„Zgniły Spokój” Marcina Wrońskiego w Teatrzyku Zielone Oko w Trójce

W niedzielę 28 maja Program 3 Polskiego Radia zaprasza na sensacyjną premierę „Zgniłego spokoju” Marcina Wrońskiego w reżyserii Waldemara Modestowicza i ze znakomitą obsadą aktorską. Słuchowisko będzie grane „na żywo” z udziałem publiczności. A to wszystko w ramach cyklicznych, comiesięcznych premier Teatrzyku Zielone Oko w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej. Wejściówki rozdawane są na antenie Trójki. Emisja o godzinie 21:05.

Marcin Wroński, autor poczytnego i wielokrotnie nagradzanego cyklu kryminałów retro o komisarzu Zydze Maciejewskim, stworzył dla radiowego Teatrzyku Zielone Oko kryminał, ale tym razem współczesny. Jego słuchowisko „Zgniły spokój” wypełnione jest atmosferą polskiej prowincji, iście sycylijską zmową milczenia i nieufnością wobec obcych, jednakże tę duchotę przełamuje charakterystyczny dla Wrońskiego humor. Oto Herbert Szaden, prowadzący w fikcyjnym miasteczku Szkodyń nikomu niepotrzebną księgarnię, widząc próby zastraszania przyjezdnego historyka, angażuje się w prywatne śledztwo. Nie byłoby w tym nic szczególnego dowcipnego, gdyby nie ambicje literackie Szadena, który pisze do szuflady powieść noir w stylu chandlerowskim. Nietypowe jak na Szkodyń hobby księgarza zaczyna wpływać na jego decyzje, a dzięki temu ironiczna fikcja spotyka się z twardą rzeczywistością.

Jeśli prywatne śledztwa Herberta Szadena postanowię kiedyś przerobić na książkę, będzie zadedykowana pamięci Rudolfa Heinza, bohatera kryminałów Mariusza Czubaja. Gdyby tylko autor ubrał go bardziej stylowo, Heinz byłby lepszy niż sam Philip Marlowe – mówi Marcin Wroński.

Tekst Wrońskiego zaadaptował na potrzeby słuchowiska znakomity reżyser teatralny i radiowy Waldemar Modestowicz, a w obsadzie zobaczymy i usłyszymy m.in. Marcina Przybylskiego (Szaden, księgarz i pisarz amator), Martynę Kowalik (Samanta, fryzjerka), Wojciecha Żołądkowicza (policjant), Andrzeja Blumenfelda (Konrad Robałek), Krzysztofa Stelmaszczyka (Wojciech Bułaś), Karola Dziubę (Adrian), Joannę Jeżewską (bibliotekarka). Realizacja akustyczna: Maciej Kubera, opracowanie muzyczne: Tomasz Obertyn.

„Zgniły spokój” to piąta w tym roku premiera „Teatrzyku Zielone Oko”. W styczniu na antenie Trójki usłyszeliśmy premierową prezentację scenariusza Izabeli Żukowskiej pt. „Próba”, w lutym „Tysiąc róż” Magdy Rem w reżyserii Jana Warenyci, w marcu zaprezentowana została „Testerka wierności” Joanny Opiat-Bojarskiej (reż. Adam Wojtyszko), a miesiąc temu „Do widzenia, jutra nie będzie” Izabeli Żukowskiej w reżyserii Janusza Kukuły.

Przypomnijmy: pierwsze słuchowisko Teatrzyku Zielone Oko zostało wyemitowane w kwietniu 1967 roku. Wprowadzenie stanu wojennego w 1981 przerwało cykl. Trójka wznowiła nadawanie audycji w kwietniu 1982 roku. Regularną emisję cyklu zakończono po 20 latach od premiery – w listopadzie 1987. W 2017 roku „Teatrzyk Zielone Oko” powrócił na stałe do ramówki Trójki.

Emisja „Zgniłego spokoju” na antenie Programu 3 w niedzielę 28 maja o godzinie 21:05.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *