Urodziny Kutza i miesiąc z Peszkiem w TVP Kultura

Wielcy, wybitni, niepokorni: Kazimierz Kutz i Jan Peszek obchodzą w lutym okrągłe jubileusze, więc TVP Kultura poświęca im pasma teatralne i publicystyczne.

Kazimierz Kutz – reżyser, pisarz i polityk – 16 lutego kończy 85 lat. Tego dnia TVP Kultura zaprasza go do studia „Niedzieli z…” (godzina 17:25), by wspólnie świętować i porozmawiać: o szczęściu w życiu, sukcesach artystycznych, o tym, czym się różni Ślązak od Polaka i oczywiście o braku pokory. Wśród gości – wybitni aktorzy grający w filmach i spektaklach teatralnych Kutza: Janusz Gajos („Opowieści Hollywoodu”), Marek Kondrat („Pułkownik Kwiatkowski”) i Zbigniew Zamachowski („Zawrócony”).

Nie zabraknie osób związanych ze Śląskiem, takich jak Jerzy Fedorowicz, aktor i polityk, czy Robert Talarczyk – reżyser i dyrektor Teatru Śląskiego. W gronie przyjaciół Kazimierza Kutza znajdą się również Elżbieta Baniewicz, autorka biografii bohatera oraz pisarz Eustachy Rylski.

W późniejszej części wieczoru TVP Kultura zaprasza na spektakl teatralny Kazimierza Kutza „Piąta strona świata” (godzina 18:25), zrealizowany na podstawie autobiograficznej prozy reżysera. To telewizyjna rejestracja przedstawienia Teatru Śląskiego w Katowicach, a ponadto – premiera w TVP Kultura. Wielopokoleniowa, barwna panorama Śląska we wspomnieniach człowieka, który próbuje rozwiązać rodzinną tajemnicę z przeszłości, a jednocześnie – próba zrozumienia zmieniających się czasów i śląskiej historii opowiedziana oryginalnym i współczesnym językiem teatralnym.

Po spektaklu TVP Kultura zaprasza na kultową komedię „Pułkownik Kwiatkowski” (godzina 20:20), a już dnia następnego – 17 lutego w poniedziałkowym Teatrze Telewizji TVP1/HD pokaże słynny spektakl „Kolacja na cztery ręce” w reż. Kazimierza Kutza z Romanem Wilhelmim, Januszem Gajosem i Jerzym Trelą. Opowieść o fikcyjnym spotkaniu dwóch wielkich kompozytorów – Bacha i Haendla – a przy tym debiutancka sztuka Paula Barza, która zadziwia znajomością epoki i biografii obu kompozytorów.

9 lutego w „Niedzieli z…” (od godziny 17:25) TVP Kultura będzie gościć Jana Peszka – na kilka dni przed okrągłą rocznicą urodzin, 50-leciem debiutu i 30-leciem rozpoczęcia pracy pedagogicznej. Jubilat i jego goście (Mikołaj Grabowski, Cezary Tomaszewski, Jakub Gierszał oraz jego najbliższa rodzina: żona Teresa, córka Maria i syn Błażej) będą mówić o drodze twórczej i scenicznej odwadze.

W paśmie „Niedziela z…” TVP Kultura pokaże też „Dzień wielkiej ryby” Andrzeja Barańskiego (godzina 18:25) i spektakl muzyczno-teatralny „Muzyka ze słowami” (godzina 19:50) z udziałem Jana Peszka.

Janowi Peszkowi i Kazimierzowi Kutzowi TVP Kultura poświęca w lutym również wtorkowe pasmo teatralne.

11 lutego – „Zapach orchidei” Kazimierza Kutza: komedia ukazująca pejzaż dzisiejszej Polski, pełen fobii, urazów i pompatycznych gestów.

18 lutego – „Śmierć Iwana Iljicza” Jerzego Grzegorzewskiego: adaptacja opowiadania Lwa Tołstoja przygotowana pierwotnie dla Teatru Studio w Warszawie z Janem Peszkiem w roli tytułowej.

Miesiąc z Janem Peszkiem TVP Kultura zakończy filmem „Darmozjad polski” Łukasza Wylężałka (25 lutego). Wszystkie emisje w tym paśmie odbędą się o godzinie 20:20.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *