XIV Festiwal „Dwa Teatry – Sopot 2014” na antenach Polskiego Radia

W dniach 14-16 czerwca w Sopocie odbędzie się XIV Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”. W konkursie na najlepsze słuchowiska i spektakle udział weźmie 21 produkcji radiowych oraz 11 telewizyjnych. Festiwal urozmaici jak zwykle wiele ciekawych wydarzeń towarzyszących, a relacje z imprezy pojawiać się będą w TVP Kultura i TVP Gdańsk oraz w Radiowej Jedynce, Dwójce, Trójce i Czwórce – pierwsze już 12 czerwca.

14 czerwca (sobota) o godzinie 18:45 na Scenie na Skwerze Kuracyjnym przed wejściem na sopockie molo nastąpi uroczyste otwarcie Festiwalu, połączone z wręczeniem Teresie Budzisz-Krzyżanowskiej i Wojciechowi Pszoniakowi Wielkiej Nagrody Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2014”. Transmisja w TVP Kultura i TVP Gdańsk od godziny 19:00.

Najważniejsza część festiwalu to odbywające się od 14 do 16 czerwca (sobota-poniedziałek) w sopockim Multikinie prezentacje zakwalifikowanych do konkursu 21 słuchowisk wyprodukowanych przez Polskie Radio i publiczne rozgłośnie regionalne (sala nr 4) i 11 spektakli Teatru Telewizji (sala nr 2). Bezpośrednio po projekcjach i przesłuchaniach będzie można spotkać się z twórcami konkursowych realizacji, a także zapoznać się z pozakonkursowymi spektaklami Arte France.

Imprezie tradycyjnie towarzyszyć będzie wiele interesujących wydarzeń. Z festiwalową publicznością spotkają się znakomici aktorzy – Anna Cieślak, Maja Ostaszewska, Danuta Stenka, Marian Opania, Agnieszka Suchora, Krzysztof Kowalewski oraz Teresa Budzisz-Krzyżanowska (Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie – 15 i 16 czerwca). Dzieci i młodzież będą mogły wziąć udział w warsztatach teatralnych (Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku – 15 czerwca), wielbiciele reportażu wysłuchać audycji przygotowanych przez wielokrotnie nagradzanych polskich reportażystów radiowych (Dworek Sierakowskich w Sopocie – 15 czerwca), a miłośnicy twórczości Sławomira Mrożka poznać spektakle i słuchowiska zrealizowane na podstawie jego dramatów (Dworek Sierakowskich i Teatr na Plaży w Sopocie – 14 czerwca). W programie również m.in. spektakle teatralne (Teatr Wybrzeże i Teatr na Plaży w Sopocie – 15 czerwca, Teatr Miejski w Gdyni – 16 czerwca), gala jubileuszowa Radia Gdańsk z recitalem Katarzyny Figury (Studio koncertowe Radia Gdańsk – 15 czerwca) oraz dyskusja z udziałem Ryszarda Bugajskiego, prof. Andrzej Paczkowskiego i Marka Pruchniewskiego pod hasłem „Czy scena dokumentalna ma przyszłość?” (Dworek Sierakowskich – 15 czerwca).

Na wszystkie pokazy i przesłuchania konkursowe oraz imprezy towarzyszące – wstęp wolny.

Festiwal zwieńczy 16 czerwca o godzinie 18:45 Gala Wręczenia Nagród w Sheraton Hotel Sopot, podczas której wyłonione zostaną najlepsze produkcje radiowe i telewizyjne. Uroczystość ubarwi koncert Agi Zaryan z zespołem. Transmisja całości w TVP Kultura i TVP Gdańsk, a obszerną relację przedstawi Pierwszy Program Polskiego Radia w audycji „Rozdroża Kultury” (godziny 20:15-20:55).
Polskie Radio – współorganizator festiwalu – zaprasza nie tylko do pełnego teatralnych atrakcji Trójmiasta, ale również na specjalne audycje poświęcone „Dwóm Teatrom”.

Gościem Radiowej Jedynki będzie dziś główny reżyser Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła, który zapowie festiwal („Wieczorne rozmaitości”, po godzinie 20:00), a 14 czerwca wraz gwiazdą imprezy wystąpi w „Sygnałach dnia” (6:00-9:00). Pierwszy Program Polskiego Radia będzie na bieżąco relacjonował festiwalowe wydarzenia również w „Sobocie z Radiową Jedynką” (14 czerwca, po godzinie 9:00 i 16:00) oraz w magazynie „Polska i Świat” (materiał reporterski, po godzinie 22:05). W niedzielę. 15 czerwca specjalne wydanie audycji „Kultura w Jedynce” (po godzinie 20:15) prosto z festiwalu, natomiast w poniedziałek, 16 czerwca w „Sygnałach dnia” (6:00-9:00) będzie można posłuchać relacji z imprezy, a w audycji „Rozdroża Kultury” (po godzinie 20:15) oraz „Polska i Świat” (po godzinie 22:05) – jej podsumowań.

W Programie 2 Polskiego Radia 14 czerwca gośćmi audycji „Przestrzenie Kultury” (godziny 12:00-13:00) będą Krzysztof Czeczot i Darek Błaszczyk – nowe pokolenie twórców. W niedzielę, 15 czerwca (godziny 12:30-13:00) Dwójka zaprosi na spotkanie z laureatami Wielkiej Nagrody Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2014” – Teresą Budzisz-Krzyżanowską i Wojciechem Pszoniakiem, a o godzinie 18:00 z Mają Ostaszewską, Janem Fryczem, Łukaszem Lewandowskim, Andrzejem Mastalerzem i Adamem Woronowiczem. 16 czerwca (godziny 15:00-15:30) w specjalnej audycji o Teatrze Telewizji udział wezmą Witold Adamek, Izabela Cywińska, Jan Englert i Juliusz Machulski. Po festiwalowej gali (godziny 21:00-22:00) Program 2 przybliży słuchaczom laureatów tegorocznego konkursu, a w kolejną sobotę, 21 czerwca o godzinie 19:00, zaprezentuje na swojej antenie zwycięskie słuchowisko.

Trójka zaprasza na specjalne relacje prosto z Sopotu, gdzie obecna będzie Barbara Marcinik. 12 czerwca w „Klubie Trójki” (godziny 21:00-22:00, jeszcze z Warszawy) dziennikarka opowie o programie festiwalu i przedstawi jurorów zasiadających w radiowym i telewizyjnym jury. 14 czerwca w audycji „Radiowy Dom Kultury” (godziny 12:00-14:00) rozmowa ze specjalnym gościem, natomiast w niedzielę, 15 czerwca „Magazyn Bardzo Kulturalny” (godziny 19:00-20:00) będzie w całości poświęcony festiwalowi. Dodatkowo Program 3 zaprasza na audycję „Scena Teatralna Trójki” (godziny 21:00-22:00). W poniedziałek, 16 czerwca informacje o festiwalu pojawią się w programie „Do Południa” (godzina 11:50), a relacje tuż po ogłoszeniu wyników konkursu. Podsumowanie imprezy nastąpi w „Trójce pod Księżycem” 20 czerwca o godzinie 00:05.

Radiowa Czwórka zapowie program „Dwóch Teatrów” w przeddzień rozpoczęcia festiwalu w „Poranku OnLine” (godziny 6:00-9:00) i „Stacji Kultura” (godziny 11:00-13:00), szczególnie zaś skupi się na atrakcjach skierowanych do młodych osób, takich jak internetowy Teatr TVP dla szkół czy warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży. W niedzielnym wydaniu audycji „Kontrkultura” (12:00-14:00) przebieg festiwalu będzie relacjonował korespondent Czwórki, Arkadiusz Wilman. W poniedziałek, 16 czerwca w „Stacji Kultura” (godziny 11:00-12:00) obszerna relacja z warsztatów teatralnych, w której młodzi widzowie i słuchacze festiwalowi opowiedzą o swoich wrażeniach.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *