XIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Sopot 2013”

Unikatowe w skali europejskiej przedsięwzięcie mediów publicznych przyciągające do Sopotu gwiazdy i widzów to przede wszystkim konkurs słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, ale także wiele imprez towarzyszących m.in. spektakle teatralne „na żywo”, spotkania z gwiazdami i twórcami, warsztaty, wystawy, koncerty i recitale. Część imprez festiwalowych odbywać się będzie również w Gdyni i w Gdańsku.

Organizatorami Festiwalu są: Telewizja Polska S.A., Polskie Radio SA, samorząd województwa pomorskiego, Miasto Sopot, Gdańsk i Gdynia.

Od pierwszej edycji w 2001 roku Festiwal „Dwa Teatry” traktowany jest jako coroczny przegląd i podsumowanie dokonań dwóch scen – Teatru Telewizji Polskiej i Teatru Polskiego Radia. To także niezwykła promocja obu nadawców publicznych, jak również samych twórców – autorów, reżyserów i aktorów, chętnie przybywających do Sopotu. To, co wyróżnia Festiwal „Dwa Teatry”, to ogólna dostępność. Wstęp na pokazy konkursowe, jak i wszystkie imprezy towarzyszące jest bezpłatny. Festiwalowy przegląd spektakli i słuchowisk uzupełniany jest imprezami artystycznymi „na żywo” oraz spotkaniami reżyserów i aktorskich gwiazd z publicznością. Festiwal jest świętem radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej, zakorzenionym już w tradycji letnich sopockich imprez. Wskazuje na to rosnąca z roku na rok liczba widzów. W rekordowym pod tym względem ubiegłorocznym festiwalu „Dwa Teatry”, we wszystkich imprezach wzięło udział blisko cztery i pół tysiąca osób.

Dwa zespoły jurorów oceniają w odrębnych konkursach spektakle telewizyjne i słuchowiska radiowe, przyznając Grand Prix dla najlepszego przedstawienia Teatru Telewizji i Teatru Polskiego Radia. Przyznawane są także nagrody indywidualne w wielu zawodowych kategoriach. W jury radiowym zasiadają: Magdalena Zawadzka, Paweł Huelle, prof. Jerzy Limon, Leszek Możdżer i Józef Opalski. Spektakle telewizyjne oceniać będą: Barbara Borys-Damięcka, Kinga Preis, Jacek Cieślak, Michał Komar i Paweł Łysak. W tym roku w konkursie radiowym znalazło się 17 słuchowisk, a w kategorii telewizyjnej 15 – bardzo zróżnicowanych gatunkowo – spektakli. Od 2006 roku przyznawana jest Wielka Nagroda Festiwalu „Dwa Teatry” za wybitne osiągnięcia aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej. Dotychczasowymi laureatami tej prestiżowej nagrody byli: Gustaw Holoubek, Danuta Szaflarska, Wiesław Michnikowski, Piotr Fronczewski, Janusz Gajos, Jerzy Trela, Anna Seniuk i Jerzy Stuhr. W tym roku Wielką Nagrodą uhonorowani zastaną: Anna Polony i Ignacy Gogolewski.

W roku ubiegłym spektakle telewizyjne i słuchowiska radiowe przedstawiła na pozakonkursowych pokazach angielska radiofonia i telewizja publiczna BBC. W tym roku organizatorzy zaprosili do udziału w Festiwalu Wszechrosyjską Państwową Kompanię Telewizyjną i Radiową. Ogólnopaństwowy nadawca Federacji Rosyjskiej przedstawi poza konkursem 3 spektakle zrealizowane przez telewizyjny kanał „Rossija Kultura” oraz 3 słuchowiska radiowe ze zbiorów „Radia Rossiji”. Przewidziane jest spotkanie zaproszonych gości z publicznością.

W związku z przypadającą w tym roku 220. rocznicą urodzin hrabiego Aleksandra Fredry Teatr Polskiego Radia i Teatr Telewizji przedstawią podczas Festiwalu swoje najwybitniejsze realizacje archiwalne fredrowskich komedii. Będzie też można zobaczyć okolicznościową wystawę przygotowaną przez Dom Komedii Aleksandra Fredry.

Honorowy patronat nad XIII Festiwalem objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Producentem Festiwalu jest Oddział Telewizji Polskiej S.A. w Gdańsku, Sponsorem Głównym – Grupa LOTOS S.A. a jednym z Partnerów Festiwalu, po raz pierwszy, Narodowy Instytut Audiowizualny. Funkcję dyrektora Festiwalu powierzono ponownie Bogumiłowi Osińskiemu – dziennikarzowi telewizyjnemu i krytykowi filmowemu. Dyrektorem Artystyczno-Programowym Festiwalu ze strony Telewizji Polskiej jest kolejny raz Krzysztof Domagalik – p.o. Kierownika Artystycznego Teatru Telewizji. Analogiczną funkcję ze strony Polskiego Radia pełni w tym roku Wojciech Markiewicz – reżyser i reportażysta radiowy.

Tegoroczny Festiwal „Dwa Teatry” relacjonowany będzie na antenach Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, a także w Internecie na stronie www.dwateatry.tvp.pl.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *