„Wielki test o…” w TVP1 HD i w Berlinie

Oryginalny format Telewizji Polskiej – „Wielki test o…” zostanie zaprezentowany w gronie 21 najciekawszych formatów programowych nadawców publicznych podczas dorocznego EUROVISION Creative Forum, które odbędzie się w dniach 14-15 września 2015 roku w Berlinie. W poniedziałek 22 czerwca o godzinie 20:25 w TVP1 HD „Wielki Test z Historii. Od niepodległości do niepodległości”.

Propozycja zgłoszona przez Telewizję Polską została wybrana do prezentacji na wrześniowym Forum spośród 51 produkcji nadesłanych przez 25 nadawców telewizji publicznych w Europie. To pierwsza od 2009 roku propozycja z Polski, która będzie prezentowana na tym prestiżowym Forum.

Bardzo się cieszymy, że nasz Wielki Test zainteresował jurorów EBU i będziemy mogli go zaprezentować twórcom z całej Europy podczas tego eurowizyjnego festiwalu nowych idei, jakim jest Creative Forum – komentuje wicedyrektor TVP1, Andrzej Godlewski.

„Wielki Test o…” to edukacyjne widowisko telewizyjne emitowane na żywo w TVP1 HD, którego celem jest przybliżenie przeciętnemu widzowi różnorodnych treści, często trudnych tematów, jak np. podatki. Głównym elementem programu jest test wiedzy składający się z 5 rund. Rozwiązują go zaproszeni do studia goście oraz widzowie. W studio testy rozwiązują gwiazdy, artyści, dziennikarze, sportowcy, politycy, naukowcy. Widzowie i internauci uczestniczą w teście on – line lub ściągając aplikację na smartfony. Testy dostępne też być mogą na specjalnych formularzach dołączonych do gazety, która jest partnerem medialnym, jak również możliwe jest przeprowadzenie testu w studiu wyjazdowym, w innym mieście, gdzie na pytania odpowiadają wszyscy chętni znawcy tematu. Równolegle z TVP1 HD Wielkie Testy emitowane są także na antenie TVP Polonia. Wielkie testy przyciągają przed odbiorniki telewizyjne ponad milionową widownię, a także notują ponad 300 tys. uczestników on-line.

Cechą charakterystyczną „Wielkiego Testu o…” jest połączenie edukacji z rozrywką. Między rundami pytań występują artyści, prezentowane są interesujące materiały filmowe i scenki przybliżające omawiane treści, a prowadzący rozmawiają z ciekawymi gośćmi. Dotychczasowe tematy Wielkich testów TVP to: historia, Jan Paweł II, ekonomia, nauki ścisłe, piłka nożna, sport, Europa i fundusze europejskie, historia Telewizji Polskiej, polski film fabularny, zdrowie, żywność, podatki, przepisy drogowe i bezpieczeństwo na drodze, matura.

Do tej pory Jedynka zrealizowała 27 Wielkich Testów. Kolejny, 28., odbędzie się już w poniedziałek 22 czerwca o godzinie 20:25. „Wielki Test z Historii. Od niepodległości do niepodległości” zostanie zrealizowany we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Tym razem jego tematyka obejmie najważniejsze okresy polskiej historii w XX wieku, czyli dwudziestolecie międzywojenne, II Wojnę Światową oraz czasy PRL-u. Poprowadzą go tradycyjnie Paulina Chylewska i Maciej Orłoś. Wśród gości w studiu pojawią się m.in. Karol Strasburger, Mieczysław Hryniewicz, Monika Kwiatkowska, Grażyna Zielińska, Przemysław Skowron i Robert Karpowicz. W programie pojawią się także: ciekawe materiały filmowe i zaskakujące niespodzianki oraz występy zespołów Tilt i Sztywny Pal Azji. Internauci będą mogli rozwiązywać test na stronie Interia.pl lub przy użyciu aplikacji na urządzenia mobilne WIELKI TEST TVP. Program reżyseruje Konrad Smuga, redaktorem prowadzącym jest Irena Pręcikowska z Redakcji Audycji Społeczno-Publicystycznych, a produkuje Jolanta Filipowicz z APTiF. Partnerem medialnym jest Interia, patronami medialnymi Super Express i RMF.FM.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *