Dokument w Telewizji Polskiej

Niezwykłe historie, nietuzinkowi ludzie, fakty, które poruszyły cały świat. Telewizja Polska zaprasza na znakomite filmy dokumentalne.

„Skrzydlaci sprzymierzeńcy lasu”
Ptaki są naturalnymi sprzymierzeńcami lasów. To one dbają o ograniczenie populacji szkodników drzew. W dokumencie pojawia się blisko 30 pospolitych gatunków ptaków w Polsce, m.in. sikora, kos, trznadel, kapturka, remiz, kowalik, zięba, gil, żuraw i pierwiosnek. Film przybliża ich zwyczaje, uświadamia potrzebę wspierania obecności niektórych gatunków ptaków w lasach, z uwagi na ich znaczenie dla ekosystemów.
Emisja: niedziela, 20 lipca, godzina 18:45, TVP Polonia

Czy świat oszalał? – „W obronie dzieci z Syrii”
Dwie brytyjskie lekarki i działaczki organizacji humanitarnej „Ramię w Ramię z Syrią”, które działają na rzecz dzieci, wyjeżdżają na misję do ogarniętej wojną domową Syrii. Swoją podróż rozpoczynają w jednym z obozów usytuowanych wzdłuż granicy z Turcją. Brakuje tam leków, sprzętu i personelu do walki z epidemią duru brzusznego. Dzieci nie są szczepione. Trwa systematyczny ostrzał przychodni i szpitali…
Emisja: poniedziałek, 21 lipca, godzina 22:55, TVP2 HD

Czy świat oszalał? – „Korea Północna z ukrycia”
Znany dziennikarz BBC John Sweeney odwiedza Koreę Północną w ramach grupowej wycieczki turystycznej. Gospodarze nie wiedzą o tym, że potajemnie realizuje reportaż, wykorzystując ukrytą kamerę. Ponure wrażenia z kraju, w którym od dziesięcioleci panuje dyktatura jednej rodziny, pogłębiają rozmowy z uciekinierami przeprowadzone w Korei Południowej.
Emisja: poniedziałek, 21 lipca, godzina 23:25, TVP2 HD

Świat bez fikcji – „W drodze”
Zapis podróży po Polsce, którą reżyser odbywa samochodem, zabierając po drodze przypadkowych autostopowiczów. Za szybą zmieniają się krajobraz i pory roku, w samochodzie zaś zmieniają się pasażerowie. Każdy z nich ma własną historię – niektórzy są bardziej wylewni, inni zachowują powściągliwość. Bohaterowie filmu, dzieląc się własnymi radościami, smutkami i refleksjami, sprawiają, że ów swoisty „dokument drogi” staje się symbolicznym obrazem współczesnej Polski widzianej oczyma jej obywateli.
Emisja: wtorek, 22 lipca, godzina 23:55, TVP2 HD

„Ninja – wojownicy cienia”
Dokument przybliża historię wojowników ninja – niewielkiej grupy japońskich rebeliantów. Wojownicy cienia, ponieważ tak ich nazywano, udoskonalali techniki szpiegowania, sabotażu, a także umiejętności w zakresie śmiercionośnych sztuk walki. Film jest opowieścią o Tanbie, wychowanym przez swojego dziadka na jednego z największych wojowników. Na ekranie zobaczymy po raz pierwszy ostatniego z żyjących mistrzów ninja.
Emisja: czwartek, 24 lipca, godzina 00:45, TVP2 HD

„Nieznana Białoruś. Siewca”
Bohaterem filmu jest mieszkaniec dzielnicy Studziwody w Bielsku Podlaskim, Doroteusz Fionik. Białorusin, obywatel Polski z dziada pradziada, absolwent prawosławnego seminarium duchownego a także czynny psalmista. Pełni on wiele funkcji, m.in.: założyciela Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, redaktora pisma etnograficznego Bielski gościniec, a nawet autora książek o historii regionu i twórcy zespołu folkloru podlaskiego Żemerwa. Jest także rolnikiem, który z pomocą rodziny w tradycyjny sposób prowadzi gospodarstwo rolne. Jednak za najważniejszą swoją powinność uważa propagowanie kultury duchowej i materialnej podlaskich Białorusinów.
Emisja: czwartek, 24 lipca, godzina 23:40, TVP Polonia

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *