Wiosenna oferta Jedynki

Ósma seria „Rancza” oraz nowe seriale „Słodkie życie” i „Ben Hur”, teatralna „Miłość na Krymie” Mrożka w reżyserii Jarockiego (telewizyjna wersja w reżyserii Englerta) i piłkarska Liga Mistrzów, hitowe filmy, jak „Igrzyska śmierci”, „Bękarty wojny”, „Skazani na Shawshank” i hitowe dokumenty dobierane przez Andrzeja Fidyka, a także wszystko o kanonizacji Jana Pawła II i o Unii Europejskiej – oto znakomita oferta TVP1/HD na wiosnę 2014 roku.

Trzy kontynuacje polskich seriali to pewne hity wiosennej ramówki TVP1/HD. Na kolejną serię kultowego już „Rancza” (niedziela, 20:30) na „Ojca Mateusza” (czwartek, 20:30) i „Komisarza Aleksa” (sobota, 20:30) czekają miliony widzów. Do tej trójki ma duże szanse doszlusować nowy sitcom „Słodkie życie” (niedziela, 18:55) z udziałem m.in. Elżbiety Romanowskiej i Roberta Górskiego, którego dwa pilotażowe odcinki pokazane na początku tego roku spotkały się z sympatią i zainteresowaniem. Wielbiciele „Klanu” spotykać będą swoich bohaterów od poniedziałku do czwartku, o 17:55, a „Galerii” w piątki o 17:55.

W cztery piątkowe wieczory (godzina 20:30) Jedynka zaprasza na angielski 4-odcinkowy mini serial „Ben Hur” w reżyserii Steva Shilla – którego akcja toczy się w czasach Imperium Rzymskiego w Judei i opowiada o legendarnym księciu Ben Hurze, niesłusznie oskarżonym o napaść na rzymskiego gubernatora. TVP1/HD będzie też kontynuować emisję serialu „Chicago Fire” (wtorek, 20:30) oraz drugą serię „Homeland” (poniedziałek, godzina 22.05), której emisja zakończy się w marcu, a od kwietnia na antenę wróci serial „Downton Abbey” (3 seria).

W wiosennej ofercie nie zabraknie też filmów z gwiazdami światowego kina. Już 1 marca, w „Hicie na sobotę” o 21:30, Jedynka zaprasza na „Igrzyska śmierci”, jeden z najpopularniejszych i najbardziej dochodowych filmów ostatnich lat. W głównej roli wystąpiła Jennifer Lawrence (zdobywczyni Oscara 2013, w tym roku otrzymała swoją trzecią nominację do tej nagrody). W tej ekranizacji bestsellerowej opowieści Suzanne Collins wystąpili także, m.in.: Elizabeth Banks, Lenny Kravitz, Stanley Tucci, Donald Sutherland. 15 marca o 21:30, widzowie obejrzą również jeden z najsłynniejszych filmów Quentina Tarantino „Bękarty wojny” z m.in. Bradem Pittem i Christopherem Waltzem (zdobywca Oscara za rolę w tym filmie). Z kolei Tim Robbins i Morgan Freeman pojawią się w hicie „Skazani na Shawshank” reż. Frank Darabont (26 marca o 20:30).

W ofercie filmowej Jedynki nie zabraknie też romantycznych komedii, jak „Gra dla dwojga” reż. Frank Darabont z udziałem Julii Roberts i Clive’a Ovena (29 marca, 20:15), czy „Weselna Polka” z Katarzyną Maciąg (reż. Lars Jessen i Przemysław Nowakowski, 6 kwietnia, 21:30). W kwietniu, na Wielkanoc, Jedynka planuje emisję wzruszającego, odnoszącego sukcesy na całym świecie, francuskiego filmu w reżyserii Oliviera Nakache i Erica Toledano – „Nietykalni”.

Przeszło milionowi już sympatycy filmów dokumentalnych mogą liczyć na kolejne premiery cyklu „Oglądaj z Andrzejem Fidykiem”. Na początek będą to „Bliźniaczki w jednym ciele” reż. Rachael Pihlaja (6 marca, 22:30) o słynnych siostrach syjamskich urodzonych w 1990 roku w USA. Na wiosnę Jedynka pokaże też m.in. „Obietnicę dzieciństwa” Ryszarda Kaczyńskiego i Piotra Morawskiego o nieodpowiedzialnej adopcji dzieci oraz „Krystynę” – wspomnienie o Krystynie Bochenek, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. Wielbiciele filmów przyrodniczych nadal będą mogli oglądać od poniedziałku do piątku „Naturę w Jedynce” (godzina 12:45), a w niedziele „BBC w Jedynce” (godzina 14:00).

Premierowe przedstawienia teatralne w wiosennej ofercie Jedynki to „Miłość na Krymie” Sławomira Mrożka w reżyserii Jerzego Jarockiego (wersję telewizyjną wyreżyserował Jan Englert) z Janem Fryczem, Małgorzatą Kożuchowską, Jolantą Fraszyńską, Anną Seniuk i Januszem Gajosem (24 marca, godzina 20:20) oraz „Skutki uboczne” Petera Zelenki w reżyserii Leszka Dawida (twórca m.in. słynnego filmu „Jesteś Bogiem”) z Krzysztofem Stroińskim i Anną Radwan (14 kwietnia, godzina 20:20).

W TVP1/HD nie zabraknie również najlepszej publicystyki, najgorętszych interwencji i najszybszych informacji. Jak zwykle w czwartki wieczorem, o godzinie 21:30, ludzkie problemy rozwiązywać będzie Elżbieta Jaworowicz w „Sprawie dla reportera”, w wieczory wtorkowe Tomasz Sekielski poruszać będzie kontrowersyjne tematy w „Po prostu”, a codziennie od poniedziałku do piątku o 18:30 Agata Młynarska zaprosi na coraz popularniejszy „Świat się kręci”.

Jedynka będzie też oczywiście relacjonować największe wydarzenia tej wiosny: kanonizację Jana Pawła II, 10. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej, 15. rocznicę wejścia Polski do NATO, 25. rocznicę wyborów 4 czerwca. W kwietniu zaplanowano emisje filmów dokumentalnych przypominających sylwetki papieży: Jana Pawła II i Jana XXIII, m.in.: „Papieskie Okno. Franciszkańska 3” – zapis spotkań Jana Pawła II z młodzieżą, „Historię jednego pocisku” – nieznane fakty dotyczące próby zamachu na Jana Pawła II przez Ali Agcę, czy „Jan XXIII” – historia papieża, który zmienił oblicze Kościoła. Od końca marca, aż do dnia kanonizacji, codziennie przed „Teleexpressem”, TVP1/HD przypominać będzie ludzi i miejsca związane z Janem Pawłem II, uwiecznione na zdjęciach osobistego papieskiego fotografa Arturo Mari.

Razem z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju TVP1/HD przygotowuje programy związane z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej m.in.: „Wielki Test o Europie”, miniserial „To tylko Europa”, „U-rodzinki” – rodzinne widowisko telewizyjne skierowane do trzech pokoleń Polaków (dzieci, rodzice, dziadkowie), prezentujące zmiany jakie nastąpiły w naszym kraju, a także duży europejski koncert „Tu bije serce Europy!” z udziałem znanych polskich i zagranicznych artystów, wykonujących europejskie przeboje.

Na wiosnę, na antenę powróci, zbierająca wielomilionową widownię Liga Mistrzów z najważniejszymi, bo decydującymi, meczami.

Tradycyjnie widzów Jedynki bawić będzie Robert Janowski w „Jakiej to melodii?” (od poniedziałku do piątku, o 17:25 oraz w niedzielę o 18:25). Na wyborne dania zaproszą Karol Okrasa („Okrasa łamie przepisy”, sobota 13:00) i Robert Sowa („Przepis dnia”, od poniedziałku do piątku o 19:20).

Dla widzów spędzających poranki w domu TVP1/HD proponuje programy edukacyjno-poradnikowe m.in.: „Co czytać?” (wtorek, 9:05) – prof. Bogusław Bednarek pomoże wybrać ciekawe książki, zaś osiągnięcia naukowców z Polskiej Akademii Nauk zostaną przedstawione w „Niespokojnych umysłach” (czwartek, 8:25).

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *