Zamojski Festiwal Filmowy w TVP Historia

Telewizja Polska jest współorganizatorem drugiej edycji Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”. Porozumienie, dzięki któremu 13 sierpnia Zamość stanie się znów stolicą filmu historycznego podpisali 18 lipca Prezes TVP, Juliusz Braun i prezydent Zamościa,  Marcin Zamoyski.

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” jest wspólną inicjatywą TVP Historia, Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu oraz Miasta Zamość. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego i reportażu o tematyce historycznej, w którym przyznawane są statuetki „Zamość. Perła Renesansu”. Festiwalowi towarzyszą projekcje plenerowe na Rynku Wielkim w Zamościu, imprezy plenerowe oraz spotkania z wybitnymi twórcami filmowymi.

Do tegorocznej edycji konkursu festiwalowego zgłoszono 52 filmy dokumentalne i 109 reportaży o tematyce historycznej. Zwycięzców wyłoni jury w składzie: prof. Stefan Pastuszka – historyk, senator III kadencji, członek KRRiT, prof. Tadeusz Kowalski – profesor UW, dyrektor Filmoteki Narodowej, członek Rady Nadzorczej TVP S.A. , prof. Zbigniew Zaporowski – historyk, Janusz Zaorski – scenarzysta, reżyser i producent filmowy, Andrzej Urbański – dyrektor Muzeum Zamojskiego w Zamościu.

Zdobywców statuetek poznamy 16 sierpnia podczas gali festiwalowej, która odbędzie się na Rynku Wielkim w Zamościu. Transmisja z gali na antenie TVP Historia o godzinie 19:30. Galę uświetni koncert piosenek z filmów historycznych przygotowany przez Krzesimira Dębskiego, pod batutą, którego zagra Orkiestra Symfoniczna im. K. Namysłowskiego w Zamościu. Wystąpią: Maciej Miecznikowski, Katarzyna Dąbrowska, Anna Jurksztowicz i Klaudia Baca.

TVP Historia będzie podczas trwania festiwalu codziennie dwukrotnie w ciągu dnia nadawać festiwalowe relacje. I tak 13, 14 i 15 sierpnia relacje pojawią się o godzinie 10:45 i 19:00, zaś 16 sierpnia o godzinie 10:45 oraz 19:30.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *