Walentynkowa Akcja Krwiodawstwa w Polskim Radiu

Polskie Radio włącza się w akcję oddawania krwi i zachęca wszystkich do dzielenia się tym cennym darem. Walentynkowa Akcja organizowana jest we współpracy z Klubem Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Dar Serca”. We wtorek, 14 lutego w godz. 10.00 – 15.00, każdy nowy oraz przyszły krwiodawca, może zgłosić się do mobilnego krwiobusu na terenie siedziby Polskiego Radia, przy al. Niepodległości 77/85 w Warszawie.

Polskie Radio współorganizuje Walentynkową Akcję Krwiodawstwa. Krew jest niezbędna do ratowania ludzkiego życia. Nie da się jej wyprodukować, ale można się nią podzielić.

W Polsce wykonuje się ponad milion transfuzji rocznie, dzięki którym można m.in. przeprowadzać najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne, a także ratować życie osobom chorym na nowotwory krwi. Jedna jednostka pobranego płynu może uratować istnienie trzech osób. Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi, a trwa to nie dłużej niż 8 minut.

Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby w wieku od 18 do 65 lat, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Stan zdrowia potencjalnego krwiodawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom (temperatura ciała poniżej 37˚, tętno o częstotliwości od 50 do 100 uderzeń na minutę, wartość ciśnienia nie przekraczająca 180 / 100 mm Hg). Przed pobraniem jest też przeprowadzane badanie lekarskie.

Procedura oddawania krwi nie jest długa i skomplikowana. Składają się na nią: rejestracja, wstępne badania laboratoryjne, badanie lekarskie, oddanie krwi oraz krótka regeneracja.

W całym kraju systematycznie prowadzone są akcje pobierania krwi, dzięki którym zwiększa się też świadomość społeczna na temat bezinteresownego zaangażowania w ratowanie ludzkiego życia. Polskie Radio zachęca do wzięcia udziału w tym szlachetnym przedsięwzięciu.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *