TVP opuści MUX-1 przed 27 kwietnia 2014 roku?

22 października 2013 roku odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji Administracji i Cyfryzacji, w czasie którego przedstawiono informację na temat wdrożenia Naziemnej Telewizji Cyfrowej w związku z zakończeniem nadawania telewizji analogowej i rozstrzygnięciem konkursów na zagospodarowanie miejsc na pierwszym multipleksie (MUX-1) Naziemnej Telewizji Cyfrowej. Jednym z tematów, który poruszyła prezes UKE, był termin opuszczenia przez Telewizję Polską MUX-1 Naziemnej Telewizji Cyfrowej.

Ustawa o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej z 30 czerwca 2011 roku mówi, że Telewizja Polska powinna opuścić MUX-1 w momencie, w którym MUX-3 (docelowy multipleks dla TVP) osiągnie zasięg ludnościowy na poziomie przynajmniej 95%, ale nie później niż 27 kwietnia 2014 roku. Zasięg ten został osiągnięty już 23 lipca 2013 roku, o czym wcześniej poinformował Minister Administracji i Cyfryzacji, Michał Boni, jednak publiczny nadawca nadal jest obecny na pierwszym multipleksie, co między innymi uniemożliwia rozpoczęcie nadawania przez Fundację Lux Veritatis, która posiada stosowną koncesję, programu telewizyjnego Trwam w sygnale MUX-1.

W związku z całą tą sytuacją prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Magdalena Gaj, poinformowała na posiedzeniu Komisji, że wystąpiła do Telewizji Polskiej z wnioskiem o wskazanie faktycznego odbioru i pokrycia sygnałem MUX-3. Prezes poinformowała również, że uzyskała odpowiedź od publicznego nadawcy, jednak z jej z punktu widzenia odpowiedź jest niesatysfakcjonująca, ponieważ nie wskazuje w jakim terminie telewizja publiczna zejdzie z MUX-1. W związku z czym, 21 października br. Magdalena Gaj skierowała ponowne wezwanie do Telewizji Polskiej o doprecyzowanie konkretnej daty, kiedy publiczny nadawca opuści MUX-1. Prezes UKE zapowiedziała także, że niezwłocznie po uzyskaniu odpowiedzi od Telewizji Polskiej, zostanie wszczęte z urzędu postępowanie w sprawie zmiany rezerwacji częstotliwości dla publicznego nadawcy i po dokonaniu tej zmiany rezerwację częstotliwości otrzyma Fundacja Lux Veritatis, nadawca telewizji Trwam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *