Ukraiński serial „Gwardia” w TVP1 HD

TVP1 HD od 24 listopada 2015 roku, we wtorki o godzinie 22:10 będzie emitować ukraiński serial „Gwardia” o powstaniu ochotniczej Gwardii Narodowej złożonej z uczestników walk na kijowskim Majdanie. W czteroodcinkowej produkcji wystąpili m.in.: Aleksie Gorbunow, Dmitrij Stupka, Wiktoria Tokmanienko i Wano Jantbelidze.

Reżyserem ukraińskiego serialu „Gwardia” jest Aleksie Szapariew, scenariusz napisał Nikoła Rybałka. To pierwsza filmowa próba ukazania wydarzeń, które dzieją się teraz na Ukrainie.

W pierwszym odcinku widzowie poznają historię ochotników, którzy po krwawych wydarzeniach na Majdanie pierwsi odpowiedzieli na wezwanie do wstąpienia w szeregi Ukraińskiej Gwardii Narodowej. Wśród nich są: student z Odessy, setnik z Majdanu, podporucznik wojsk wewnętrznych, krymski Tatar, młody uczony, biznesman, ślusarz i mistrzyni w strzelaniu sportowym, której na Majdanie zabito narzeczonego. To ludzie o różnych doświadczeniach życiowych, różnych zawodów, przekonań i w różnym wieku. Konflikty między nimi są nieuniknione, ale jednoczy ich jedno – gotowość oddania życia za Ukrainę. W wojskowym obozie szkoleniowym wcielono ich do plutonu zwiadowczego. Szkoli ich doświadczony żołnierz, weteran wojny w Afganistanie – „Dziadek”. Brudni, głodni, zmęczeni śpią w namiotach, ale gorliwie ćwiczą.

W drugim odcinku pojawia się polska dziennikarka, która przedostaje się do obozu i kręci film o wydarzeniach ukraińskich. Interesuje ją również, jak tworzy się Ukraińska Gwardia Narodowa. Tymczasem chłopaki z plutonu zwiadowczego dochodzą do porozumienia w imię służby ojczyźnie. Trenują i uczą się tajemnic rzemiosła zwiadowców. Denerwuje ich jednak fakt, że siedzą na tyłach i zajmują się „bzdurami”, podczas gdy ich bracia giną w walce. Postanawiają ruszyć na front. Ku ich zdziwieniu, ich dowódca „Dziadek” dołącza do nich.

W kolejnych dwóch odcinkach młodzi gwardziści starają się wykazać, że są godni złożenia przysięgi i przygotowani do działań wojennych. Realia w mieście ogarniętym wojną przechodzą ich oczekiwania. Czy wiedza i szkolenie pod przywództwem „Dziadka” przygotowały ich do radzenia sobie w ekstremalnych sytuacjach?

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *