Blisko 90% widzów Naziemnej Telewizji Cyfrowej (NTC) pozytywnie ocenia zmiany zachodzące w ich ofercie telewizyjnej. W stworzonym przez nich rankingu najciekawszych stacji NTC dużo zyskał Fokus TV, awansowały też TV Puls i TV4. Na multipleksie marzeń Polacy wciąż widzieliby międzynarodowe marki premium – Discovery, National Geographic, czy AXN – wynika z badania agencji mediowej MEC.

Ocena Naziemnej Telewizji Cyfrowej utrzymuje się na wysokim poziomie, wynika z badania agencji MEC zrealizowanego na próbie ponad 1,1 tys. respondentów pod koniec października 2015 roku, a więc na krótko przed ogłoszeniem przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji wyników konkursu na zagospodarowanie multipleksu ósmego (MUX-8) Naziemnej Telewizji Cyfrowej.

70% wszystkich badanych i blisko 90% widzów NTC uważa, że oferta bezpłatnej telewizji jest lepsza niż kiedyś. Wśród klientów platform i kablówek – a więc tych o znacznie wyższych (jak wynika z badania) oczekiwaniach wobec telewizji – odsetek przekonanych o tym, że w bezpłatna telewizja jest lepsza niż kiedyś wynosi około 60%. Najbardziej usatysfakcjonowani zmianami, jakie zaszły w ofercie NTC, są mieszkańcy wsi i miast poniżej 20 tys. mieszkańców, a także widzowie młodzi (15-24 lata).

Marki kanałów nadających w ramach Naziemnej Telewizji Cyfrowej są dobrze rozpoznawane – znajomość czterech głównych stacji oscyluje wśród polskich widzów wokół 90%, jedynie świadomość Polo TV jest niższa niż 60%.

Ranking najciekawszych stacji NTC, jaki wyłania się ze wskazań badanych, otwierają największe kanały komercyjne: TVN i Polsat. Odsetek widzów naziemnych uznających te stacje za raczej lub bardzo ciekawe sięga 76%. Do pierwszej czwórki najlepiej ocenianych kanałów awansował w tym roku TV Puls, a pierwszą piątkę zamyka Fokus TV, który w porównaniu z ubiegłorocznymi badaniami MEC, dużo zyskał w oczach widzów telewizji naziemnej. W rankingu najciekawszych stacji znacznie wyżej plasuje się też TV4 – podobnie jak w przypadku Fokus TV oglądalność tej stacji wyraźnie wzrosła (udziały Fokus TV i TV4 w październiku 2015 roku, miesiącu realizacji badania, zwiększyły się dwucyfrowo w porównaniu z październikiem 2014 roku).

mec1

W grupie najgorzej ocenionych kanałów prowadzi TV Trwam, uznany za raczej lub bardzo nieciekawy przez większość badanych (57%), a za nim plasują się Polo TV (35%), TVP Polonia (26%), TVP ABC (22%) i Polsat Sport News (22%). Do wyniku TVP ABC, stacji kierowanej do dzieci, należy jednak podejść ostrożnie – w badaniu odpowiadały osoby w wieku 15+.

Mało sportu i podróży

Choć oceniają ofertę naziemnej telewizji pozytywnie, widzowie chętnie uzupełniliby ją o dokumenty, filmy i sport. Wysoko w rankingu ich oczekiwań plasują się też programy edukacyjne oraz audycje lokalne, dotyczące ich miasta czy regionu. Te ostatnie najchętniej widzieliby w swej ofercie mieszkańcy mniejszych miast (20-100 tys.).

mec2

Programów sportowych brakuje w naziemnej telewizji przede wszystkim mężczyznom – w ich rankingu pożądanych w ofercie NTC programów, sport plasuje się na równi z programami typu factual (podróże, dokumenty). Z kolei w rankingu kobiet korzystających tylko z oferty naziemnej telewizji prowadzą filmy zagraniczne, 22% badanych wskazała też na programy lifestyle’owe.

Badani mogli też wybierać w badaniu konkretne kanały, o jakie najchętniej uzupełniliby ofertę multipleksów w Polsce. Poza możliwością spontanicznych wskazań, dostali też listę najlepiej oglądanych płatnych stacji w Polsce i wskazywali te, które najchętniej zobaczyliby w bezpłatnej telewizji. Czołówkę takiego rankingu tworzą Discovery, National Geographic i AXN.

mec3

Respondentom MEC przedstawił też listę firm, które złożyły – bądź są związane z firmami, które złożyły – do KRRiT wnioski o nadawanie na multipleksie ósmym. Czołówkę tego rankingu tworzą Discovery, TVN i Polsat. Na wykresie zaprezentowane zostały firmy, które uzyskały powyżej 25% wskazań wśród widzów telewizji naziemnej.

mec4

Dla większości widzów w badaniu MEC nie ma znaczenia kraj pochodzenia nadawcy stacji. Blisko połowa respondentów zapytanych o to czy woleliby, by ofercie bezpłatnej telewizji naziemnej pojawiły się kanały polskich lub zagranicznych nadawców, zadeklarowała, że nie ma to dla nich znaczenia. Jedna trzecia postawiłaby na polskich graczy, a 18% – na zagranicznych.

Badanie zrealizowano za pośrednictwem wywiadów telefonicznych i internetowych na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej dla populacji telewidzów w Polsce i liczącej 1100 respondentów w wieku 15+, realizacja: MEC Analytics & Insight