W. Nowak wystąpi na Eurowizji dla Młodych Tancerzy

Poznanianka Wiktoria Nowak wygrała krajowe eliminacje do Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy. Będzie reprezentowała Polskę w międzynarodowym finale w czeskim Pilźnie, 19 czerwca 2015 roku.

Uczennica poznańskiej szkoły baletowej okazała się bezkonkurencyjna – otrzymała nie tylko główną nagrodę, ale także wszystkie dodatkowe: dwutygodniowe warsztaty tańca współczesnego w Narodowym Centrum Tańca w Paryżu (ufundowane przez Instytut Muzyki i Tańca) oraz warsztaty tańca jazzowego (ufundowane przez Kielecki Teatr Tańca).

W finale krajowych eliminacjach Konkursu (emitowanych na żywo w niedzielę 22 marca br., godzina 20:00 na antenie TVP Kultura) zmierzyło się 10 tancerzy, wybranych na podstawie ich dotychczasowych osiągnięć artystycznych przez TVP Kultura, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Muzyki i Tańca.

Finał krajowych eliminacji do Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy

Każdy z uczestników wykonał 1,5-minutowy solowy układ choreograficzny oraz wspólnie układ grupowy, przygotowany przez Jacka Przybyłowicza – tancerza, choreografa, pedagoga baletu.

Wiktoria Nowak Pokazała mocną, elektryzującą osobowość. Znakomite warunki fizyczne i bardzo dobrą technikę – uzasadnił wybór laureatki juror Krzysztof Pastor, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. W jury zasiadali też Filip Czeszyk – choreograf i instruktor mistrzów Polski, Europy i świata, założyciel zielonogórskiego Studia Tańca Trans oraz Edyta Kozak – tancerka, choreografka, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł.

Finałowe zmagania Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy odbędą się w czeskim Pilźnie, 19 czerwca br.; jego szefem organizacyjnym będzie Robert Kamyk z TVP Kultura. Tak zdecydowała Europejska Unia Nadawców po poprzednim finale – w 2013 roku w Gdańsku, za który odpowiadał właśnie kierownik Redakcji Muzyki TVP Kultura.

Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy to jedno z najbardziej prestiżowych międzynarodowych wydarzeń tanecznych, które odbywa się od 30 lat, a Polska była jego organizatorem trzykrotnie (1997 roku – w Teatrze Muzycznym w Gdyni, 2005 roku – w warszawskim Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, 2013 roku – w Operze Bałtyckiej i Bałtyckim Teatrze Tańca w Gdańsku).

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *