„Witold Pilecki” – premiera lekcji historii na VOD TVP

Film „Raport Pileckiego” w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza obejrzało w kinach ponad 160 tysięcy widzów, wśród nich wielu uczniów. W odpowiedzi na ogromne zainteresowanie filmem, Telewizja Polska udostępnia nauczycielom i miłośnikom historii bezpłatną lekcję on-line, która od 5 października jest dostępna na stronie https://vod.tvp.pl/lekcjapileckiego. To pierwsza taka inicjatywa edukacyjna na polskim rynku przygotowana przez TVP VOD.

Sprawdź ofertę kanałów TVP w PROGRAMIE TV

„Raport Pileckiego” ukazuje losy jednego z największych polskich bohaterów – rotmistrza Witolda Pileckiego, który wykazał się niezwykłą odwagą, zgłaszając się na ochotnika do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, z którego brawurowo zbiegł po 947 dniach. W raporcie napisanym po ucieczce, przekazał światu prawdę o zbrodniach popełnianych przez Niemców. Po wojnie aresztowany, torturowany i skazany na śmierć przez komunistów za działalność wrogą Polsce Ludowej, nigdy nie wyrzekł się swoich ideałów. W rolach głównych wystąpili: Przemysław Wyszyński, Paulina Chapko, Mariusz Jakusa i Paweł Paprocki.

Kinowa premiera filmu „Raport Pileckiego” odbyła się pod patronatem m.in.: Ministerstwa Edukacji i Nauki, Narodowego Centrum Kultury, Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Wojska Polskiego oraz Instytutu Pileckiego.

Od 5 października na TVP VOD jest dostępna bezpłatna 45- minutowa lekcja on-line. Prowadzi ją historyk XX wieku – dr Michał Przeperski, związany z Instytutem Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk oraz nowo otwartym Muzeum Historii Polski. Tematem lekcji będzie biografia rotmistrza Pileckiego, z wybranymi scenami z filmu „Raport Pileckiego”, wzbogacona materiałami archiwalnymi. Życiorys Witolda Pileckiego jest przykładem męstwa, a pamięć o nim może być ciągle żywa dzięki nowoczesnym formom edukacji.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *