Włodek Pawlik Trio & Randy Brecker w TVP2 HD

Już w niedzielny wieczór, 22 czerwca TVP2 HD pokaże pierwszy wspólny po otrzymaniu statuetki Grammy występ w Polsce Włodka Pawlika, Randy Breckera i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka.

W programie blisko półtoragodzinnego koncertu znalazły się wszystkie utwory ze znakomitego albumu „Night In Calisia” z roku 2012. Jednocześnie występ ten był pierwszą od wielu lat prezentacją tego repertuaru w jego pierwotnym, pełnym składzie wykonawczym.

Wydaje mi się, że poprzez wykorzystanie instrumentarium orkiestry symfonicznej i połączenie go z jazzowym triem i genialną trąbką Randy’ego, uzyskuję dynamiczne i przestrzenne, a jednocześnie eteryczne brzmienie całości… – mówił Włodek Pawlik w wywiadzie dla „Jazz Forum”.

„Night in Calisia” powstał z okazji 1850 rocznicy założenia miasta Kalisza. Kompozycję zamówił u Pawlika Adam Klocek, dyrygent oraz dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kaliskiej.

Wersja amerykańska albumu ukazała się 13 sierpnia 2013 roku nakładem firmy fonograficznej Summit Records. Krążek w roku 2014 został uhonorowany Nagrodą Grammy za najlepszy album dużego zespołu jazzowego. Włodek Pawlik to pierwszy w historii polski artysta jazzowy, który otrzymał ten prestiżowy laur. Z Randy’m Breckerem nagrał wcześniej płyty „Turtles” oraz „Tykocin”.

Brecker, pozostając jedną z najważniejszych postaci jazzowej trąbki w historii gatunku, współpracował m.in. z takimi gigantami jazzu jak Horace Silver, Art Blakey, Clark Terry. Akompaniował również wielkim gwiazdom rocka i popu: Janis Joplin, Steviemu Wonderowi, Jamesowi Brownowi oraz Blood, Sweet and Tears. W latach 70. współpracował regularnie z gitarzystą Larrym Coryelem i perkusistą Billym Cobhamem, z którymi nagrał pięć płyt.

„Night in Calisia” Włodek Pawlik Trio & Randy Brecker

Emisja: niedziela, 22 czerwca, godzina 23:05

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *