Wielkanoc 2015 w TVP Kultura

Spotkanie z Danielem Olbrychskim w programie „Niedziela z…”, koncert muzyki filmowej Johna Williamsa, Nigel Kennedy grający „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego, Krystian Zimmerman w repertuarze Chopina i Schuberta, świąteczne wydanie programu „Co Ty wiesz o religii?” poświęcone katolicyzmowi, liczne premiery filmowe, a wśród nich m.in.: „Kes” Kena Loacha, „Jesus Christ Superstar” Normana Jewisona, „Podróż do Indii” Davida Leana, „Pożegnanie z Afryką” Sydney’a Pollacka… to tylko część oferty przygotowanej przez TVP Kultura na Wielkanoc.

WIELKI PIĄTEK

„Śmierć: Opowieść o życiu – Rynek śmierci”, 4. odcinek – PREMIERA
5-odcinkowy fabularyzowany dokument, w którym poruszane są zagadnienia życia i śmierci w odniesieniu do wybranych kontekstów kulturowych. Ojciec i córka odwiedzają dwadzieścia pięć krajów świata, żeby zbadać, czym w różnych kulturach jest śmierć i jak z nią żyć. Czwarty odcinek serii poświęcony jest różnym formom zarobkowania na śmierci (np. wystrzelenie prochów w Kosmos, profile społecznościowe dla zmarłych).
Premiera: piątek, 3 kwietnia, godzina 8:20 i 18:50

„Informacje kulturalne” – PREMIERA
Przegląd najważniejszych wydarzeń ze świata kultury.
Premiera: piątek, 3 kwietnia, godzina 20:00 i 1:45

Wieczór kinomana – „Kes” – PREMIERA
Jeden z pierwszych filmów brytyjskiego miłośnika tematów społecznych – Kena Loacha. Dzieło reżysera z 1970 roku bardzo dobrze przyjęto w Europie. Film zdobył m.in. Kryształowego Globusa na MFF w Karlowych Warach oraz brytyjską nagrodę BAFTA. Opowieść o wychowującym się w ubogiej rodzinie nastolatku, który odkrywa swoją pasję – zostaje trenerem dzikiego sokoła.
Premiera: piątek, 3 kwietnia, godzina 20:20

„Tygodnik kulturalny” – PREMIERA
Prowadzący Michał Chaciński i jego goście – krytycy z różnych dziedzin kultury – podsumowują aktualne wydarzenia i wskazują widzom wartościowe pozycje.
Premiera: piątek, 3 kwietnia, godzina 22:25 i 3:15
Powtórka: sobota, 4 kwietnia, godzina 18:20

„W imię ojca” – PREMIERA
Oparta na faktach wstrząsająca historia Irlandczyka Gerry’ego Conlona, oskarżonego o terrorystyczny atak na pub w Londynie w latach 70. Niewinny mężczyzna dostaje wieloletni wyrok więzienia. Film otrzymał m.in. 7 nominacji do Oscara, 4 nominacje do Złotych Globów, 2 nominacje do nagrody BAFTA oraz Złotego Niedźwiedzia na Berlinale.
Premiera: piątek, 3 kwietnia, godzina 23:20

WIELKA SOBOTA

„Śmierć: Opowieść o życiu – Polityka śmierci”, 5. odcinek – PREMIERA
Ostatni odcinek wyżej opisanej serii szuka odpowiedzi na pytania: jak zapamiętamy tych, którzy odeszli i jaka będzie reakcja społeczeństwa na śmierć jednostki, i dlaczego śmierć jednej osoby staje się ważniejsza od śmierci innych?
Premiera: sobota, 4 kwietnia, godzina 8:40 i 19:15

„Cappuccino z książką” – PREMIERA
Kolejna seria programu o literaturze. Prowadzące: Anna Kałuża, Sylwia Chutnik i Karolina Sulej rozmawiają o nowościach i goszczą autorów interesujących premier literackich.
Premiera: sobota, 4 kwietnia, godzina 11:30

Dokument Tygodnia – „Sugar Man”
Jeden z najczęściej nagradzanych dokumentów ostatnich lat, laureat Oscara i wielu nagród publiczności na międzynarodowych festiwalach, w tym Laureat Nagrody Publiczności na festiwalach w Sundance, Nowym Jorku, Los Angeles, Melbourne oraz Brytyjskiej Nagrody Filmowe BAFTA 2013 w kategorii: najlepszy dokument pełnometrażowy. Historia utalentowanego muzyka folkowego Sixto Rodrigueza, któremu wróżono karierę porównywalną do osiągnięć Boba Dylana, a który przepadł bez wieści na początku lat 70.
Emisja: sobota, 4 kwietnia, godzina 12:25

Nigel Kennedy – „Cztery pory roku” A. Vivaldiego – PREMIERA
Koncert „Czterech pór roku” Antonia Vivaldiego w wykonaniu Nigela Kennedy’ego.
Premiera: sobota, 4 kwietnia, godzina 14:25

„19. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena” – PREMIERA
Reportaż z jednego z największych i najważniejszych wydarzeń muzycznych w naszym kraju. Hasło tegorocznego festiwalu to „Beethoven i jego następcy: Brahms i Mahler”. W programie wydarzenia znajdą się zatem utwory Beethovena, Brahmsa i Mahlera, ale również dzieła innych twórców, które w tym okresie powstały. Zaplanowano 10 koncertów symfonicznych, dwa kameralne, dwa recitale fortepianowe, recital pieśni i koncert chóralny, jak też jedno wykonanie opery. Większość z nich odbędzie się w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Festiwal potrwa od 22 marca do 3 kwietnia 2015 roku.
Premiera: sobota, 4 kwietnia, godzina 15:20

Filmy Alfreda Hitchcocka – „Zawrót głowy”
Najbardziej znany thriller reżysera z okresu amerykańskiego z Jamesem Stewartem, Kim Novak i Barbarą Bel Geddes w rolach głównych. Film otrzymał 2 nominacje do Oscara oraz wiele innych istotnych wyróżnień i nagród na festiwalach na całym świecie. Prestiżowy brytyjski magazyn filmowy „Sight & Sound” okrzyknął dzieło najważniejszym filmem wszechczasów.
Emisja: sobota, 4 kwietnia, godzina 16:05

„Jesus Christ Superstar” – PREMIERA
Wspaniała interpretacja przeboju Tima Rice’a i Andrew Lloyda Webbera – opera rockowa, która opowiada historię ostatnich tygodni z życia Chrystusa (Ted Neeley).
Premiera: sobota, 4 kwietnia, godzina 20:25 i 2:30

„Mad Men”, sezon II, 4. odcinek – PREMIERA
Czwarty odcinek siódmej i ostatniej już serii produkcji opowiadającej o pracownikach słynnej nowojorskiej agencji reklamowej lat 60. Premiera VII sezonu w TVP Kultura (14 marca 2015 roku) rozpoczęła się tuż po amerykańskiej.
Premiera: sobota, 4 kwietnia, godzina 22:30

„Max Raabe & Palast Orchester – Noc w Berlinie”, część I – PREMIERA
Pierwsza część koncertu Maxa Raabe. Artysta specjalizuje się w odtwarzaniu nastroju utworów niemieckich i interpretacjach utworów kabaretowych epoki weimarskiej.
Na drugą część koncertu TVP Kultura zaprasza 11 kwietnia o godzinie 23:10.
Premiera: sobota, 4 kwietnia, godzina 23:30

WIELKANOC

„Kulturanek – Ciało” – PREMIERA
Edukacyjny program dla młodych widzów, przybliżający sztukę współczesną i zachęcający do poszukiwania jej elementów w najbliższym otoczeniu. W tym odcinku młodzi widzowie poznają m.in. twórczość Michała Anioła i Katarzyny Kobro.
Premiera: niedziela, 5 kwietnia, godzina 8:20

„Krystian Zimerman gra Chopina i Schuberta” – PREMIERA
Koncert Krystiana Zimermana.
Premiera: niedziela, 5 kwietnia, godzina 8:40

„Co ty wiesz o religii? – Katolicyzm” – PREMIERA
Wykład prof. Zbigniewa Mikołejki z cyklu „Co Ty wiesz o religii? – Katolicyzm” poświęcony najliczniejszemu nurtowi chrześcijaństwa. Prof. Mikołejko opowiada o wewnętrznych przemianach chrześcijaństwa i wpływowi tej religii na rozwój cywilizacji.
Premiera: niedziela, 5 kwietnia, godzina 9:50

„Podróż do Indii” – PREMIERA
11 nominacji do Oscara, w tym 2 statuetki przyznane za muzykę i najlepszą rolę drugoplanową żeńską. To tylko kilka z wielu wyróżnień, jakie otrzymał film Davida Leana, twórcy innych, równie znakomitych produkcji, w tym „Lawrence’a z Arabii” i „Doktora Żywago”. Dramat przygodowy o podróżującej do Indii Angielce, która powoli wyzbywa się uprzedzeń rasowych, poznając lepiej kulturę Hindusów.
Premiera: niedziela, 5 kwietnia, godzina 12:25

„Joan Kaufmann – Przeboje lat 20. i 30.” – PREMIERA
Koncert znanych pieśni operetkowych i operowych w wykonaniu Jonasa Kaufmanna. Jonas Kaufmann wystąpił wraz z Rundfunk-Sinfonierorchester Berlin pod batutą Jochena Riedera. W programie znalazły się m.in. utwory Kalmana i Lehara.
Premiera: niedziela, 5 kwietnia, godzina 16:10

„Niedziela z… Danielem Olbrychskim” – PREMIERA
Niedziela z… wybitnym polskim aktorem Danielem Olbrychskim i jego gośćmi: Krystyną Jandą, Beatą Tyszkiewicz, Bohdanem Łazuką, Andrzejem Celińskim i Robertem Śmigielskim. Po spotkaniu z aktorem TVP Kultura zaprasza na film „Jowita” z jego udziałem (godzina 18:20).
Premiera: niedziela, 5 kwietnia, godzina 17:30

„Czas apokalipsy: Powrót”
Nowa, reżyserska wersja słynnego filmu z 1979 roku – „Czasu Apokalipsy”, zrealizowanego na podstawie powieści Josepha Conrada „Jądro Ciemności”. Arcydzieło o horrorze i szaleństwie wojny, zawierające wszystkie sceny, których reżyser nie mógł zamieścić w oryginalnej wersji obrazu.
Emisja: niedziela, 5 kwietnia, godzina 20:10

Filmy Jerzego Śladkowskiego – „Wendeta”
W cyklu filmów dokumentalnych Jerzego Śladkowskiego obraz z 1995 roku, zrealizowany kilka miesięcy po tragicznym wydarzeniu, do jakiego doszło w albańskiej wiosce Griz. Zabito młodego mężczyznę. Członkowie rodziny zabójcy – płci męskiej – żyją w wielkim strachu przed zemstą rodziny ofiary. Urodzony w 1945 roku twórca dokumentu interesuje się problemami ludzi uwikłanych w niełatwe sprawy współczesnego świata. W 1982 roku opuścił Polskę i wyjechał do Szwecji. W swej karierze zrealizował ponad 30 dokumentów, współpracował z telewizjami: szwedzką, fińską, duńską, norweską, stacjami ZDF i ARTE.
Emisja: niedziela, 5 kwietnia, godzina 23:40

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY

„Koncert muzyki Johna Williamsa – Los Angeles 2014” – PREMIERA
Koncert utworów kompozytora muzyki filmowej – Johna Williamsa pod batutą Gustavo Dudamela. W trakcie swojej trwającej już ponad sześćdziesiąt lat kariery Williams skomponował muzykę do takich filmów, jak „Szeregowiec Ryan”, „Lista Schindlera”, „Park jurajski”, „Indiana Jones”, „Gwiezdne Wojny”, „E.T.” czy „Harry Potter”.
Premiera: poniedziałek, 6 kwietnia, godzina 10:35

„Pożegnanie z Afryką” – PREMIERA
Zrealizowany z epickim rozmachem romans, który podbił serca widzów na całym świecie. Mistrzowską, głęboko poruszającą opowieść o miłości i przeznaczeniu wyróżniono Oscarami za najlepszy film, reżyserię, scenariusz adaptowany, zdjęcia, muzykę, scenografię i dźwięk. Pełna pasji historia miłości duńskiej pisarki Karen Blixen do Czarnego Lądu i pewnego tajemniczego myśliwego.
Premiera: poniedziałek, 6 kwietnia, godzina 14:10

„Portrety – ABBA”
Film z 1977 roku opowiadający o podróży grupy ABBA po Australii. Zrealizował go Lasse Hallström, reżyser większości teledysków zespołu.
Emisja: poniedziałek, 6 kwietnia, godzina 16:55

„5 x Kantor – Cricoteka”
Pięcioodcinkowy program o charakterze reporterskim, powstały we współpracy z Ośrodkiem Sztuki i Dokumentacji Tadeusz Kantora Cricoteka, poświęcony twórczości teatralnej i plastycznej Tadeusza Kantora, jego wpływ na współczesnych artystów, a także działalność Cricoteki. „Bohaterem” pierwszego odcinka cyklu jest niezwykła instytucja Cricoteka i jej spektakularna nowa siedziba przy ulicy Nadwiślańskiej w Krakowie.
Emisja: poniedziałek, 6 kwietnia, godzina 18:40

„Żywopozytywny” – PREMIERA
Jurek, młody Polak, właśnie dowiedział się, że jest Żydem. Przez wiele lat ta część jego tożsamości była przed nim zatajana. Akcja filmu rozpoczyna się piętnaście lat wcześniej, w momencie, gdy chłopak dowiaduje się, że jego przodkowie byli ocalonymi z Holokaustu.
Premiera: poniedziałek, 6 kwietnia, godzina 19:05

„Take This Waltz”
Tytuł filmu został zaczerpnięty z piosenki „Take This Waltz” kanadyjskiego wokalisty Leonarda Cohena. To słodko-gorzka opowieść o miłości, która fazę pierwszych uniesień ma już za sobą, a na horyzoncie pojawia się ten trzeci… W jednej z głównych ról nominowana trzykrotnie do Oscara Michelle Williams.
Emisja: poniedziałek, 6 kwietnia, godzina 20:10

„Libera. Przewodnik po sztuce – Zbigniew Dłubak” – PREMIERA
Znany artysta wizualny Zbigniew Libera przedstawia sylwetki czołowych polskich twórców. W tym odcinku malarz i fotograf – Zbigniew Dłubak.
Premiera: poniedziałek, 6 kwietnia, godzina 22:20

Filmy Zhanga Yimou – „Czerwone sorgo”
Doskonały debiut fabularny Zhanga Yimou z Gong Li w roli głównej. Jego akcja osadzona została w Chinach lat 20. i 30. XX w. Scenariusz powstał na kanwie powieści późniejszego laureata nagrody Nobla – Mo Yana. Film otrzymał Złotego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie. Przed emisją rozmowa Michała Chacińskiego i Tadeusza Sobolewskiego na temat filmu.
Zhang Yimou to wybitny reżyser, scenarzysta, operator, producent i aktor z Państwa Środka. W dniach 6-10 kwietnia TVP Kultura zaprasza na retrospektywę jego filmów.
Emisja: poniedziałek, 6 kwietnia, godzina 22:30

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *