Wiesław Łodzikowki w Komitecie Technicznym EBU (zdjęcie)

Dyrektor Ośrodka-TVP Technologie, Wiesław Łodzikowski, został wybrany na członka Komitetu Technicznego Europejskiej Unii Nadawców (EBU) podczas posiedzenia Zgromadzenia Technicznego EBU w piątek, 13 czerwca br. w Pradze.

Działający w ramach EBU Komitet Techniczny składa się z 13 członków, wybieranych na dwuletnie kadencje. Do jego zadań należy kreowanie strategicznych kierunków rozwoju technologicznego radiofonii i telewizji, określanie standardów produkcji i dystrybucji Mediów i koordynowanie współpracy technicznej między członkami EBU. Europejska Unia Nadawców skupia publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów. Do EBU należą rozgłośnie radiowe i telewizyjne z 56 krajów Europy, północnej Afryki i Bliskiego Wschodu.

Wiesław Łodzikowski jest absolwentem Politechniki Szczecińskiej i studiów podyplomowych z zakresu systemów radiokomunikacyjnych i telewizyjnych oraz zarządzania. Od 1990 roku związany z TVP. Pracował na kierowniczych stanowiskach w jej oddziale w Szczecinie, a następnie jako dyrektor Biura Technologii i Inwestycji TVP w Warszawie. W latach 2010-2011 był odpowiedzialnym m.in. za przygotowanie procesu wdrożenia Naziemnej Telewizji Cyfrowej w Polsce, radcą ministra w Ministerstwie Infrastruktury,. Na początku 2011 roku objął stanowisko dyrektora Ośrodka-TVP Technologie. Jest autorem nowatorskich koncepcji, rozwiązań systemowych i techniczno-informatycznych wdrożonych w TVP, m.in. Platformy Hybrydowej, TVP Stream, Regionalnego Systemu Ostrzegania, Internetowego Teatru TVP dla szkół.

Członkiem Komitetu Technicznego EBU był już w latach 2007-2009. Współpracuje też z EBU w ramach eksperckich grup roboczych, które zajmują się strategią rozwoju nadawców publicznych i wykorzystaniem pasma częstotliwości dla potrzeb radiodyfuzji cyfrowej. Odznaczony przez Prezydenta RP złotym i brązowym Krzyżem Zasługi na wkład pracy w rozwój telewizji publicznej w Polsce.

tvplodzikowski
Zdjęcie: TVP/I. Sobieszczuk, J. Bogacz

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *