Wojna w obiektywie mistrzów kina na TNT

1 września przypada 79. rocznica wybuchu II wojny światowej – konfliktu zbrojnego, który na zawsze odmienił losy świata. By upamiętnić ten dzień, stacja TNT wyświetli najważniejsze filmy światowej kinematografii poruszające tematykę wojenną. Emisja rozpocznie się 1 września o godz. 6.00.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału TNT

Dramat wojenny to specyficzny gatunek w świecie kina. Fabuła filmów koncentruje się głównie na bitwach, tajnych operacjach wojskowych, szkoleniu rekrutów oraz losach ludzi w powojennej rzeczywistości. Za pierwszą pełnometrażową produkcję tego typu uznaje się powstały w 1918 roku film niemy pt. „Charlie żołnierzem” w reżyserii Charliego Chaplina.

W dniach 1-3 września stacja TNT zaprezentuje bardziej współczesne produkcje, których fabuła skupia się na tematyce konfliktów zbrojnych. „Ucieczka do zwycięstwa” to pierwszy film, jaki zostanie wyświetlony w ramach cyklu „wojna w obiektywie mistrzów kina”. Przedstawia on losy więźniów obozu jenieckiego, którzy rozgrywając mecz piłki nożnej z Niemcami planują uciec z nazistowskiego obozu. Inspiracją dla produkcji, w której zagrali m.in. Michael Caine, Sylvester Stallone i Pelé, był tzw. mecz śmierci rozegrany w Kijowie w 1942 roku między piłkarzami radzieckiej ligi a żołnierzami Luftwaffe.

Następnie widzowie stacji będą mogli obejrzeć nominowany do Oscara aż w sześciu kategoriach film „Imperium Słońca”. Opowiada on o synu brytyjskich arystokratów – dwunastoletnim Jimie, który podczas japońskiego oblężenia Szanghaju zostaje oddzielony od rodziny i trafia do obozu jenieckiego. Od tego momentu jest zdany wyłącznie na siebie. Czy przyzwyczajony do życia w dobrobycie chłopiec poradzi sobie w nowej, skrajnie trudnej sytuacji?

Dramat wojenny „Tora! Tora! Tora!” ukazuje atak sił wojskowych Cesarstwa Japonii na Pearl Harbor – bazę amerykańskiej marynarki wojennej na Hawajach. Ten manewr sprawił, że Stany Zjednoczone, jedna ze światowych potęg militarnych, włączyły się do trwającej od dwóch lat wojny czyniąc z niej konflikt ogólnoświatowy. Ciekawostką jest fakt, że tytuł filmu odnosi się do japońskiego akronimu słów „nagły atak torpedowy” będącego jednocześnie sygnałem do rozpoczęcia walki.

Historię ostatniej dużej ofensywnej operacji wojsk niemieckich na froncie zachodnim podczas II wojny światowej widzowie TNT będą mogli zobaczyć w filmie „Bitwa o Ardeny”, którego akcja rozgrywa się zimą 1944 roku. Wydarzenie stanowiło desperacką próbę wyparcia alianckich sił zbrojnych z Europy przez armię III Rzeszy. W dwukrotnie nominowanym do nagrody Złotego Globu filmie wystąpili m.in.: Henry Fonda, Robert Shaw, Robert Ryan i Telly Savalas.

Film szpiegowski pt. „Tylko dla orłów” przedstawia historię trudnej operacji alianckich komandosów, zmierzającej do uwolnienia amerykańskiego generała z rąk nazistów. Sytuację komplikuje fakt, iż pojmany wojskowy zna szczegółowe plany inwazji aliantów na Normandię. W obawie przed ich ujawnieniem na pomoc rusza specjalna grupa żołnierzy. Film powstał w oparciu o niezwykle popularną powieść Alistaira MacLeana o tym samym tytule, a główne role zagrali m.in.: Clint Ewastwood, Richard Burton i Mary Ure.

Źródło: Turner Broadcasting System

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *