4. rocznica katastrofy smoleńskiej w TVP

4. rocznica katastrofy smoleńskiej będzie obecna na antenach Telewizji Polskiej w licznych programach, które ukażą ją nie tylko w wymiarze publicystycznym czy historycznym, ale też ludzkim i psychologicznym.

10 kwietnia o godzinie 8:41 TVP Historia przypomni pierwsze informacje sprzed czterech lat dotyczące katastrofy rządowego samolotu TU-154 na lotnisku w Smoleńsku. Była to największa pod względem liczby ofiar katastrofa w historii Polskich Sił Powietrznych. Zginęło 96 osób, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu.

Przez cały dzień w TVP Historia zobaczyć będzie można filmy i reportaże mówiące o tamtych wydarzeniach, emocjach, żałobie, a także próbach wyjaśnienia przyczyn katastrofy.

Godzina 12:25 – w pierwszą rocznicę katastrofy Alina Mrowińska przygotowała filmowe wspomnienie „Smoleńsk 2010 – Pamiętamy”, swoiste kalendarium zdarzeń od chwili katastrofy do pogrzebu Pary Prezydenckiej na Wawelu. W 2014 roku wspomnienie to nic nie traci ze swojej wymowy.

Godzina 14:05 – „Moja Polska – rzecz o prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim” – film Grzegorza Gajewskiego to filmowa biografia ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, a jednocześnie opowieść o losach Polski i Polaków od międzywojnia po XXI wiek.

Godzina 18:00 – „Smoleński lot” – zapis osobistego dramatu osób, które w katastrofie smoleńskiej straciły bliskich. Monika Sieradzka podróżuje z nimi do miejsc, w których rozegrała się tragedia: 10 kwietnia 2010 roku i wiosną 1940 roku, przypominając cel wizyty prezydenckiej delegacji w Katyniu – uczczenie 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Godzina 20:55 „Pociąg specjalny Warszawa – Smoleńsk – Warszawa” Józef Szymura, przedstawiciel Rodziny katyńskiej opisuje dramatyczną podróż, w którą wybrał się wraz z synem, by przekazać mu pamięć o zamordowanym w Katyniu wuju – Konradzie Wolnicy. Pociąg specjalny wyruszył w podróż z Warszawy do Smoleńska, by w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej, wraz z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, oddać hołd swym bliskim. Wiadomość o śmierci prezydenta, jego małżonki i całej delegacji wywołała rozpacz, ból i niedowierzanie.

Tragedia smoleńska i sylwetki jej ofiar obecne będą również na innych antenach telewizji publicznej.

„Krystyna-ostatnia klasówka” – film Grażyny Ogrodowskiej i Bożeny Klimach – to wspomnienie o Krystynie Bochenek, które Jedynka TVP wyemituje w rocznicę katastrofy smoleńskiej o godzinie 12:45.

Nie chcielibyśmy filmu, w którym smutne wspomnienia „jaka była”, przeplatają się ze zdjęciami archiwalnymi. Krystyna nie byłaby z niego zadowolona. Sama pewnie zrobiłaby go inaczej. Nie po to nigdy nie zadowoliła się jednym sukcesem, udaną akcją i projektem, żyjąc jak wulkan energii, żeby zostawić po sobie tylko łzawe reminiscencje i żal, że „tak było i już nie będzie”. Dlatego w filmie o Krystynie Bochenek staramy się pokazać, że to, co wymyśliła i konsekwentnie przeprowadzała, starczyłoby na życiorys dla kilku aktywnych osób – mówią autorki filmu.

10 kwietnia, o godzinie 22:25 w ramach cyklu „Oglądaj z Andrzejem Fidykiem” TVP1/HD pokaże film dokumentalny „Gorycz i chwała” Ewy Świecińskiej – sentymentalną podróż po rodzinnym albumie. W rocznicę urodzin prezydenta Lecha Kaczyńskiego tragicznie zmarłego ojca wspomina córka Marta.

Sylwetki Ryszarda Kaczorowskiego, Anny Walentynowicz, Czesława Cywińskiego, ofiar katastrofy w Smoleńsku, pojawią się w cyklu TVP1 pt. „Notacje” (godzina 03:00) w dniach 10-14 kwietnia. Z kolei w sam dzień katastrofy w „Polityce przy kawie” o godzinie 8:10 gościć będą dzieci osobistości, które zginęły w smoleńskim lesie: Mateusz Kochanowski – syn Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego i Barbara Nowacka, córka posłanki Izabeli Jarugi-Nowackiej. Wieczorem, o godzinie 18:30, Agata Młynarska w popularnym programie TVP1 „Świat się kręci” będzie rozmawiała z Joanną Racewicz, prezenterką „Panoramy” TVP2, która w katastrofie straciła męża oraz z dziennikarzami, często podejmującymi w swojej pracy problematykę smoleńską: Joanną Lichocką i Andrzejem Stankiewiczem.

Do dramatu smoleńskiego powrócą również TVP Polonia, która 10 kwietnia o godzinie 16:05 przypomni film dokumentalny Aliny Mrowińskiej „Smoleńsk 2010. Pamiętamy” oraz TVP Regionalna, poprzez głośny dokument Moniki Sieradzkiej „Smoleński lot” (10 kwietnia, godziny 14:55, 23:10, 03:55). Problematyka 4 rocznicy tragedii smoleńskiej poruszana będzie też we wszystkich programach informacyjnych TVP.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *