Dni muzyki Romana Statkowskiego na antenie Polskiego Radia Chopin

„Dni muzyki Romana Statkowskiego. Od Warszawy do Hollywood” to cztery koncerty w znakomitych wykonaniach, podczas których zaprezentowana zostanie zarówno muzyka patrona tego wydarzenia, jak i jego wybitnych uczniów. Festiwal potrwa od 10 do 20 grudnia. Wszystkich koncertów będzie można posłuchać na antenie Polskiego Radia Chopin.

Roman Statkowski, którego 160. rocznica urodzin przypadnie 24 grudnia 2019 roku, to jeden z wielkich zapomnianych polskich kompozytorów, którego twórczość zostanie przybliżona słuchaczom dzięki Polskiemu Radiu Chopin.

Roman Statkowski był także znakomitym pedagogiem muzycznym – do grona jego uczniów należeli m.in. Henryk Wars oraz Victor Young (jeden z najwybitniejszych twórców amerykańskiej muzyki filmowej, aż 22 razy nominowany do Oscara za muzykę filmową, którego w końcu otrzymał pośmiertnie; twórca wielu jazzowych standardów grywanych przez Duke’a Ellingtona i Milesa Davisa). Kompozytorzy ci wiele zawdzięczali muzyce Statkowskiego, w szczególności operze Maria, oraz osiągnęli wielkie sukcesy w przemyśle filmowym – polskim i hollywoodzkim. Po śmierci Romana Statkowskiego w 1925 roku, jego wartościowa twórczość szybko popadła w zapomnienie (wyjątek stanowiła uwertura do Marii). Dopiero w 2008 roku dzięki Łukaszowi Borowiczowi, który sam opracował rękopis dzieła, melomani mogli poznać styl dramatyczny i operowy Statkowskiego. Wraz z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie (wówczas Polską Orkiestrą Radiową) i solistami dyrygent wykonał zapomnianą Marię na rozpoczęcie sezonu artystycznego 2008/2009. Zapis historycznego koncertu z 21 września 2008 r. wydało Polskie Radio. W planach jest także rekonstrukcja pierwszej opery Statkowskiego – Filenis, nagrodzonej na międzynarodowym konkursie w Londynie w 1903 roku.

Celem „Dni muzyki Romana Statkowskiego” jest przypomnienie publiczności i słuchaczom sylwetki, twórczości i wpływów wybitnego kompozytora. Podczas czterech koncertów zabrzmią najpierw jazzowe opracowania muzyki studentów klasy kompozycji Statkowskiego: Henryka Warsa (10 grudnia zagra duet Bogdan Hołownia i Wojciech Pulcyn) i Victora Younga (11 grudnia – Kuba Stankiewicz z zespołem), pokazujące, jak wiele inspiracji ci wielcy twórcy polskiej i hollywoodzkiej muzyki filmowej i rozrywkowej zawdzięczali nie tylko nauce u swego mistrza, ale także jego operze Maria.

Natomiast dwa kolejne koncerty (12 i 20 grudnia) poświęcone będą atrakcyjnej i ambitnej zarazem muzyce Romana Statkowskiego – najpierw fortepianowej (recital Magdaleny Lisak), a następnie kameralnej (Lutosławski Quartet).

Wszystkie koncerty będą transmitowane na antenie Polskiego Radia Chopin, a poprowadzi je Grzegorz Dąbrowski. Dodatkowo, z okazji rocznicy urodzin Romana Statkowskiego, 22 i 29 grudnia w ramach cyklu „Kompozytor Miesiąca” Klaudii Baranowskiej na antenie zostaną zaprezentowane audycje monograficzne, poświęcone twórczości kompozytora.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *