Widzowie NTC chcą więcej dokumentów, sportu i filmów

Blisko 90% widzów Naziemnej Telewizji Cyfrowej (NTC) pozytywnie ocenia zmiany zachodzące w ich ofercie telewizyjnej. W stworzonym przez nich rankingu najciekawszych stacji NTC dużo zyskał Fokus TV, awansowały też TV Puls i TV4. Na multipleksie marzeń Polacy wciąż widzieliby międzynarodowe marki premium – Discovery, National Geographic, czy AXN – wynika z badania agencji mediowej MEC.

Ocena Naziemnej Telewizji Cyfrowej utrzymuje się na wysokim poziomie, wynika z badania agencji MEC zrealizowanego na próbie ponad 1,1 tys. respondentów pod koniec października 2015 roku, a więc na krótko przed ogłoszeniem przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji wyników konkursu na zagospodarowanie multipleksu ósmego (MUX-8) Naziemnej Telewizji Cyfrowej.

70% wszystkich badanych i blisko 90% widzów NTC uważa, że oferta bezpłatnej telewizji jest lepsza niż kiedyś. Wśród klientów platform i kablówek – a więc tych o znacznie wyższych (jak wynika z badania) oczekiwaniach wobec telewizji – odsetek przekonanych o tym, że w bezpłatna telewizja jest lepsza niż kiedyś wynosi około 60%. Najbardziej usatysfakcjonowani zmianami, jakie zaszły w ofercie NTC, są mieszkańcy wsi i miast poniżej 20 tys. mieszkańców, a także widzowie młodzi (15-24 lata).

Marki kanałów nadających w ramach Naziemnej Telewizji Cyfrowej są dobrze rozpoznawane – znajomość czterech głównych stacji oscyluje wśród polskich widzów wokół 90%, jedynie świadomość Polo TV jest niższa niż 60%.

Ranking najciekawszych stacji NTC, jaki wyłania się ze wskazań badanych, otwierają największe kanały komercyjne: TVN i Polsat. Odsetek widzów naziemnych uznających te stacje za raczej lub bardzo ciekawe sięga 76%. Do pierwszej czwórki najlepiej ocenianych kanałów awansował w tym roku TV Puls, a pierwszą piątkę zamyka Fokus TV, który w porównaniu z ubiegłorocznymi badaniami MEC, dużo zyskał w oczach widzów telewizji naziemnej. W rankingu najciekawszych stacji znacznie wyżej plasuje się też TV4 – podobnie jak w przypadku Fokus TV oglądalność tej stacji wyraźnie wzrosła (udziały Fokus TV i TV4 w październiku 2015 roku, miesiącu realizacji badania, zwiększyły się dwucyfrowo w porównaniu z październikiem 2014 roku).

mec1

W grupie najgorzej ocenionych kanałów prowadzi TV Trwam, uznany za raczej lub bardzo nieciekawy przez większość badanych (57%), a za nim plasują się Polo TV (35%), TVP Polonia (26%), TVP ABC (22%) i Polsat Sport News (22%). Do wyniku TVP ABC, stacji kierowanej do dzieci, należy jednak podejść ostrożnie – w badaniu odpowiadały osoby w wieku 15+.

Mało sportu i podróży

Choć oceniają ofertę naziemnej telewizji pozytywnie, widzowie chętnie uzupełniliby ją o dokumenty, filmy i sport. Wysoko w rankingu ich oczekiwań plasują się też programy edukacyjne oraz audycje lokalne, dotyczące ich miasta czy regionu. Te ostatnie najchętniej widzieliby w swej ofercie mieszkańcy mniejszych miast (20-100 tys.).

mec2

Programów sportowych brakuje w naziemnej telewizji przede wszystkim mężczyznom – w ich rankingu pożądanych w ofercie NTC programów, sport plasuje się na równi z programami typu factual (podróże, dokumenty). Z kolei w rankingu kobiet korzystających tylko z oferty naziemnej telewizji prowadzą filmy zagraniczne, 22% badanych wskazała też na programy lifestyle’owe.

Badani mogli też wybierać w badaniu konkretne kanały, o jakie najchętniej uzupełniliby ofertę multipleksów w Polsce. Poza możliwością spontanicznych wskazań, dostali też listę najlepiej oglądanych płatnych stacji w Polsce i wskazywali te, które najchętniej zobaczyliby w bezpłatnej telewizji. Czołówkę takiego rankingu tworzą Discovery, National Geographic i AXN.

mec3

Respondentom MEC przedstawił też listę firm, które złożyły – bądź są związane z firmami, które złożyły – do KRRiT wnioski o nadawanie na multipleksie ósmym. Czołówkę tego rankingu tworzą Discovery, TVN i Polsat. Na wykresie zaprezentowane zostały firmy, które uzyskały powyżej 25% wskazań wśród widzów telewizji naziemnej.

mec4

Dla większości widzów w badaniu MEC nie ma znaczenia kraj pochodzenia nadawcy stacji. Blisko połowa respondentów zapytanych o to czy woleliby, by ofercie bezpłatnej telewizji naziemnej pojawiły się kanały polskich lub zagranicznych nadawców, zadeklarowała, że nie ma to dla nich znaczenia. Jedna trzecia postawiłaby na polskich graczy, a 18% – na zagranicznych.

Badanie zrealizowano za pośrednictwem wywiadów telefonicznych i internetowych na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej dla populacji telewidzów w Polsce i liczącej 1100 respondentów w wieku 15+, realizacja: MEC Analytics & Insight

5 Comments on “Widzowie NTC chcą więcej dokumentów, sportu i filmów”

 1. Ta mityczne Discovery – a czy powiedzieli głosującym co za SZROT ZAPROPONOWAŁ do mux8?
  Bo to kanały wydmuszki były.
  Żadne tam „główne” Discovery, nawet DMUX’a nie zaproponowali…
  „Eureka TV, Forma TV oraz Lokalna TV to stacje, które Discovery Polska chce uruchomić w MUX 8. Jak informuje nadawca, wszystkie z nich będą tworzone we współpracy z lokalnymi twórcami i producentami.”

   1. To co proponowali do DMAX’a bardziej do mnie przemawia(ło) niż to co proponowali do Eureka TV:
    „Forma TV to propozycja nadawcy w konkursie na kanał lifestylowy, który ma promować aktywny rozwój człowieka. W jego programie znajdą się pozycje pokazujące „jak żyć pełniej i radośniej, w jaki sposób utrzymać dobrą kondycję, świetnie wyglądać oraz co zrobić, by poprawić swoje samopoczucie”. Stacja mocno postawi na media społecznościowe, towarzyszyć mają jej aplikacje mobilne.”

    Żadna z propozycji Discovery na MUX8 jakoś mi nie zaimponowała.
    Oczywiście może w praniu byłoby lepiej, ale trzeba było uderzyć z czymś lepszym to byłaby szansa na przekonanie KRRiT 😉

    1. Tfu, na szybko i oczywiście wklejam nie to co trzeba…
     „Eureka TV, której motto ma brzmieć „Myśl, działaj, rozwijaj się”, a sama stacja ma „poszerzać horyzonty i inspirować do rozwoju”. Kanał będzie nadawać całodobowo i emitować także audycje na żywo, dając widzom możliwość interakcji.”

     1. Problem w tym, że cały czas bazujemy na lakonicznych opisach stacji z komunikatu Discovery. Więcej szczegółów powinniśmy poznać po wydaniu koncesji przez KRRiT. Gdybym miał przedstawić swoją prywatną opinię, to powiedziałbym, że większy potencjał widzę po stronie Discovery niż po np. PIKE, nawet ze wsparciem Kino Polska TV i Onet.pl, czy WP1.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *