AUKSO z Mosiem i POR z Witem – koncerty w Dwójce

Dzieła Pendereckiego, Kilara, Strawińskiego i Czajkowskiego – Program 2 Polskiego Radia szykuje na najbliższy weekend prawdziwą muzyczną ucztę. W sobotę nada transmisję koncertu Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia, a w niedzielę Polskiej Orkiestry Radiowej pod batutą Antoniego Wita.

W sobotni wieczór, o godzinie 19:00, w „Filharmonii Dwójki” rozpocznie się transmisja z Mediateki Tychy, w której zabrzmią kompozycje Krzysztofa Pendereckiego – Sinfonietta per archi, Koncert altówkowy (wersja na wiolonczelę), Chaconne – in memoriam Giovanni Paolo II, Trzy utwory w stylu barokowym, Sinfonietta No. 3. Wystąpi Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO – jeden z najlepszych tego typu zespołów w Europie, którą pokieruje jej założyciel i dyrektor artystyczny, skrzypek, dyrygent i kameralista Marek Moś. W partii solowej usłyszymy wiolonczelistę Andrzeja Bauera.

Następnego dnia o tej samej porze Dwójka przeniesie się do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, gdzie Polska Orkiestra Radiowa zagra pod batutą jednego z najwybitniejszych polskich dyrygentów – Antoniego Wita. Maestro wybrał na ten wieczór dwa arcydzieła rosyjskich twórców, znane i lubiane na całym świecie: Suitę Ognisty ptak (wersję z 1919 roku) Igora Strawińskiego i V Symfonię e-moll op. 64 Piotra Czajkowskiego. Koncert rozpocznie, wykonywana po raz pierwszy w Warszawie, Uwertura uroczysta Wojciecha Kilara. Powstała w 2010 roku z okazji 145-lecia nadania praw miejskich Katowicom i jest darem Wojciecha Kilara – honorowego obywatela Katowic dla miasta, w którym mieszkał ponad sześćdziesiąt lat.

W przerwie koncertu Program 2 zaprosi do wysłuchania rozmowy z Antonim Witem.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *