Dokument „Anna German. Prawdziwe życie” w TVP1 HD

W czwartek, 19 lutego 2015 roku, TVP1 HD w cyklu „Oglądaj z Andrzejem Fidykiem” pokaże rosyjski dokument „Anna German. Prawdziwe życie”.

Film w reżyserii Georgija Ananova o polskiej piosenkarce, kompozytorce i aktorce Annie German powstał w 2006 roku, w 70. rocznicę jej urodzin, w lutym 1936 roku w radzieckim miasteczku Urgencz.

Zanim zaczęła śpiewać ukończyła studia na wydziale geologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Jako piosenkarka zadebiutowała w 1960 roku we wrocławskim Kalamburze. Śpiewała w siedmiu językach. Wydała płyty w języku polskim, rosyjskim i włoskim. Była laureatką wielu festiwali. Dwukrotnie została najpopularniejszą polską piosenkarką wśród Polonii Amerykańskiej. Złotą Płytę zdobyła za longplay „Człowieczy los”, a jej najbardziej znane utwory to „Tańczące Eurydyki”, „Człowieczy los”, „Cztery karty”.

Film opowiada o życiu, karierze i wielbicielach piosenkarki. Przypomina o wypadku samochodowym w 1967 roku i trzyletniej rekonwalescencji, podczas której napisała książkę biograficzną „Wróć do Sorrento?”, o chorobie nowotworowej, kiedy komponowała psalmy oraz pieśni poświęcone Bogu i śpiewała je, zapisując swoje wykonania na domowym magnetofonie.

Umarła 25 sierpnia 1982 roku w warszawskim szpitalu, a pochowano ją na warszawskim Cmentarzu Ewangelicko Reformowanym.

W filmie poznamy matkę Anny – Irmę German z domu Martens oraz męża Zbigniewa Tucholskiego. Usłyszymy również wypowiedzi przyjaciół i innych osób związanych z jej życiem.

„Anna German. Prawdziwe życie”

Emisja: czwartek, 19 lutego, godzina 22:20

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *