mieszkańcy części województw: pomorskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz dolnośląskiego.

Działania UKE, TVP i EmiTela w celu poprawy warunków odbioru sygnału telewizyjnego na obszarach objętych II etapem wyłączenia sygnału analogowego

28 listopada z chwilą wyłączenia sygnału analogowego, dzięki zmianie częstotliwości oraz wyższemu zamontowaniu anteny nadawczej w Chwaszczynie mieszkańcy województwa pomorskiego będą mogli cieszyć się lepszymi warunkami odbioru sygnału cyfrowego. Dodatkowo 28 listopada uruchomiony zostanie nadajnik w Szymbarku oraz przekaźnik w Wejherowie. Efektem tych działań będzie zapewnienie lepszych warunków odbioru dla mieszkańców miejscowości: Żarnowiec, Sulęczyno, Lipusz, Płocice, Studzienice, Stężyca, Szymbark, Zamostne, Wejherowo.

Mieszkańcy miejscowości położonych w województwie warmińsko-mazurskim, w których badania UKE wykazały potencjalne problemy z odbiorem sygnału cyfrowego będą mogli odbierać sygnał analogowy z nadajników w Olsztynie (do 17 czerwca 2013 roku miejscowości: Piławki, Bagieńsko, Faltyjanki) oraz Elblągu (do 19 marca 2013 roku miejscowości: Nowe Sadłuki, Krzywiec, Narusa). Nie stracą oni możliwości odbioru sygnału telewizyjnego. Wskazane będzie natomiast skierowanie anten odbiorczych w stronę Olsztyna lub Elbląga.

Podobna sytuacja dotyczy mieszkańców miejscowości Sławica w województwie wielkopolskim, którzy do czasu uruchomienia nadajnika sygnału cyfrowego Gniezno/Chojna, tj. do 20 maja 2013 roku będą mogli odbierać sygnał telewizji analogowej z nadajnika w Pile. W tym przypadku niezbędne będzie skierowanie anten w kierunku Piły.

Sukces I etapu

Zapewnienie dobrych warunków odbioru sygnału cyfrowego na terenie województwa lubuskiego nie byłoby możliwe bez wykorzystania wyników pomiarów przeprowadzonych przez UKE. Sukces przyniosły tu wspólne działania UKE, nadawcy publicznego, operatora technicznego EmiTel oraz zaangażowanie Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego i władz lokalnych.

Kilka miesięcy przed wyłączeniem pierwszych nadajników analogowych Urząd Komunikacji Elektronicznej przeprowadził pomiary w terenie, które potwierdziły, że sygnał Naziemnej Telewizji Cyfrowej jest dostępny na niemal całym obszarze województwa lubuskiego objętym I etapem wyłączenia sygnału analogowego. Badania i symulacje UKE wskazały na potencjalne problemy z odbiorem sygnału w miejscowościach Lipki Wielkie i Goszczanowo. Problemy rozwiązano poprzez zwiększenie mocy nadajnika w Gorzowie Wielkopolskim (do 4 kW). W ten sposób zapewniono oczekiwany poziom sygnału Naziemnej Telewizji Cyfrowej na całym obszarze objętym I etapem wyłączenia telewizyjnych nadajników analogowych.

Przebieg II etapu cyfryzacji telewizji naziemnej jest monitorowany w poszczególnych województwach przez służby podległe właściwemu wojewodzie. Delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej uczestniczą w pracach zespołów powołanych w każdym z województw. Uruchomiono dyżury ruchomych stacji pomiarowych oraz dedykowane numery telefoniczne, na które można kierować zapytania dotyczące warunków odbioru sygnału cyfrowego. Specjaliści z delegatur UKE są gotowi by udzielić pomocy w przypadku wystąpienia problemów z odbiorem sygnału telewizyjnego.

Telefoniczne wsparcie dla odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej:
Delegatura UKE w Olsztynie tel. 792 439 464 lub 622 884 953
Delegatura UKE w Poznaniu tel. 61 659 86 11
Delegatura UKE w Gdyni tel. 58 6273665
Delegatura UKE w Bydgoszczy tel. 52 370 72 60
Delegatura UKE we Wrocławiu tel. 71 348 86 50

Źródło: Urząd Komunikacji Elektronicznej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *