Wiosna 2014 w TVP Seriale

Najnowsze produkcje (m.in. „BarON24” i „Na sygnale”) i największe serialowe przeboje Telewizji Polskiej („Ranczo”, „Ojciec Mateusz”, „Rodzinka.pl”) zdominują wiosenną ramówkę kanału TVP Seriale. Nie zabraknie też kultowych seriali (m.in. „Janosik” i „07 zgłoś się”), które cieszą się niezmiennym zainteresowaniem kolejnych pokoleń widzów, a także popularnych produkcji zagranicznych.

NOWOŚCI TVP

„Komisarz Alex”
Serial opowiada o pracy i życiu prywatnym łódzkich policjantów. Główny wątek skupia się wokół trójki pracowników biura policji kryminalnej i ich pomocnika – owczarka niemieckiego – tytułowego Alexa, który skutecznie przyczynia się do schwytania przestępców. Każdy z odcinków serialu przedstawia odrębną zamkniętą historię, zakończoną rozwikłaniem kryminalnej zagadki. To adaptacja austriackiego serialu „Kommissar Rex”, realizowanego w latach 1994-2004 oraz jego włoskiej wersji „Il commissario Rex”.
Emisja: poniedziałek, godzina 23:00; sobota, godzina 17:55; niedziela, godzina 21:35 (5. sezon)
Emisja: sobota, godzina 12:45 i 18:55 (poprzednie sezony)

„BarON24”
Akcja toczy się na nietypowej stacji benzynowej, gdyż nie ma na nią zjazdu. Jedyni, którzy tutaj trafiają to albo pijani traktorzyści, albo … komornicy. „BarON24” to komedia – sitcom, korzystający z najlepszych tradycji. To pomysł i produkcja Telewizji Polskiej. Występuje plejada gwiazd: Tomasz Karolak, Iza Kuna, Cezary Kosiński i Piotr Cyrwus.
Emisja: środa, godzina 23:00; niedziela, godzina 22:35

„Na sygnale”
Serial przedstawia pracę ratowników medycznych – czteroosobowej załogi karetki reanimacyjnej, którą tworzą Wiktor, Piotr, Martyna i Adam. W każdym odcinku pokazane są kolejne wezwania do osób znajdujących się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu. Serial jest pierwszym w historii TVP spin-offem (nowym serialem powstałym na bazie dużej popularności bohaterów lub wątków produkcji oryginalnej). Bohaterowie „Na sygnale” swoją bazę będą mieć w szpitalu w Leśnej Górze, gdzie toczy się akcja serialu TVP2/HD „Na dobre i na złe”.
Emisja: piątek, godzina 7:45 i 18:55; sobota-niedziela, godzina 0:30

NAJWIĘKSZE SERIALOWE PRZEBOJE TVP

„Ranczo”
Komediowy serial wszech czasów. Znakomita propozycja dla sympatyków pełnej podtekstów rozrywki. Serial zawiera wątki nawiązujące do współczesnych realiów, a wszystko przedstawione jest w zabawnych dialogach, obnażających typowe polskie kompleksy i przywary.
Akcja serialu rozgrywa się we wsi Wilkowyje. Amerykanka polskiego pochodzenia dziedziczy stary dworek przodków – tytułowe ranczo. Przyjeżdża do Polski z zamiarem wyremontowania go. Ludzie, z którymi się spotyka, problemy, jakie przed nią stają i sytuacje, z jakimi musi sobie radzić, składają się na ironiczny, a jednocześnie bardzo realistyczny obraz życia i mentalności wiejskiej społeczności. W najnowszych sezonach „Rancza” miejscem akcji jest także Warszawa, gdzie były wójt, obecnie senator – Paweł Kozioł – rozpoczyna karierę polityczną.
Emisja: wtorek, godzina 23:00; sobota, godzina 22.35; niedziela, godzina 17:55 (8. sezon)
Emisja: poniedziałek-piątek, godzina 11:30, 16:55 i 21:05 (poprzednie sezony)
Emisja: sobota-niedziela, godzina 9:15 i 13:45 (poprzednie sezony)

„Ojciec Mateusz”
Bijący rekordy popularności polski serial zrealizowany w oparciu o włoski format „Don Matteo”. Serial o zabarwieniu sensacyjno-kryminalnym, którego akcja rozgrywa się w Sandomierzu i jego okolicach. Powracający z misji na Białorusi ksiądz Mateusz (Artur Żmijewski) zostaje proboszczem w niewielkiej parafii. Okazuje się człowiekiem dobrze znającym życie, mającym też prawdziwy talent do rozwiązywania zagadek kryminalnych. Dlatego z jego detektywistycznych zdolności korzysta miejscowa policja.
Emisja: piątek, godzina 23:00; sobota, godzina 21:35 (11. sezon)
Emisja: poniedziałek-piątek, godzina 13:30 i 1:50 (poprzednie sezony)
Emisja: sobota, godzina 5:35 i 23:35; niedziela, godzina 5:35, 12:45, 18:55 i 23:35 (poprzednie sezony)

„Rodzinka.pl”
Boscy są po trzydziestce, mają trójkę dzieci. Poznali się jeszcze na studiach i od tej pory stanowią zgodne i kochające się małżeństwo. Zakochali się w sobie od pierwszego wejrzenia, a owocem ich miłości był Tomek. Niedługo później przychodzi na świat kolejny syn Jakub – zamknięty w sobie i nieśmiały. Najmłodszy syn Kacper lubi podkreślać, że z racji wieku wszystko mu się należy. Boscy mieszkają pod Warszawą w przestronnym, kupionym na kredyt domu. Ludwik, głowa rodziny, jest architektem i pracuje w domu. Natalia Boska wróciła do pracy po kilku latach poświęconych na wychowanie dzieci.
„Rodzinka.pl” jest adaptacją kanadyjskiego serialu „Les Parent”, realizowanego w wersji oryginalnej od 2008 roku.
Emisja: poniedziałek-piątek, godzina 9:45 i 16:25 (poprzednie sezony)
Emisja: sobota-niedziela, godzina 11:10, 19:55 i 3:10 (poprzednie sezony)

KULTOWE SERIALE

„Czterdziestolatek. 20 lat później”
Kontynuacja bardzo popularnej współczesnej komedii obyczajowej, której bohaterem jest inżynier Karwowski, próbujący dać sobie radę w nowych warunkach ekonomicznych kraju. Stefan i Madzia Karwowscy (Andrzej Kopiczyński i Anna Seniuk), kobieta pracująca, która żadnej pracy się nie boi (Irena Kwiatkowska) i karierowicz Maliniak (Roman Kłosowski) – to do dziś kultowe postaci polskiej telewizji.
Emisja: poniedziałek, godzina 19:55; sobota, godzina 8:05

„Janosik”
Janosik, bohater słowackich i polskich legend, to postać autentyczna. Żył w latach 1688-1713. Był duchownym, dopóki ojca nie pobili żandarmi, a matki nie spalili w chacie. Zrzucił wtedy sutannę, zebrał bandę górali i mścił się na zabójcach. W serialu telewizyjnym czas akcji przeniesiono na początek XIX wieku. Janosik jest nie tylko zbójnikiem, mszczącym się za krzywdy chłopskie, toczącym walki z murgrabią i jego hajdukami, ale także uczestnikiem narodowych zrywów, walczącym z regularnymi wojskami austriackimi. Żandarmi aresztują go w chwili ślubu z Maryną. W filmie jest dużo humoru i zabawnych scen. Nie brak widowiskowych bójek i walk. W tym roku obchodzimy jubileusz 40-lecia serialu.
Emisja: wtorek, godzina 19:55; sobota, godzina 7:05

„07 zgłoś się”
Najpopularniejszy polski serial kryminalny. Był kręcony w latach 1976-1987. Nie da się ukryć, że miał być reklamą milicji obywatelskiej. Tytułowy 07 to porucznik Sławomir Borewicz, który dzielnie stawiał czoło najgroźniejszym przestępcom: począwszy od handlarzy narkotyków, skończywszy na seryjnych mordercach. Serial okazał się przepustką do kariery aktorskiej dla błyskotliwego dziennikarza Bronisława Cieślaka. Stworzył on kreację ironicznego, inteligentnego i bezkompromisowego milicjanta. Reżyserem serialu był Krzysztof Szmagier, który ze współpracownikami przerabiał polskie powieści kryminalne na scenariusze do każdego odcinka. Zarówno dla niego, jak i dla głównego bohatera serial ten okazał się dziełem życia.
Emisja: środa, godzina 19:55

„Anna German”
Pięknie filmowany i wzruszający dziesięcioodcinkowy serial fabularny zrealizowany w koprodukcji polsko – rosyjsko – ukraińskiej. Przedstawia fascynującą i tragiczną historię życia piosenkarki Anny German. W tytułową postać znakomicie wcieliła się Joanna Moro – urodzona w Wilnie polska aktorka, absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej.
Emisja: czwartek, godzina 19:55; sobota, godzina 16:50

„Zmiennicy”
Młoda dziewczyna w przebraniu mężczyzny zatrudnia się jako kierowca w Warszawskim Przedsiębiorstwie Taksówkowym. Tylko w ten sposób może dostać posadę. Wraz ze swoim zmiennikiem jeździ po Warszawie taksówką nr 1313. Świat zza szyb „taryfy” wygląda czasem śmiesznie, czasem groteskowo, a niekiedy tragikomicznie.
Emisja: piątek, godzina 19:55; niedziela, godzina 8:05

„Hrabina Cosel”
Ekranizacja losów Anny Hoym-Hrabiny Cosel, faworyty Augusta II Mocnego – króla polskiego i elektora saskiego, na podstawie powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego. Historia miłości i osobistego dramatu pięknej kobiety, będącej przedmiotem zakładu między ministrami króla, którego sędzią stał się sam król. Serial kostiumowy osadzony na historycznym i społecznym tle wydarzeń XVIII wieku w Saksonii i w Polsce. W roli tytułowej Jadwiga Barańska.
Emisja: niedziela, godzina 16:50

ULUBIONE TELENOWELE

M jak miłość
To opowieść o trzypokoleniowej rodzinie Mostowiaków, ich codziennym życiu, problemach, zmaganiach z przeciwnościami losu, sukcesach i porażkach. Akcja serialu rozpoczyna się, gdy Barbara i Lucjan Mostowiakowie obchodzą w swoim domu w Grabinie 40. rocznicę ślubu. Córki szykują im przyjęcie z tej okazji. Seniorzy rodu wiodą szczęśliwe życie, na ogół pozbawione kłótni i nieszczęść, lecz ich dzieciom układa się różnie. Głównym wątkiem serialu jest oczywiście tytułowa miłość.
Emisja: poniedziałek-piątek, godzina 8:50 (poprzednie sezony)

„Na dobre i na złe”
Akcja serialu rozgrywa się w szpitalu, w podwarszawskiej Leśnej Górze. Marzenia dawnych przyjaciół ze studiów medycznych spełniają się – będą pracować razem. Bruno Walicki, 37-letni chirurg, trzy lata młodszy od niego Jakub Burski, także chirurg i jego rówieśniczka Zofia Stankiewicz – anestezjolog. Trójkę przyjaciół łączy nie tylko wspólna praca, ale także hobby – jazda konna. Wypoczywają spędzając czas w pobliskiej stadninie. W kolejnych sezonach w serialu pojawią się nowe postaci – lekarze i personel medyczny szpitala.
Emisja: poniedziałek-czwartek, godzina 7:45 i 18:55 (poprzednie sezony)
Emisja: czwartek, godzina 23:00 (nowy sezon)

SERIALE ZAGRANICZNE

„Cudowne lata”
Serial pokazuje życie typowej amerykańskiej rodziny w latach 1968-1973 z punktu widzenia dorastającego Kevina. Razem z nim przeżywamy porażki i cieszymy się z jego zwycięstw. Tych w szkole i tych w życiu prywatnym – dotyczących przyjaźni z Paulem i miłości do Winnie. Obserwujemy jak chłopak dojrzewa – fizycznie i psychicznie – jak zmienia się w nim podejście do życia. Serial nagrodzony Złotym Globem i Emmy.
Emisja: poniedziałek-piątek, godzina 6:45 i 3:30

„Przystanek Alaska” (od 17 marca)
Akcja serialu rozgrywa się w małym miasteczku Cicely na Alasce, zamieszkałym przez 839 osób. Przybywa tam młody lekarz dr Joel Fleischman, aby odpracować studia medyczne. Jest z tego faktu bardzo niezadowolony, bo w rodzinnym mieście zostawił narzeczoną. Poza tym nie znosi takich „dziur”. W Cicely poznaje jednak oddanych przyjaciół, m.in.: Maggie O Connell – pilota samolotu, która wynajmuje mu domek, Chrisa „O poranku” – dj-a lokalnej stacji radiowej, Eda Chigliaka – miłośnika filmów i przyszłego szamana oraz swą „małomówną” sekretarkę Marilyn.
Emisja: poniedziałek-piątek, godzina 6:45 i 3:30

„Z Archiwum X”
Serial opowiada o nietypowej parze agentów FBI. Fox Mulder (David Duchowny) i Dana Scully (Gillian Anderson) prowadzą tytułowe Archiwum X – komórkę Federalnego Biura Śledczego, do którego trafiają sprawy nie dające się wyjaśnić na drodze konwencjonalnego rozumowania. Mulder głęboko wierzy w istnienie istot pozaziemskich i innych niewytłumaczalnych zjawisk, będących przedmiotem ich śledztw. Praca w Archiwum X jest dla niego próbą wyjaśnienia zagadki zaginięcia własnej siostry, która – jak twierdzi Mulder – została porwana przez obcych. Scully natomiast, jako naukowiec, jest sceptycznie nastawiona do wszelkich badanych spraw, choć z biegiem czasu sama także zaczyna wierzyć w paranormalne zjawiska. Serial nagrodzony Złotymi Globami i Emmy.
Emisja: poniedziałek-piątek, godzina 2:40

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *