84. rocznica wybuchu II wojny światowej na antenach Polskiego Radia

1 września 2023 przypada 84. rocznica wybuchu II wojny światowej – największego konfliktu zbrojnego w historii świata. Polskie Radio przygotowało okolicznościowe audycje oraz transmisje z obchodów upamiętniających tragiczne wydarzenia z września 1939 roku. Publiczny nadawca zaprasza także do odwiedzenia specjalnych serwisów Polskiego Radia poświęconych II wojnie światowej.

W Programie 1 Polskiego Radia tematyka II wojny światowej będzie poruszana przez cały dzień, zarówno w audycjach publicystycznych jak i serwisach informacyjnych. W programie również relacje i transmisje z oficjalnych uroczystości. W „Sygnałach dnia” (godz.7.15) gościem specjalnym będzie minister obrony narodowej – Mariusz Błaszczak. Na specjalne wydanie „Ekspresu Jedynki” od 15.00 do 17.00 z Westerplatte zaprosi Aleksandra Jasińska. O godz. 17.30 gościem audycji „Więcej świata” będzie wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej – Mateusz Szpytma. Następnie w audycji „Eureka” o godz. 19.30 rozmowa z dr hab. Grzegorzem Bębnikiem – historykiem z IPN w Katowicach. Na ten dzień zaplanowana została także specjalna oprawa muzyczna.

1 września radiowa Dwójka również wprowadzi tematykę obchodów 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W „Poranku Dwójki” (godz. 7.00) m.in. zapowiedź VIII Koncertu Niepodległości w Gdańsku, a także rozmowy z twórcami filmu „Raport Pileckiego”, którego premierę zaplanowano na 1 września. O godz. 16.30 w „Wybieram Dwójkę” gościem będzie dr Marek Szymaniak – zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W audycji rozmowa o obchodach rocznicy organizowanych przez Muzeum. Z kolei wieczorem o 21.30 Dwójka zaprosi na „Rozmowy po zmroku”, w których zostanie przypomniane niezwykłe poświęcenie zwykłych ludzi, którzy trwali na radiowym posterunku podczas II wojny światowej.

Dziennikarze Programu 3 Polskiego Radia w rocznicę wybuchu II wojny światowej przygotowali specjalne relacje, podczas których reporter Paweł Turski przemierzy wschodnią oraz północną granicę, odwiedzi strażników granicznych oraz żołnierzy Wojska Polskiego i WOT, którzy na co dzień odpierają ataki podsycane przez reżimy obydwu krajów. Na antenie radiowej Trojki również ciekawe rozmowy z mieszkańcami terenów przygranicznych. O przebiegu wydarzeń związanych z obchodami rocznicy wybuchu II wojny światowej będzie można usłyszeć również w „Serwisach Trójki”, w „Porze na Trójkę” (godz.6.00-9.00) oraz w „Zapraszamy do Trójki” między godz. 15:00-18:00.

W piątek, 1 września od godz. 4.30 Polskie Radio 24 zaplanowało specjalne wydanie, podczas którego transmitowane będą państwowe obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej, w tym przemówienia Prezydenta RP i ministra obrony narodowej. Na antenie Polskiego Radia 24 także emisja archiwalnych materiałów i dźwięków związanych z rocznicą. Tematyka związana z wybuchem II wojny światowej będzie poruszana przez cały dzień w audycjach publicystycznych, w których gościć będą historycy i eksperci ds. obronności, a także serwisach i magazynach informacyjnych.

Radiowa Czwórka, 1 września zaprosi na audycję „Pierwsze słyszę” (godz. 6.00-09.00), której gościem będzie Rafał Sadowski – autor kanału Podcast Historyczny. W programie rozmowa m.in. o tym, jak ciekawie mówić o wydarzeniach z przeszłości. W „Stacji Kultura” (godz. 10.00-12.00) rozmowa z organizatorami i ambasadorami kampanii społeczno – edukacyjnej BohaterON – włącz historię. Tematyka wybuchu II wojny światowej pojawi się także w audycjach: „Czwórka do piątej” (godz. 14.00-17.00) oraz „Reset” (godz. 17.00-19.00).

W dniu rocznicy wybuchu II wojny światowej o godz. 8.00 w Polskim Radiu Chopin wyemitowana zostanie audycja poświęcona sylwetce Witolda Małcużyńskiego – laureata III nagrody w Konkursie Chopinowskim (1937rok). W programie zabrzmią m.in. Nokturn c-moll op. 48 nr 2, Scherzo b-moll op. 31 Fryderyka Chopina oraz Sonatę f-moll op. 57 „Appassionatę” Ludwiga van Beethovena. O godz. 9.00 w audycji „Paderewski i Chopin” Monika Mandau opowie o twórczości, a także działalności publicznej Ignacego Jana Paderewskiego. O godz. 11.00 cztery audycje z cyklu Dialogi muzyczne Jana Webera i Władysława Szpilmana. Przypomnimy także rozmowy z Władysławem Szpilmanem o muzyce, życiu i artystycznych doświadczeniach pianisty. Na specjalny odcinek „Szpilman gra Chopina” o godz. 17.00 zaprosi Magdalena Sawicka. O 18:00 i 22:00 audycja „Czarne na białych”, a w nich Jakub Puchalski przedstawi postać legendarnego pianisty Ignacego Jana Paderewskiego oraz jednego z najwybitniejszych wirtuozów fortepianu XX wieku – Artura Rubinsteina.

Polskie Radio Kierowców także włączy się w obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczystości rocznicowe oraz relacje związane z 1 września pojawią się w serwisach informacyjnych. Nie zabranie także historycznych kartek z kalendarza. Na antenie Polskiego Radia Kierowców będzie można posłuchać o motoryzacji z tamtych lat, czy konstrukcjach i pomysłach na rozwój – przerwanych wybuchem wojny – polskiego przemysłu samochodowego. Dziennikarze będą przez cały dzień informować o zmianach w organizacji ruchu drogowego w całej Polsce, związanymi z zaplanowanymi uroczystościami.

1 września, tematyka 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej będzie obecna także na pozostałych antenach Polskiego Radia.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *