Zakończenie lata z Mikołajem Kopernikiem w TVP Nauka

W sobotę, 23 września i w niedzielę, 24 września TVP Nauka zaprasza do Fromborka, gdzie podsumuje rok Mikołaja Kopernika obchodzony w związku z 550. rocznicą jego urodzin. Miejsce na podsumowanie jest nieprzypadkowe, gdyż to we fromborskiej katedrze spoczywają prochy naszego wybitnego Astronoma. Codziennie, podczas programu widzowie spotkają się z gośćmi specjalnymi TVP Nauka, w tym z amerykańskim astronautą Terrym Virtsem, który dwukrotnie brał udział w lotach kosmicznych i poza Ziemią spędził 213 dni.

Sprawdź godziny transmisji „Frombork Kopernika” w PROGRAMIE TV

W sobotę, 23 września TVP Nauka zaprasza widzów już o godz. 12.05 na „Gród Kopernika”. Prowadzący Robert Szaj, dyrektor anteny, zaprosi na wyjątkowy spacer szlakiem Mikołaja Kopernika po wzgórzu katedralnym we Fromborku. O najważniejszych śladach związanych z astronomem opowie gospodarz tego miejsca ksiądz prałat kan. dr Jacek Wojtkowski. W kolejnym programie o godz. 13.05 „Szkoła mistrzów” spojrzymy przez specjalne teleskopy w niebo Kopernika, a potem razem z popularyzatorem nauki Pawłem Piszczałką będziemy świadkami ciekawych doświadczeń fizycznych i chemicznych oraz odwiedzimy „Laboratoria przyszłości”, unikalny w skali Europy projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki. O godz. 15.30 zaprosimy na kolejne spotykanie z Fromborka pt. „Z Kopernikiem w przyszłość”. W tej części Robert Szaj, pomysłodawca naukowego kanału TVP porozmawia z amerykańskim astronautą Terrym Virtsem, który po raz pierwszy znajdzie się w domu Mikołaja Kopernika. Natomiast o godz. 19.30 na żywo „Debata Kopernikańska”.

Sprawdź ofertę kanału TVP Nauka w PROGRAMIE TV

W niedzielę, 24 września o godz. 12.05 „Frombork Kopernika”. W tej relacji na żywo we wnętrzach nowego Pałacu Biskupiego Robert Szaj i Marta Kielczyk podsumują obchody roku kopernikańskiego. W drugiej części programu zaprosimy do XVIII w. szpitala św. Ducha na spotkanie z dr. Łukaszem Grabarczykiem, który opowie o związkach Kopernika z medycyną. W programie „Niebo Kopernika” o godz. 15.00 rozmowa z twórcami m.in. z rzeźbiarzem Andrzejem Renesem i malarką Agnieszką Markowicz, w trakcie której, w obecności astronauty Terrego Virtsa, zostanie odsłonięta specjalna instalacja „Niebo Kopernika”, wspólne dzieło widzów TVP Nauka i mistrza Andrzeja Renesa. Natomiast o godz. 21.00 zaprosimy na „Podsumowanie roku Mikołaja Kopernika”. Z uwagi na to, że 24 września będzie pierwszym dniem jesieni, w programie pokażemy i objaśnimy działanie stworzonej przez Kopernika Tablicy Astronomicznej, instrumentu służącego do wyznaczania równonocy wiosennej i jesiennej.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *