Wyniki finansowe Grupy ATM – nadawcy ATM Rozrywka

Przychody Grupy Kapitałowej ATM – największego niezależnego producenta programów telewizyjnych i filmów – w I półroczu 2012 roku wyniosły 49,7 mln zł i były o 4,6% mniejsze niż w tym okresie ub.r. Spółka raportuje zysk operacyjny (spadek o 106,3%) i zysk netto (spadek o 76,4%). Natomiast utrzymała na podobnym poziomie zysk ze sprzedaży (4,5 mlnzł) oraz poprawiła rentowność na sprzedaży o 0,3%.

Wpływ na wyniki Grupy Kapitałowej ATM mają przede wszystkim koszty uruchomionych w ostatnim czasie inwestycji, realizowanych przez jej spółki. Kosztem są odsetki od kredytu na budowę ATM Studio, oddanego do użytku przed niespełna rokiem centrum produkcji filmowo-telewizyjnej w Warszawie. Generuje je także kanał telewizyjny ATM Rozrywka, który ruszył w pierwszym multipleksie (MUX-1) w lutym br. Z kolei ATM System rozbudowywała zaplecze technologiczne. W efekcie zainwestowała w nowoczesny wóz transmisyjny HD, który jako jedyny taki w Polsce posiada możliwość rejestrowania obrazu w 3D. Uzyskiwaniu dodatniej dynamiki nie sprzyjał także kryzys na rynku reklamy. Tendencja spadkowa przychodów reklamowych w telewizji utrzymuje się od trzech kwartałów. W pierwszym półroczu br. budżety reklamowe w tym medium spadły o 5,2%, do 1,9 mld zł*. Ucierpiały przede wszystkim największe stacje. Spośród nich TVP i Polsat to obecnie kluczowi klienci ATM Grupy. Mniejsze wpływy reklamowe są przyczyną większej ostrożności partnerów spółki. Decyzje o inwestycjach w nowe projekty zapadają ostrożniej i dłużej. Stacje szukają także oszczędności przy realizacji dotychczasowych produkcji.

Jednak mimo to, sytuacja finansowa ATM Grupy SA jest stabilna. Pozwala jej zarządowi rozwijać dotychczasowe przedsięwzięcia i przygotowywać się do nowych. Niezmiennie najbardziej znaczącym źródłem przychodów ATM Grupy SA pozostają seriale i programy telewizyjne. Spółki Grupy realizują kolejne sezony – „Ojca Mateusza”, „Rancza”, „Świata według Kiepskich”, „Pierwszej miłości”, „Galerii”. Producenci Grupy przygotowali też nowości, które zadebiutują w jesiennych ramówkach stacji. Od września TVP1 będzie emitować serial „Siła wyższa”, a TV4 rozpocznie emisję dokumentalnego cyklu śledczego „Zbrodnie, które wstrząsnęły Polską”. Trwają prace nad kolejnymi nowymi projektami.

W I półroczu 2012 roku zarząd podjął istotne dla spółki decyzje. Dotyczyły one skupu akcji własnych, czyli przeprowadzenia tzw. buy back’u oraz wprowadzenia programu motywacyjnego. Zostały przyjęte przez ZWZA pod koniec czerwca br. Na skup akcji własnych spółka przeznaczy 4,8 mln. Cena zakupu akcji nie może przekroczyć 2 zł za jedną akcję. Spółka może je nabywać w celu umorzenia do końca 2013 roku. Ponadto ZWZA zdecydowało o wypłacie wyższej – wobec wcześniejszej rekomendacji zarządu – dywidendy za rok 2011. W efekcie spółka wypłaciła 10 mln 320 tys. zł dywidendy – 0,12 zł za akcję.

Mimo, że w najbliższych miesiącach nowe inwestycje nadal będą generować koszty, zarząd jest przekonany, że w dłuższym okresie umocnią pozycję Grupy Kapitałowej ATM na rynku. Powodem tych dobrych nastrojów jest chociażby udanym debiut ATM Rozrywki. Stacja należy obecnie do pierwszej dziesiątki najpopularniejszych kanałów wśród widzów odbierających sygnał telewizyjny tylko z naziemnych nadajników cyfrowych (DVB-T). ATM Rozrywkę ogląda obecnie blisko 12 tysięcy widzów**.  – To lepszy wynik niż się spodziewaliśmy – przyznaje Maciej Grzywaczewski, wiceprezes ATM Grupy. – Pokazuje, że trafiliśmy w potrzeby odbiorców z ofertą programową. Warto zwrócić uwagę, że w gronie najlepiej oglądanych, ATM Rozrywkę wyprzedzają głównie duże ogólnopolskie stacje, o ugruntowanej i znanej marce. A my dopiero budujemy pozycję stacji na rynku. Cały czas pracujemy nad ramówką stacji. Wkrótce pojawią się w niej nowe propozycje – dodaje.

Coraz bardziej rozpoznawalną marką na krajowym i europejskim rynku staje się ATM System, spółka Grupy, specjalizująca się we wsparciu technologicznym produkcji telewizyjnych oraz dużych eventów. Spośród międzynarodowych projektów, w które była zaangażowana w ostatnich miesiącach należy wymienić choćby: French Open w Paryżu, Wimbledon i XXX Letnie Igrzyska Olimpijskie w Londynie, Mistrzostwa Europy U19 w Piłce Nożnej w Estonii. W Polsce była dostawcą sprzętu dla Strefy Kibica zorganizowanej w Warszawie podczas Euro 2012.  – W kolejnych miesiącach planujemy obsługę dużych imprez sportów zimowych w Europie – informuje Andrzej Hajdaniak, prezes ATM System. Spółka finalizuje również rozmowy dotyczące podpisania umowy na obsługę kolejnego sezonu meczów Ekstraklasy.

Prestiżowe przedsięwzięcia realizowane są również w halach produkcyjnych ATM Studio. W pierwszym półroczu 2012 roku były to popularne produkcje telewizyjne, m.in. serial „Piąty stadion” oraz muzyczne show „Bitwa na głosy” dla TVP, program publicystyczny „Państwo w Państwie” dla Polsatu, seria „Dragons’ Den” dla TV4, czy program „Webnięci” emitowany w Viva Polska. Powstaje tam także sporo produkcji reklamowych. Nakręcono tam m.in. reklamy BZ WBK z Chuckiem Norrisem, Biedronki z Jakubem Błaszczykowskim, Crédit Agricole Bank Polska z Juliette Binoche oraz Pantene Pro-V, w której wystąpiła Olga Kurylenko, modelka znana jako dziewczyna Bonda. Obecnie w ATM Studio powstaje serial „Do dzwonka Cafe” dla The Walt Disney Company Polska, a wkrótce ruszą kolejne zdjęcia – m.in. do nowego sezonu „Bitwy na głosy”.

*Dane pochodzą z raportu domu mediowego Starlink

** Wszystkie dane za Nielsen Audience Measurement za okres od lipca do sierpnia 2012 roku.

Źródło: ATM Grupa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *