„Wallenberg” na kanale CBS Europa

1 września, w dniu 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, kanał CBS Europa zaprasza na dwuodcinkowy miniserial pt. „Wallenberg”, którego akcja rozgrywa się w wojennych realiach. Richard Chamberlain wciela się w postać Raoula Wallenberga, odznaczonego medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” szwedzkiego dyplomatę, który ratował węgierskich Żydów. Ta dramatyczna opowieść o poświęceniu i walce porusza i trzyma w napięciu do samego końca. Jest także niezwykłą lekcją historii na temat dyplomatycznych rozgrywek państw europejskich podczas II wojny światowej. Na premierę miniserialu „Wallenberg” zapraszamy 1 września o 12:50.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału CBS Europa

Rok 1944. Mimo przegrywanej wojny Niemcy za wszelką cenę chcą doprowadzić do „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”. Adolf Eichmann we współpracy z antysemickimi siłami na Węgrzech zamierza wywieźć do obozów śmierci członków tamtejszej diaspory. Młody szwedzki dyplomata, pochodzący z zamożnej rodziny Raoul Wallenberg, zostaje wysłany na placówkę do Budapesztu, by – przy wsparciu Amerykanów – zapobiec eksterminacji Żydów. Zabiegi dyplomatyczne przynoszą skutki, organizowana jest również pomoc humanitarna, lecz Eichmann i naziści działają z coraz większą determinacją…

Inspiracją dla scenariusza dwuodcinkowego miniserialu stanowiła książka autorstwa Thurstona Clarka i Fredericka E. Werbella opisująca historię Raoula Wallenberga oraz jego zaginięcia. Szwedzki dyplomata, odznaczony medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, uratował ok. 100 tys. węgierskich Żydów, sam zaś został zatrzymany przez NKWD i zaginął na początku 1945 roku. Film opowiada dramatyczne losy Wallenberga i jego walki, ukazując je również w szerszym historycznym kontekście (pozorna neutralność Szwecji czy dyplomatyczne rozgrywki w Europie w czasie II wojny światowej). Trzymający w napięciu, poruszający, ale i doskonale zrealizowany „Wallenberg” to także świetna rola Richarda Chamberlaina w roli tytułowej. W postać Adolfa Eichmanna wcielił się ceniony brytyjski aktor Kenneth Colley, na ekranie zobaczymy też Alice Krige i gwiazdę filmów Bergmana – Bibi Andersson.

Miniserial otrzymał cztery statuetki Emmy oraz nominację do Złotego Globu dla Richarda Chamberlaina.

Źródło: CBS Europa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *