Widowisko o Czerwcu’56 – „Ksenofonia. Symfonia dla Innego” w TVP2

Plenerowe multimedialne widowisko o Czerwcu’56 w reżyserii Jana Komasy łączące w sobie balet z tańcem współczesnym, elektroniką i kwartetem smyczkowym na żywo, opowie językiem współczesnego widza o krwawo stłumionym strajku sprzed 60 lat. Transmisja premiery „Ksenofonii”, kończącej tegoroczny festiwal Malta w Poznaniu odbędzie się we wtorek, 28 czerwca 2016 roku, w TVP2.

Sprawdź szczegóły w PROGRAMIE TV

To był pełny, odpowiedzialny, obywatelski ruch, gdzie lu­dzie wychowani w pragmatycznej kulturze regionu uzna­li, że to co się dzieje w Państwie jest nieprzyzwoite i że trzeba się postawić – mówi Jan Komasa, który wyreżyse­ruje multimedialne widowisko na 60. rocznicę Poznańskiego Czerwca 1956.

Jan Komasa („Sala samobójców”, „Miasto 44”) to jeden z najbardziej cenionych twórców polskiej kinematografii. Reżyser – urodzony z Poznaniu i nadal mocno z nim związany – jest autorem scenariusza oraz koncepcji artystycznej multimedialnego przedstawienia upamiętniającego 60. rocznicę poznańskiego strajku.

Jego „Maltańskie” widowisko będzie fuzją obrazu, tańca i muzyki. Reżyser zaprosił do współpracy Mikołaja Mikołajczyka – choreografa, przez wiele lat związanego z poznańskim Polskim Teatrem Tańca oraz Teatrem Wielkim (jako solista). Muzykę stworzą Bartek Wąsik i Miłosz Pękala z Kwadrofonik we współpracy z Royal String Quartet. Elektronika spotka się z perkusją, fortepianami i kwartetem smyczkowym na żywo. Stronę wizualną, taneczną i muzyczną spektaklu dopełni technologia, która stworzy wrażenie terroru i inwigilacji.

Chciałem zaproponować coś, co nie będzie martyrologicznym widowiskiem. Zaproponowałem wydarzenie, które będzie od A do Z artystyczne i zrozumiałe pod każdą szerokością geograficzną, bo będzie wyrażone za pomocą tańca, a nie słów, które można różnie interpretować – podkreśla Jan Komasa.

„Ksenofonia”

Transmisja: wtorek, 28 czerwca, godzina 22:20

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *