„Wielki Test z Historii. Polskie Powstania” w Jedynce

W Święto Niepodległości, wyłącznie w TVP1/HD, będzie można wziąć udział w „Wielkim Teście z Historii. Polskie Powstania”. Emisja – 11 listopada, godzina 20:25. Program poprowadzą Paulina Chylewska i Maciej Orłoś.

Który z kosynierów zgasił czapką lont rosyjskiej armaty podczas bitwy pod Racławicami? Czy Reduta Ordona, opisana w słynnym wierszu Adama Mickiewicza, mogła być wysadzona… przez przypadek? Jedynka zaprasza przed ekrany widzów, którzy chcą poznać zaskakujące kulisy narodowej historii.

W związku z 150. rocznicą wybuchu, szczególna uwaga poświęcona zostanie Powstaniu Styczniowemu. Ponadto widzowie i goście w studiu będą mieli szansę sprawdzić swoją wiedzę również ze znajomości z polskiej historii na przełomie prawie 130 lat – od insurekcji kościuszkowskiej, przez powstania – listopadowe, styczniowe aż do powstań związanych z odzyskaniem niepodległości po I Wojnie Światowej (wielkopolskie i śląskie). Poznają styl życia i ubierania się ówczesnych Polaków. Dowiedzą się, co sąsiedzi myślą o naszych cechach narodowych i jak rozwijały się inne kraje, gdy na naszych ziemiach trwały walki powstańcze.

W studiu telewizyjnym znani aktorzy, sportowcy, politycy i dziennikarze na pytania odpowiadać będą w duetach, a nagrodę zwycięzcy przekażą na wybrany cel charytatywny. Swój udział w teście potwierdzili m.in.: Małgorzata Walewska, Magdalena Zawadzka, Antoni Pawlicki.

Widzowie też będą mogli w tej zabawie uczestniczyć rozwiązując test w Internecie (www.interia.pl) i na urządzeniach mobilnych (tvp powstania).

Pytania będą podzielone na 5 rund. Przyda się wiedza zapamiętana ze szkoły, ale dobrą podpowiedzią mogą być też skojarzenia filmowe, literackie czy muzyczne. Bo okres zaborów to nie tylko walki o niepodległość – w tym czasie wspaniałe dzieła tworzyli wybitni polscy malarze, kompozytorzy, pisarze i poeci.

Program powstaje we współpracy Telewizji Polskiej z Narodowym Centrum Kultury. Partnerem jest Interia.pl

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *