Włodek Pawlik gra Moniuszkę w radiowej Trójce

Najnowsza autorska płyta autorska Włodka Pawlika – pianisty, kompozytora, laureata Grammy ukazuje się w jubileuszowym Roku Moniuszkowskim, uchwalonym zarówno przez Sejm RP, jak też przez UNESCO. O tym, jak brzmi na żywo repertuar z wydanego 22 lutego albumu „Pawlik/Moniuszko: Polish Jazz”, pierwsi będą mogli się przekonać słuchacze Programu 3 Polskiego Radia. Początek koncertu i transmisji w niedzielę 3 marca o godz. 19.05.

Światowej sławy polski pianista jazzowy Włodek Pawlik wziął na warsztat najsłynniejsze pieśni i arie Stanisława Moniuszki i zaaranżował je w jazzowej estetyce. Efekt – jak zwykle w przypadku tego wybitnego artysty – jest fantastyczny. W odróżnieniu do bardzo licznych płyt jazzowych z opracowaniami muzyki Chopina, nowa płyta Trio Włodka Pawlika jest pierwszą na polskim, a jednocześnie światowym rynku fonograficznym, na której trafiły utwory Moniuszki w jazzowej interpretacji.

Na albumie znalazły się prawdziwe perły twórczości Stanisława Moniuszki, w tym m.in. pieśni: „Prząśniczka”, „Znasz-li ten kraj”, „Matko już Cię nie ma” oraz aria Jontka „Szumią jodły na gór szczycie” z opery „Halka” czy motyw z kurantem z opery „Straszny dwór”.

Do nagrania płyty „Pawlik/Moniuszko: Polish Jazz” pianista zaprosił muzyków tworzących na co dzień najsłynniejszy polski zespół jazzowy Włodek Pawlik Trio – Pawła Pańtę (kontrabas) i Cezarego Konrada (perkusja). Materiał został nagrany na przełomie roku 2018 i 2019 w studiach Polskiego Radia i został opracowany przez najwybitniejszych polskich reżyserów dźwięku.

Moniuszko to kompozytor o niesamowitej łatwości tworzenia wpadających w ucho melodii. Tak, jak jazzmani na całym świecie od lat przerabiają na język jazzowej improwizacji tematy ze starych musicali i filmów, tak ja przetworzyłem pieśni Moniuszki – mówił artysta kilka dni temu w radiowej Dwójce. Włodek Pawlik podkreślił też, że pieśniami Moniuszki zainspirowała go żona Jolanta Pszczółkowska-Pawlik, która od lat wykonuje i nagrywa ten repertuar.

Uznawany za jednego z największych polskich jazzmanów, rozpoznawany na całym świecie, jedyny polski laureat Grammy w kategorii jazzu (za płytę „Night in Calisia”) nie po raz pierwszy w swej twórczości mierzy się z muzyką klasyczną. Już na krażku „America” z 2015 roku, prezentowanym na ponad 200 koncertach na całym świecie, umieścił on niezwykłe jazzowe interpretacje utworów Ignacego Jana Paderewskiego i Fryderyka Chopina. A na „Songs Without Words” z roku 2017 umieścił własną, jazzową impresję pieśni Chopina – „Wiosna” na fortepian solo.

Początek koncertu i transmisji na antenie Trójki w niedzielę 3 marca od godz. 19.05.

Wcześniej, w czwartek 28 lutego, Włodek Pawlik będzie gościem Piotra Metza w audycji „Magazynek” (godz. 15.00-16.00).

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *